Connect with us

Zabawa

Jak kanadyjski film animuje trudną historię niedocenianego artysty

Published

on

Jak kanadyjski film animuje trudną historię niedocenianego artysty

Charlotte Współreżyser Tahir Rana przyzna, że ​​nie wiedział, kim była Charlotte Salomon, dopóki nie zobaczył scenariusza o jej życiu – Żydówce, która uciekła z nazistowskich Niemiec tylko po to, by wylądować we Francji Vichy, i jej rodzinnej historii samobójstw i chorób psychicznych. choroba skłoniła ją do powstania serii autobiograficznych obrazów, które ją przetrwały.

„Charlotte czuła się, jakby ściany się do niej zbliżały” – powiedziała Rana. Jej odpowiedzią było tworzenie sztuki.

Kanadyjski reżyser poczuł się zobowiązany do ożywienia tej historii.

„Błagałem i błagałem o możliwość pracy nad filmem” – powiedział reżyser z Mississauga. „Kiedy przeczytałem scenariusz… zdałem sobie sprawę, jakie niezwykłe życie prowadziła, a ta historia była… tak cenna do opowiedzenia”.

Jej historia jest teraz opowiadana w filmie animowanym, który dziś trafia do kin

Jedną z osób, która od dawna zna historię Salomona, jest producentka filmu Julia Rosenberg. Kiedy Rosenberg miała 13 lat, otrzymała egzemplarz Salomons życie czy teatr?, mówi, że wielu uważa ją za pierwszą powieść graficzną.

ZEGAR | Kanadyjska reżyserka Charlotte o opowiadaniu trudnych historii:

Kanadyjska reżyserka Charlotte o trudnej narracji

Kanadyjski reżyser Tahir Rana i pisarka Illana Zackon o tym, jak ważne jest opowiedzenie historii Charlotte Salomon. 2:09

„Praca Charlotte była dla mnie bardzo ważna. Przez lata oferowałem je jako prezenty pewnym osobom, które pojawiły się w moim życiu i były dla mnie ważne” – powiedział Rosenberg.

Pomysł na film przyszedł jej do głowy pewnego ranka podczas biegania. „Wpadłem na pomysł, że Charlotte Salomon narysuje historię swojego życia. Musiałam więc stworzyć narysowaną wersję jej historii życia” – powiedziała.

Dziesięć lat po tym porannym biegu Charlotte jest gotowy do wydania. Z biegiem czasu animowany film wyświetlany na TIFF w zeszłym roku, w którym wystąpiła Kiera Knightley, stał się koprodukcją kanadyjsko-francusko-belgijską.

READ  Netflix rozpoczyna testy gier mobilnych na swojej aplikacji na Androida w Polsce

Życie Charlotte Salomon

Urodzony w Berlinie w 1917 roku życie Salomona naznaczone było tragedią; Jej tytułowa ciotka popełniła samobójstwo, zanim się urodziła, podobnie jak jej matka, gdy była małą dziewczynką.

Mogła zapisać się do Staatliche Kunstakademie Berlin w 1936 roku, pomimo ograniczenia, że ​​tylko 1,5 procent szkoły mogło być żydowskie. Około stycznia 1939 r. Salomon została wysłana do domu dziadków ze strony matki w południowej Francji, aby uciec z nazistowskich Niemiec.

Plakat filmowy przedstawia jeden z obrazów z autobiograficznego życia czy teatru Salomona? którą niektórzy nazywają pierwszą powieść graficzną. (obrazy wysokości)

Kiedy Salomon dowiedziała się o swojej rodzinnej historii choroby psychicznej i samobójstwa, mieszkając na południu Francji, zaczęła tworzyć życie czy teatr?, dzieło autobiograficzne składające się z 769 z ponad 1200 gwaszy, które namalowała w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

„Bardzo się spieszyła, prawie wpadła na pomysł, że jej czas na tej ziemi jest ograniczony, że tam [were] Nadciągają siły, aby ich zabrać — powiedziała Rana. „Uwielbiam sposób, w jaki Charlotte wykorzystała swój talent artystyczny, by zatriumfować nad siłami, które ją pochłonęły i że zostawiła dla siebie spuściznę”.

W 1943 roku, w wieku 26 lat i w piątym miesiącu ciąży, Salomon i jej mąż zostali wywiezieni z południowej Francji przez niemieckie gestapo do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Polsce, gdzie najprawdopodobniej zginęła w dniu swojego przybycia.

Kilka miesięcy wcześniej powierzyła swoje prace swojemu lekarzowi i ostatecznie trafiły one z powrotem do ojca i macochy Salomona, którzy przeżyli wojnę.

Animuj mroczne historie

Wykorzystanie animacji do opowiedzenia historii o samobójstwie i przemocy etnicznej wojna dała Ranie, jak to nazwał, rzadką okazję, przynajmniej na tym kontynencie.

Chociaż mówi, że Japonia i kraje europejskie od dawna używają filmu animowanego jako medium do opowiadania mrocznych historii dla dorosłych, Rana zauważa, że ​​animacja nie jest często wykorzystywana w dramatach dla dorosłych w Ameryce Północnej.

READ  Gdzie kręcono „Kwadratową miłość”? Poznaj wszystkie szczegóły dotyczące lokalizacji

„Zestaw narzędzi zawiera wiele narzędzi, których animator może użyć do przekazania emocji, ekspresji i palety kolorów”.

Film wykorzystuje realne przykłady z twórczości Charlotte Salomon. Artysta został zamordowany w wieku 26 lat w obozie koncentracyjnym Auschwitz. (obrazy wysokości)

Film zawierał prawdziwe przykłady sztuki Solomona, a Rana mogła czerpać dalsze inspiracje ze swojej pracy. „Charlotte nigdy nie używała koloru czarnego w swoim obrazie, więc nigdy nie użyliśmy go również w jej filmie” – zauważył.

Wiara w siłę animacji jako narzędzia do opowiadania historii to sentyment, który podziela Rosenberg. ona cytuje Ucieczka jako kolejny niedawny przykład filmu animowanego, który opowiada historię zawierającą ciężki temat.

Ucieczka Skupiono się na historii Amina Nawabi i jego ucieczce z Afganistanu do Danii. Podczas ostatnich Oscarów był nominowany do najlepszego filmu dokumentalnego, najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego i najlepszego filmu animowanego.

„Myślę, że głównym przesłaniem jest to, że animacja jest medium, a nie gatunkiem. Miejmy nadzieję, że widzowie wejdą w to, wystawiając się na inne rodzaje historii opowiadanych za pomocą animacji” – powiedziała.

Animowany dokument „Uciekaj” to kolejny niedawny przykład wykorzystania medium animacji do rozwiązywania poważnych problemów. (TIF)


Czym był Holokaust?

Podczas II wojny światowej niemiecki nazistowski reżim prześladował i wymordował około sześciu milionów Żydów w całej Europie. Żydów łapano i wysyłano do obozów koncentracyjnych lub obozów zagłady, gdzie zabijano ich trującym gazem lub poddawano przymusowej pracy. Niektóre z obozów były również wykorzystywane dla innych grup prześladowanych przez nazistów, takich jak Romowie, homoseksualiści i przeciwnicy polityczni. Więcej o największym z nazistowskich obozów zagłady dowiesz się tutaj: Życie po Auschwitz.


Historia, która jest aktualna do dziś

Ilana Zakon, pisząca dla Canadian Jewish News, obejrzała film, mieszkając z 98-letnim krewnym, który przeżył Holokaust.

„Słyszałem wszystkie jego historie o jego przeżyciach w Auschwitz, a potem obejrzałem ten film. I uderzyło mnie to w znacznie głębszy sposób” – powiedziała CBC News.

Zackon uważa, że ​​to ważne, by historie lubić Charlotte nadal można je oglądać i udostępniać.

READ  Kiedy Better Call Saul sezon 5 będzie dostępny na Netflix w USA?

„Myślę, że wiele osób uważa, że ​​antysemityzm skończył się wraz z zakończeniem Holokaustu, a to jest bardzo nieprecyzyjne” – powiedziała.

W miarę jak Holokaust znika z żywej pamięci, znaczenie sztuki rośnie, mówi Zackon.

„Jeśli nie mamy ocalałych, którzy mogliby opowiedzieć swoje historie… [art] dozwolony [the] Skłonienie odbiorców do emocjonalnej reakcji w sposób, którego nie dałoby się uzyskać w żaden inny sposób”.

Rana uważa, że ​​historia życia Charlotte Salomon znajduje odzwierciedlenie również w dzisiejszym świecie.

„Jej historia naprawdę rozbrzmiewa we mnie teraz, nawet jako opowieść o uchodźcy, jako o kimś, kto został zepchnięty na margines ze względu na swoją religię i rasę. To tematy, które niestety wciąż rozbrzmiewają na całym świecie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *