Gospodarka
Ukraińscy uchodźcy przybywają do Polski „w stanie niepokoju i strachu” |
„Polska pozostaje głównym krajem przybycia uchodźców z Ukrainy” UNHCR Rzeczniczka prasowa Olga Sarrado powiedziała dziennikarzom na regularnej konferencji prasowej w Genewie.
I chociaż tempo spadło w porównaniu z początkiem marca – kiedy codziennie przybywało ponad 100 000 osób – w maju nadal przybywało około 20 000 osób dziennie.
bezbronni uchodźcy
Pomimo rosnącej liczby osób przemieszczających się tam iz powrotem przez granicę Ukrainy – z powodów takich jak wizyty rodzinne lub powrót do pracy – Sarrado powiedziała, że biorąc pod uwagę trwające działania wojenne, „Polska spodziewa się nadal przyjmować i przyjmować znaczną liczbę uchodźców”.
„Nowo przybywający uchodźcy często pochodzą z obszarów mocno dotkniętych walkami, niektórzy od tygodni ukrywają się w schronach przeciwbombowych i piwnicach– zaktualizowała prasę.
„Często przyjeżdżają w stanie niepokoju i strachu, pozostawiając członków rodziny w tyle, bez jasnego planu, dokąd się udać, i z mniejszymi zasobami ekonomicznymi i powiązaniami niż ci, którzy uciekli wcześniej”.
Potrzebujesz usług
Oprócz kwestii transportu, wsparcia finansowego, zakwaterowania i dostępu do usług socjalnych, główne problemy uchodźców dotyczą opieki zdrowotnej i medycznej.
„Polska posiada systemy zapewniające legalny pobyt, dostęp do zatrudnienia, edukacji, opieki zdrowotnej i innych usług socjalnych dla ukraińskich uchodźców” – powiedział rzecznik UNHCR.
Polskie władze zarejestrowały ponad 1,1 mln osób, z których 94 proc. to kobiety i dzieci, i nadały im państwowy numer identyfikacyjny umożliwiający dostęp do usług.
Odpowiedź wielosektorowa
UNHCR wspiera działania prowadzone przez rząd i pomaga w udzielaniu schronienia, pomocy pieniężnej, dostawach w nagłych wypadkach i zdolności przyjmowania.
„UNHCR uruchomił program pomocy gotówkowej w marcu” – powiedziała Sarrado, dodając, że do tej pory agencja utworzyła osiem ośrodków przyjmowania gotówki w kluczowych rejonach przyjmowania uchodźców, w tym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Ostródzie, Gdyni i Gdańsku.
„Ponad 100 000 uchodźców z Ukrainy otrzymało już pomoc finansową od UNHCR na zaspokojenie swoich podstawowych potrzebjak płacenie czynszu lub kupowanie artykułów spożywczych i leków”.
Gotówka zostanie udostępniona najbardziej potrzebującym przez okres trzech miesięcy, służąc jako tymczasowa sieć bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych – do czasu, gdy będą w stanie lepiej się utrzymać lub zostaną objęci rządowymi programami ochrony socjalnej.
„Prawie 20 procent uchodźców zarejestrowanych do świadczeń pieniężnych ma specjalne potrzeby” – powiedziała.
daj bezpieczeństwo!
We współpracy z Funduszem ONZ na rzecz Dzieci (UNICEF) ustanowił UNHCR 12 Bezpieczne miejsca w niebieskiej kropki w Polsce, gdzie uchodźcy otrzymują natychmiastowe wsparcie psychospołeczne oraz dostęp do informacji o prawach i usługach.
Pomoc w zakresie ochrony krytycznej udzielana jest również osobom o szczególnych potrzebach, w tym skierowania do specjalistycznych służb i porad prawnych.
Tymczasem UNHCR kontynuuje dostarczanie dostaw humanitarnych z Polski na Ukrainę i do tej pory wysłał 139 ciężarówek z pomocą, aby pomóc przesiedleńcom i osobom dotkniętym konfliktami w tym kraju.
„Ludzie i władze Polski wykazały niezwykłą hojność w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy” – powiedziała pani Sarrado. „Silne zaangażowanie i wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej będą miały kluczowe znaczenie dla utrzymania tej solidarności”.
plan reakcji
UNHCR jest gotowe nadal wspierać polskie władze, aby zapewnić, że potrzeby uchodźców są chronione, zaspokajane z godnością i mogą zmierzać w kierunku zrównoważonych rozwiązań.
W ramach wsparcia rządowej odpowiedzi UNHCR koordynowało rozwój Międzyagencyjny Regionalny Plan Reagowania na Uchodźców która zrzesza 87 partnerów w Polsce.
Rzecznik UNHCR zaapelował o 740,6 miliona dolarów na pokrycie priorytetowych potrzeb Polski, mówiąc dziennikarzom, że plan jest finansowany tylko w 25 procentach.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”