Connect with us

Gospodarka

Jak Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyciąga i wspiera start-upy

Published

on

Jak Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyciąga i wspiera start-upy

Łódź, trzecie co do wielkości miasto w Polsce, szybko staje się wiodącą destynacją dla startupów. Ma kilka hiper-skoncentrowanych programów akceleracyjnych, które mają na celu sprowadzenie młodych firm do Łodzi i zajęła drugie miejsce monitory inwestycyjne Nagrody za Strategie Zrównoważonego Odbudowy Strefy Ekonomicznej 2021. Nagrody te są przyznawane strefom ekonomicznym, które podejmują skuteczne działania na rzecz silniejszej odbudowy.

Magda Kubicka, dyrektor Departamentu Innowacji Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), wyjaśnia, dlaczego ukryta perełka Polski jest tak atrakcyjna dla start-upów. „Start-upy przyciągają inne start-upy, a Łódź ma dobrze prosperującą scenę start-upową z dobrymi połączeniami z największymi polskimi miastami. Przyciągają ich także firmy o ugruntowanej pozycji, a Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma również ugruntowaną bazę przemysłową, która chciałaby się zmodernizować. Łódzka SSE posiada kilka programów akceleracyjnych do ich połączenia. W 2021 r. Łódzka SSE pozyskała 76 nowych projektów biznesowych – część z nich to start-upy; reszta to firmy produkcyjne, które potrzebują nowych technologii – i myślę, że to pokazuje potencjał wzrostu w regionie”.

stacja akceleracyjna

Wiele z niedawnych sukcesów łódzkich startupów można przypisać Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, inicjatywie polskiego rządu utworzonej w 1997 roku w celu pobudzenia rozwoju biznesu w regionie, która w ostatnich latach rozwinęła ogólnopolskie centrum innowacji i startup. system. Ta ostatnia oferuje zwolnienie z podatku dochodowego do 60% kwalifikowanych kosztów inwestycji. Kubicka mówi, że programy akceleracyjne dla start-upów cieszą się dużym zainteresowaniem zagranicznych start-upów.

– ŁSSE wdrożyła cztery różne programy akceleratorowe, które wsparły ponad 150 start-upów, głównie z sektora 4.0 – mówi Kubicka. „Te programy akceleracyjne łączą młode firmy technologiczne z firmami o ugruntowanej pozycji, aby pomóc małym firmom rozwijać się i testować, wykorzystując infrastrukturę, zasoby i doświadczenie większych firm – zapewniając jednocześnie wsparcie biznesowe, finansowe i techniczne”.

READ  Przedsiębiorcy mogą teraz ubiegać się o dotację z PUP. Zgłoszenia tylko do 31 stycznia 2021 r.

Po przyjęciu do akceleratora start-upy wchodzące do ŁSSE mają możliwość współpracy z międzynarodowymi firmami, takimi jak Ericsson, Procter & Gamble, Siemens, Miele, PwC, Bosch czy Airbus. Ostatnią historią sukcesu jest start-up wykorzystujący sztuczną inteligencję do oceny wideo z systemów CCTV w celu poprawy bezpieczeństwa. Według Kubickiej jednym z wiodących programów jest akcelerator skupiony na technologii 5G, obsługiwany przez Łódzką SSE we współpracy z globalną firmą telekomunikacyjną Ericsson.

Firma szkoleniowa VR ConnectedRealities.eu wzięła udział w jednym z programów akceleracyjnych dla start-upów Łódzkiej SSE i podpisała umowę z gigantem AGD Miele. (Zdjęcie dzięki uprzejmości ConnectedRealities.eu)

Pionier inteligentnego miasta

Marcin Sugak, Account Director ds. infrastruktury krytycznej i zarządzanej w firmie Ericsson, współpracuje z Łódzką SSE nad Akceleratorem Technologii S5-5G. Celem jest zapewnienie regionowi przewagi konkurencyjnej, zachęcenie inwestorów do przyspieszenia cyfrowej transformacji w miastach testujących technologię 5G oraz wsparcie biznesu w regionie.

„Łódź jest dla Ericssona bardzo wyjątkowa, ponieważ jest jedną z dwóch lokalizacji w Polsce, w których prowadzimy badania i rozwój”, mówi Sugak. „Mamy ponad 700 inżynierów radiowych i rdzeniowych opracowujących oprogramowanie. Jest to również trzeci co do wielkości ośrodek badawczo-rozwojowy firmy Ericsson na świecie. Wraz z Łódzką SSE prowadzimy również program Akcelerator 5G, który jest dla nas doskonałą okazją do zaangażowania naszych najzdolniejszych inżynierów i kojarzenia ich ze startupami.”

Według Sugaka, zespół Ericssona pełni dwie role w Akceleratorze Technologii S5-5G. Po pierwsze, kładzie się nacisk na edukację, co do tej pory zaowocowało ponad 2000 godzinami „przekazu wiedzy” przez ekspertów Ericsson. Po drugie, Ericsson przejmuje rolę partnera technologicznego dla wybranych start-upów w rozwoju przypadków użycia 5G. Według Sugaka, inicjatywy takie jak S5 są niezwykle przydatne dla Ericssona, ponieważ pomagają międzynarodowym przedsiębiorstwom ocenić potrzeby całej branży i połączyć się z innymi firmami, które potrzebują nowych, ekscytujących technologii dla start-upów.

Dlaczego 5G jest tak ważne dla Ericssona i Łódzkiej SSE? Sugak mówi, że to dlatego, że 5G to najszybsza technologia telekomunikacyjna naszych czasów. Obaj partnerzy dostrzegają niezwykłą wartość w rozwijaniu tych technologii dla biznesu, ale także w pomocy Łodzi w stanie się pionierskim inteligentnym miastem.

READ  Rosja zamyka polski konsulat, który zajmuje się pomnikami Autor: Reuters

„Mamy duże oczekiwania wobec różnych branż, takich jak opieka zdrowotna, usługi komunalne, rolnictwo, inteligentne miasta i nie tylko” – mówi Marcin. „Najważniejsze jest zidentyfikowanie przyszłych potrzeb klientów i określenie, gdzie rozwiązania 5G przyniosą klientom największe korzyści. 5G oferuje ogromną przepustowość sieci, ekstremalną niezawodność sieci na poziomie 99,999% oraz dodatkowe bezpieczeństwo dzięki lokalnym sieciom prywatnym”.

Według Sugaka coraz więcej startupów przenosi się do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, aby wziąć udział w tych programach akceleracyjnych. Kluczowe korzyści to dostęp do partnerów technologicznych, mentoring i zwiększone prawdopodobieństwo komercjalizacji pod koniec programu.

Kiedy prawdziwy świat tego nie robi

Firma szkoleniowa VR ConnectedRealities.eu jest uczestnikiem programu, który później podpisał kontrakt z międzynarodową firmą; w tym przypadku producent sprzętu AGD Miele.

„Oferujemy dwie rzeczy” – mówi Andrzej Horoch, właściciel i współzałożyciel ConnectedRealities.eu. „Nasza platforma VR, która zapewnia dystrybucję, skalowanie, zarządzanie i analitykę wokół naszych programów szkoleniowych – i oczywiście programów szkoleniowych VR”.

Andrzej Horoch, właściciel i współzałożyciel ConnectedRealities.eu. (Zdjęcie dzięki uprzejmości ConnectedRealities.eu)

ConnectedRealities.eu zapewnia Miele cztery programy szkoleniowe. Po założeniu okularów VR pracownicy Miele zanurzają się w wirtualnej symulacji swojego miejsca pracy ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami i narzędziami do wykonywania wszystkich etapów pracy jak w prawdziwym życiu.

„Szkolenie zawodowe w wirtualnej rzeczywistości pomaga nowym pracownikom uczyć się skomplikowanych zadań” — wyjaśnia Horoch. „Główną zaletą szkolenia VR jest to, że jest to całkowicie bezpieczne środowisko i można je przeprowadzić w dowolnym miejscu bez blokowania linii produkcyjnej. Wzmacnia pewność siebie i może być uzupełniany tak często, jak chcesz. Informacja zwrotna jest natychmiastowa i może być przekazana w wielu językach – a dzięki naszemu zabawnemu podejściu jest to zabawne.”

Dla Horocha, oprócz inwestycji w rozwój rozwiązań VR i AR ConnectedRealities, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oferowała możliwości budowania partnerstw biznesowych.

„Akcelerator jest jednym z najlepszych, jakich byliśmy częścią”, mówi. „Dostaliśmy dużą niezależność, ale na każdym kroku mieliśmy dostęp do zespołu programowego. Oprócz Miele poznaliśmy wielu potencjalnych nowych klientów. Zespół Akceleratora aktywnie pracuje nad tworzeniem nowych możliwości dla startupów. To jest bezcenne. Myślę, że naprawdę rozumieją, że firma istnieje po to, by tworzyć coś wartościowego, ale musi też przynosić zysk”.

READ  Naftohaz, polskie PGNiG, zamierza zbadać nowe złoża na zachodniej Ukrainie

ŁSSE prowadzi Re_source, program akceleracyjny dla zagranicznych firm technologicznych, które chcą wejść na polski rynek, znaleźć potencjalnych klientów i otrzymać środki na miękkie lądowanie i rozwój produktów. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób Twoja firma może uzyskać do 65 000 euro (30 000 zł) wsparcia finansowego bez kapitału własnego na założenie w Polsce, pobierz poniższy biały dokument.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *