Connect with us

Gospodarka

Polska prawdopodobnie rozpocznie obniżki stóp pod koniec 2023 r. – Pierwsze wiadomości

Published

on

Polska prawdopodobnie rozpocznie obniżki stóp pod koniec 2023 r. – Pierwsze wiadomości

Zdaniem Glapińskiego w 2023 r. inflacja będzie pod kontrolą i spadnie do ok. 6 proc.
Rafał Guz/PAP

Prezes polskiego banku centralnego zapowiedział, że Polska wydaje się zbliżać do końca cyklu zacieśniania monetarnego, a nie jego początku.

„Nie można wykluczyć, że (RPP, RPP – PAP) zacznie obniżać stopy procentowe w ostatnim kwartale 2023 roku” – powiedział w czwartek dziennikarzom Adam Glapiński, dodając: „Spodziewamy się spowolnienia inflacji”. latem, a później powoli zejść”.

W środę RPP, ramię NBP ustalające stopy procentowe, podniosło stopę referencyjną o 75 punktów bazowych (pb) do 6,00 proc.

Stopa lombardowa Narodowego Banku Polskiego została również podniesiona z 5,75 proc. do 6,50 proc., stopa dyskontowa z 5,30 proc. do 6,05 proc., a stopa dyskontowa z 5,35 proc. do 6,10 proc.

Jednocześnie RPP podniosła również stopę depozytową z 4,75 proc. do 5,50 proc.

Ostatni wzrost jest dziewiąty z rzędu i jest postrzegany przez ekonomistów jako reakcja na rosnącą inflację i słabnącą walutę krajową.

Glapiński powiedział, że celem jest trwałe obniżenie inflacji i obniżenie stóp procentowych „kiedy nadejdzie czas”.

Przyznał, że inflacja jest znacznie wyższa niż oczekiwano, ale dodał, że wynika to głównie ze wzrostu cen surowców energetycznych oraz produktów rolnych.

„Niestety wojna na Ukrainie, przedwojenna polityka gazowa Rosji, polityka energetyczna UE, a przede wszystkim stale rosnące ceny energii elektrycznej spowodowały wzrost cen wielu surowców” – powiedział, dodając, że jest to główna przyczyna inflacji. .

Zdaniem Glapińskiego w 2023 r. inflacja będzie pod kontrolą i spadnie do ok. 6 proc.

Prezes NBP stwierdził również, że poza inflacją polska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. „W pierwszym kwartale 2022 roku PKB Polski wzrósł o 8,5 proc.” – powiedział, dodając, że jest to bardzo szybki wzrost.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich, CPI) w maju 2022 r. wzrosły o 13,9 proc. rok do roku i 1,7 proc. miesiąc do miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

READ  Europa Środkowa to wspólnota wspólnych przedsięwzięć
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *