Connect with us

Świat

Szef NATO: spór o Szwecję, Finlandia zostanie rozstrzygnięty

Published

on

Szef NATO: spór o Szwecję, Finlandia zostanie rozstrzygnięty

KOPENHAGA, Dania (AP) – Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że jest „przekonany, że szybko podejmiemy decyzję o powitaniu Szwecji i Finlandii w rodzinie NATO”, pomimo sprzeciwu Turcji przeciwko akcesji obu krajów nordyckich do 30-członowego sojuszu wojskowego.

Stoltenberg odmówił dalszego zagłębiania się w istotę zastrzeżeń Turcji, ale powiedział, że NATO pozostaje w bliskim kontakcie ze Szwecją, Finlandią i Turcją.

„Odpowiadamy na obawy, które zgłosiła Turcja. Ponieważ kiedy kluczowy sojusznik (jak Turcja) zgłasza obawy dotyczące bezpieczeństwa, zgłasza problemy, wtedy oczywiście jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym jest usiąść i znaleźć wspólną płaszczyznę” – powiedział dziennikarzom.

Finlandia i Szwecja oficjalnie złożyły w środę wniosek o dołączenie do największej organizacji bezpieczeństwa na świecie. Na pierwszym spotkaniu ambasadorów NATO w celu omówienia ich wniosków nie osiągnięto konsensusu co do dalszego postępowania.

Szef NATO przebywał w Kopenhadze i spotkał się z duńską premier Mette Frederiksen oraz duńskim ministrem obrony Mortenem Bødskovem.

TO JEST AKTUALIZACJA AKTUALNOŚCI. Wcześniejsza historia AP znajduje się poniżej.

STAMBUŁ (AP) – Turcja sprzeciwi się wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATOPrezydent kraju wprost stwierdził w opublikowanym w czwartek nagraniu wideo.

„Powiedzieliśmy naszym odpowiednim przyjaciołom, że powiemy „nie” wstąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO i będziemy kontynuować naszą drogę” – powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan grupie tureckiej młodzieży w filmie upamiętniającym Ataturka. Dzień Młodzieży i Sportu, święto narodowe.

Turcja zgadza się z Finlandią i Szwecją Zgłoszenie przystąpienia do zachodniego sojuszu wojskowego jest kluczowe, ponieważ NATO podejmuje decyzje na zasadzie konsensusu. Każdy z 30 krajów członkowskich ma prawo zawetować wniosek o dołączenie.

Erdogan wyjaśnił sprzeciw Turcji pojawia się wśród skarg na postrzegane poparcie przez Szwecję – i w mniejszym stopniu przez Finlandię – dla zakazanej Kurdyjskiej Partii Pracujących (PKK) i ugrupowania zbrojnego w Syrii, które Turcja postrzega jako przedłużenie PKK. Konflikt z PKK pochłonął życie dziesiątek tysięcy ludzi od 1984 roku.

READ  Co najmniej 22 osoby zginęły w wyniku zawalenia się budynku szkoły w Nigerii | Aktualności

Turcja oskarża również Szwecję i Finlandię o ukrywanie zwolenników Fethullaha Gülena, mieszkającego w USA muzułmańskiego duchownego, którego rząd turecki obwinia za próbę wojskowego zamachu stanu w 2016 roku.

Oczekuje się, że w czwartek wieczorem zostanie opublikowane pełne nagranie rozmowy Erdogana z młodzieżą z okazji święta rozpoczęcia tureckiej wojny o niepodległość w 1919 roku. Nie było od razu jasne, kiedy odbyła się rozmowa.

W oświadczeniu wydanym w czwartek Erdogan oskarżył dwóch potencjalnych członków NATO, a zwłaszcza Szwecję, o to, że są „siedliskiem terroru, ojczyzną terroru”. Zarzucił im wsparcie finansowe i zbrojeniowe dla ugrupowań zbrojnych i twierdził, że rzekome związki tych krajów z organizacjami terrorystycznymi oznaczają, że nie powinny one być częścią sojuszu transatlantyckiego.

Urzędnicy tureccy, w tym prezydent, wskazali też na ograniczenia zbrojeniowe Turcji jako powód sprzeciwu Ankary wobec wejścia obu krajów do NATO.

Kilka krajów europejskich, w tym Szwecja i Finlandia, ograniczyło eksport broni do Turcji po operacji transgranicznej tego kraju w północno-wschodniej Syrii w 2019 r. z deklarowanym celem oczyszczenia obszaru przygranicznego z bojowników kurdyjskich.

Turcja twierdzi, że Syryjskie Kurdyjskie Ludowe Jednostki Ochrony (YPG) są bezpośrednio powiązane z PKK, a Ankara jest sfrustrowana amerykańskim wsparciem dla nich w walce z grupą Państwa Islamskiego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *