Nauka
Planetarium w nowym wyglądzie Chorzowa „Perła Śląska” – pierwsze wiadomości
Na Śląsku otwarto nowoczesne planetarium ze 100 milionami gwiazd.
Zwieńczenie ponad trzech lat pracy Planetarium Śląskie w Chorzowie jest od lat wymieniane jako jedna z największych inwestycji kulturalnych regionu.
Przemawiając na oficjalnym otwarciu premier Mateusz Morawiecki podkreślił jego wartość mówiąc: „Pamiętam, jak przyjechałem tu jako dziecko z moim ojcem. W tamtym czasie stanowił szczyt technologii.
„Jestem przekonany, że po raz kolejny młodzi ludzie znajdą tu niesamowitą inspirację, która ukształtuje ich przyszłe przygody”.
Dodał, że nowy wygląd Planetarium należy do najnowocześniejszych na świecie: „To zachęcające, że mamy taką pracę w Polsce i jestem przekonany, że przyjadą tu zagraniczni turyści, bo to obiekt światowej klasy” – dodał. powiedział.
Do głównych atrakcji wartego 145 mln zł obiektu należy ultranowoczesny, hybrydowy system projekcyjny, który może wyświetlić 100 mln gwiazd.
Z ogólnym planem piętra, który został teraz rozszerzony, aby podwoić swój pierwotny rozmiar, inne atrakcje obejmują eksponaty i wystawy, które pozwolą odwiedzającym stanąć obok pioruna i doświadczyć trzęsienia ziemi.
Warto również wspomnieć, że Planetarium Śląskie zostało wyposażone w pięć symulatorów lotu, których poszczególne kapsuły przeniosą ludzi w kosmos – wyposażone tak, aby użytkownicy mogli doświadczyć wibracji, przeciążeń, a nawet chwilowej lekkości, będą mieli również okazję zobaczyć Planetarium Śląskie i Park Naukowy wokół z góry.
W zgodzie z chęcią dotarcia do młodszych pokoleń weekend obfitował w szereg innych atrakcji, m.in. pokaz Dawida Kwiatkowskiego oraz pokaz świetlny w wykonaniu pięćdziesięciu dronów.
Planetarium Śląskie, pierwotnie otwarte w Chorzowie w 1955 roku w ramach obchodów państwowych ku czci astronoma Mikołaja Kopernika, wyróżniała imponująca 23-metrowa kopuła – kultowa budowla, która jest obecnie chroniona przez Rejestr Zabytków.
W centrum znajdował się jednak teleskop zainstalowany przez niemiecki zespół naukowców.
Wyprodukowany przez fabrykę Carla Zeissa w Jenie, mógł zaprojektować 8000 gwiazd.
Jednak pomimo organizacji V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki w 2011 roku, w ostatnich latach wartość kulturowa najstarszego planetarium w Polsce uległa znacznej erozji.
Ale podczas weekendowego otwarcia nowego planetarium Morawiecki określił je jako kolejną „perłę w koronie Śląska”.
Premier powiedział: „Chcemy mocno zachęcać dzieci i młodzież do uczestniczenia w naukach takich jak matematyka, fizyka, chemia, astrofizyka czy astronomia, ponieważ są to dziedziny, które będą miały fundamentalne znaczenie dla wynalazków w XXI wieku”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”