Connect with us

Gospodarka

Wyższa prognoza inflacji w najnowszej prognozie OECD

Published

on

Wyższa prognoza inflacji w najnowszej prognozie OECD

W środę kontynuowano bębnienie ponurych prognoz gospodarczych Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ostrzegł, że rosyjska inwazja na Ukrainę napędza szybką inflację i spowalnia globalny wzrost.

Mathias Cormann, sekretarz generalny organizacji, wielokrotnie podkreślał, że „na tym etapie nie przewidujemy recesji”, ale przyznał, że zagrożenia dla prognozy są zniżkowe i będą się nasilać w miarę przeciągania się wojny.

Organizacja, która reprezentuje 38 krajów, w tym większość rozwiniętych gospodarek świata, obniżyła swoje szacunki globalnego wzrostu do 3 proc. w tym roku z 4,5 proc. prognozowanych pod koniec ubiegłego roku. Oceniła, że ​​średnia inflacja w krajach członkowskich organizacji w tym roku może wynieść blisko 9 proc., czyli dwukrotnie więcej niż poprzednie prognozy.

Wiele krajów bałtyckich prawdopodobnie poradzi sobie gorzej z dwucyfrową inflacją.

Laurence Boone, główny ekonomista, podczas konferencji prasowej spojrzał na wykres wyszczególniający wzrost każdego kraju i wskazał na „morze czerwonych strzałek” skierowanych w dół.

Bank Światowy opublikował we wtorek własną prognozę z nieco niższą prognozą 2,9 proc. światowego wzrostu w tym roku.

Gwałtownie rosnące ceny paliw i żywności, rozciągnięte łańcuchy dostaw i przestoje związane z Covid, zwłaszcza w Chinach, zaostrzyły kryzys gospodarczy.

Chiny, które były motorem wzrostu w ostatnich dziesięcioleciach, teraz stały się „motorem zmienności”, powiedział Cormann.

Zarówno on, jak i pani Boone podkreślali, że świat produkuje wystarczającą ilość ropy i zbóż, aby zaspokoić globalne zapotrzebowanie. Produkcja pszenicy faktycznie wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy rok do roku, powiedział Cormann. A inne kraje produkujące ropę mają możliwość zastąpienia każdej rosyjskiej ropy wycofanej z rynku, powiedziała Boone. Jednak wojna, kontrola eksportu, ograniczenia produkcji, komplikacje logistyczne i inne czynniki uniemożliwiły tym podstawowym towarom dotarcie do najbardziej potrzebujących gospodarek o niskich dochodach i wschodzących.

Żywności jest wystarczająco dużo, powiedziała Boone, „problem polega na dostarczeniu jej tam, gdzie jest potrzebna, po przystępnych cenach”.

READ  Niemieckie firmy coraz częściej zlecają swoją produkcję na zewnątrz

Konsekwencje gospodarcze są najbardziej odczuwalne w Europie. W Wielkiej Brytanii oczekuje się, że połączenie wysokiej inflacji, podwyżek podatków i stóp procentowych banku centralnego spowoduje zerowy wzrost w przyszłym roku po wzroście o 3,6% w 2022 r. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat niemiecka gospodarka, największa gospodarka w Europie, wzrośnie o mniej niż 2 procent. Polska, która przyjęła miliony ukraińskich uchodźców, prognozowana jest na 4,4. procentowy wzrost w tym roku i 1,8 procent w przyszłym.

W Stanach Zjednoczonych przewiduje się spowolnienie wzrostu do 2,5 proc. w tym roku i 1,2 proc. w 2023 roku.

„Kryzys związany z kosztami życia spowoduje trudności i głód ryzyka” – czytamy w raporcie, w którym powtórzono kilka innych podobnych ostrzeżeń ze strony innych organizacji międzynarodowych. Jednocześnie organizacja podkreśliła, jak niepewna może być jakakolwiek prognoza, biorąc pod uwagę kaprysy wojny, pandemii i nie tylko.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *