Connect with us

Nauka

Opis: Jak Indie zdobywają pierwszy na świecie teleskop z ciekłym lustrem dla astronomii, co to jest i jak będzie używany?

Published

on

Opis: Jak Indie zdobywają pierwszy na świecie teleskop z ciekłym lustrem dla astronomii, co to jest i jak będzie używany?

Na początku 2022 roku Pierwszy w Indiach teleskop z ciekłym lustremktóry będzie obserwował asteroidy, supernowe, kosmiczne śmieci i wszystkie inne obiekty niebieskie na wysokości 2450 metrów w Himalajach, ujrzał swoje pierwsze światło, gdy spojrzał w stronę zenitu obserwatorium Devasthal w Uttarakhand.

Po wejściu w fazę rozruchu stał się pierwszym na świecie teleskopem z ciekłym zwierciadłem, który został wprowadzony do użytku w astronomii. Indian Express wyjaśnia, czym jest teleskop, czym różni się od konwencjonalnego i jakie są jego zastosowania.

Czym jest teleskop z ciekłym lustrem?

Międzynarodowy Teleskop Lustrzany Ciekły (ILMT) został zainstalowany na terenie kampusu Obserwatorium Devasthal, należącego do Instytutu Badawczego Nauk Obserwacyjnych Aryabhatta (ARIES), Nainital w Uttarakhand.

Znajduje się na wysokości 2450 m n.p.m., jest to dwa pierwsze w tym zakresie – jako jedyny opracowany do badań astronomicznych i jedyny tego rodzaju działający na całym świecie.

Najlepsze z Express Premium
Nagroda
Wyjaśnienie: Angażowanie się z talibamiNagroda
Rolnictwo miejskie może pomóc w uczynieniu miast zrównoważonymi i przyjaznymi do życiaNagroda
Niebezpieczna intelektualna moda „cywilizacji”Nagroda

Kilka teleskopów z cieczą, które zostały zbudowane wcześniej śledzonymi satelitami lub zostały rozmieszczone do celów wojskowych. ILMT będzie trzecim obiektem teleskopowym, który pojawi się w Devasthal – jednym z nieskazitelnych miejsc na świecie do obserwacji astronomicznych. Ponieważ ILMT ma rozpocząć działalność naukową na pełną skalę w październiku tego roku, będzie współpracować z 3,6-metrowym Devasthal Optical Telescope (DOT), największymi teleskopami działającymi w Indiach (klasy 4 metry). Na miejscu działa również 1,3-metrowy szybki teleskop optyczny Devasthal (DFOT), który został otwarty w 2010 roku.

Czym różni się od konwencjonalnego teleskopu?

Konwencjonalny teleskop jest skierowany na niebiańskie źródło zainteresowania na niebie w celu obserwacji. Z drugiej strony, teleskopy z ciekłym zwierciadłem to stacjonarne teleskopy, które rejestrują obrazy pasa nieba, który znajduje się w zenicie w pewnym momencie nocy. Innymi słowy, teleskop z ciekłym zwierciadłem zbada i przechwyci wszelkie możliwe obiekty niebieskie – od gwiazd, galaktyk, wybuchów supernowych, asteroid po kosmiczne śmieci.

READ  Np.: PO.129 Izrael Sunshine ARTISANO

Konwencjonalne teleskopy mają polerowane szklane lustra – pojedyncze lub kombinację krzywych – które są kierowane w kontrolowany sposób, aby w określone noce skupiać się na docelowym obiekcie niebieskim. Światło jest następnie odbijane, tworząc obrazy.

Biuletyn Informacyjny | Kliknij, aby uzyskać najlepsze objaśnienia dnia w swojej skrzynce odbiorczej

Wręcz przeciwnie, jak wynika z nazwy, teleskop cieczowy składa się z luster z cieczą odbijającą, w tym przypadku rtęcią – metalem o dużej zdolności do odbijania światła. Około 50 litrów (równe 700 kg) rtęci w pojemniku będzie obracane ze stałą stałą prędkością wzdłuż pionowej osi ILMT. Podczas tego procesu rtęć rozprowadzi się jako cienka warstwa w pojemniku, tworząc odblaskową powierzchnię w kształcie paraboloidy, która będzie teraz działać jak lustro. Taka powierzchnia jest idealna do zbierania i skupiania światła. Lustro ma średnicę 4 metrów.

Kolejną różnicą między nimi jest czas działania. Podczas gdy konwencjonalne teleskopy obserwują określone źródła gwiazdowe o ustalonych godzinach, zgodnie z wymaganiami badawczymi i czasem przydzielonym przez odpowiednią komisję zajmującą się alokacją czasu teleskopu, ILMT będzie obrazować niebo każdej nocy – między dwoma kolejnymi zmierzchami – przez następne pięć lat od października 2022 roku.

Aby chronić go przed wilgocią podczas monsunów, ILMT pozostanie zamknięty dla operacji od czerwca do sierpnia.

Jakie kraje są zaangażowane w jego rozwój?

Indie, Belgia, Kanada, Polska i Uzbekistan to główne kraje, które współpracowały przy tworzeniu ILMT. Teleskop został zaprojektowany i zbudowany w Advanced Mechanical and Optical Systems Corporation oraz Centre Spatial de Liège w Belgii.

Finansowanie, szacowane na od 30 do 40 crore, zostało zapewnione wspólnie przez Kanadę i Belgię. Obsługa i konserwacja tego teleskopu muszą być wykonywane przez Indie. Wraz z ARIES inne międzynarodowe instytuty zaangażowane w proces rozwoju obejmują Instytut Astrofizyki i Geofizyki Uniwersytetu w Liège w Belgii; Kanadyjskie Instytuty Astronomiczne w Vancouver, Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej; University of Montreal, University of Toronto, University of Victoria, University of York, Laval University, Obserwatorium Poznańskie; Instytut Astronomiczny im. Ulugh Bega Akademii Nauk Uzbekistanu i Narodowy Uniwersytet Uzbekistanu.

READ  Brązowy oszczep Kelsey-Lee Barbera to imponująca noc dla Australian Athletics

Jakie dane będą generowane i jak będą wykorzystywane?

Szacuje się, że ILMT jest w stanie wygenerować 10-15 GB/noc. Z ILMT skonfigurowanym do działania w nocy przez dziewięć miesięcy w roku przez następne pięć lat, począwszy od października 2022 r., dane będą generowane w ogromnych ilościach.

Zgodnie z międzynarodowymi standardami dane generowane przez nową instalację teleskopu będą czyszczone, utrzymywane i archiwizowane w dowolnym instytucie goszczącym/uczestniczącym, w tym przypadku AIRES. Normy określają również, że przez określony okres wstępny dane są dostępne tylko dla badaczy z uczestniczących instytutów. Na późniejszym etapie dane będą dostępne dla wszystkich światowych społeczności naukowych.

Aby przesiewać, przetwarzać i analizować duże zbiory danych, ILMT wdroży najnowsze narzędzia obliczeniowe, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i analiza dużych zbiorów danych.

Inną zaletą posiadania tak dużych zestawów danych jest to, że wybrane dane można wybrać jako dane bazowe, które można śledzić w bardziej ukierunkowanych badaniach za pomocą spektrografów, spektrografów bliskiej podczerwieni zamontowanych na wewnętrznym DOT.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *