Connect with us

Gospodarka

Opinia: Minimalna stawka podatku od osób prawnych to błąd

Published

on

Opinia: Minimalna stawka podatku od osób prawnych to błąd

Allan Lanthier: Nawet jeśli podatek zostanie utrzymany, powinny nastąpić pewne fundamentalne zmiany

treść artykułu

Wśród 424 stron dokumentów budżetowych przedstawionych przez sekretarz skarbu Chrystię Freeland 7 kwietnia kryła się obietnica, że ​​Kanada przyjmie zaproponowaną przez OECD proponowaną przez OECD minimalną globalną stawkę podatku w wysokości 15 proc. Państwa. Gdyby załamał się minimalny podatek, to byłoby oczywiście błędem, gdyby Kanada to zrobiła. Ale nawet jeśli podatek pozostanie, należy dokonać pewnych zasadniczych zmian.

reklama 2

treść artykułu

OECD od wielu lat walczy z unikaniem opodatkowania przez przedsiębiorstwa. W 2015 r., przy wsparciu wszystkich krajów członkowskich OECD i G20, opublikował 15-punktowy plan walki z unikaniem opodatkowania przez firmy międzynarodowe (MNE). Wiele zaleceń zawartych w planie zostało przyjętych, co oznacza, że ​​lwią część unikania opodatkowania przedsiębiorstw już rozwiązano. Brakowało jednak jednej części: jak zmodernizować globalne przepisy podatkowe w obliczu cyfryzacji?

W związku z tym OECD kontynuowała prace nad dwoma nowymi środkami. Pillar One miałby przeznaczać część zysków cyfrowych gigantów, takich jak Amazon, Facebook i Google, na kraje, w których znajdują się ich konsumenci. Jednocześnie „Filar drugi” nałożyłby globalny podatek od osób prawnych na wszystkie korporacje o rocznej skonsolidowanej sprzedaży co najmniej 750 mln EUR (około 1 mld CAD). Problem polega na tym, że wydaje się, że istnieje niewielka szansa, że ​​Kongres USA kiedykolwiek zatwierdzi filar pierwszy, podczas gdy filar drugi również napotyka przeszkody.

reklama 3

treść artykułu

UE wymaga jednomyślnej zgody 27 państw członkowskich na każdą zmianę polityki podatkowej. Drugi filar już jest przedmiotem sporu. Aby przekonać niektóre kraje do przystąpienia, Komitet Ekonomiczno-Finansowy UE (ECOFIN) zaproponował odroczenie wdrożenia o rok do 2024 r., a także udzielił innych koncesji. Mimo to Polska zawetowała plan na posiedzeniu ECOFIN w dniu 5 kwietnia – na dwa dni przed naszym budżetem – mówiąc, że chce prawnie wiążącego porozumienia, aby wprowadzić zarówno pierwszy, jak i drugi filar. Dodała, że ​​”nie chce nakładać żadnych dodatkowych obciążeń na europejskie firmy bez zapewnienia pełnego opodatkowania cyfrowych gigantów w ramach pierwszego filaru”. Kolejne posiedzenie ECOFIN zaplanowano na koniec maja, ale trudno sobie wyobrazić, że Polska wycofa swój sprzeciw.

reklama 4

treść artykułu

W Stanach Zjednoczonych budżet administracji Bidena na 2023 r. zawiera szereg propozycji, które dostosowałyby amerykańskie przepisy podatkowe do drugiego filaru, w tym środki z zeszłorocznej ustawy Build Back Better Act. Ale ta ustawa nie powiodła się w Senacie, a budżet wydaje się mało prawdopodobny, aby uzyskać poparcie Kongresu.

Z propozycją OECD jest wiele problemów. Przede wszystkim regulacje – 70 stron projektów aktów prawnych – są niezwykle złożone. Każda spółka w grupie MNE musi obliczać swoje dochody i podatki zgodnie ze standardami rachunkowości, które mają na celu raportowanie wyników finansowych akcjonariuszom i wierzycielom i nie określają podstawy opodatkowania. Setki korekt wyników księgowych są następnie wymagane do obliczenia efektywnej stawki podatkowej dla każdego podmiotu w grupie, żmudne i czasochłonne zadanie, które często potwierdza, że ​​podmioty, z wyjątkiem jednej lub dwóch spółek w rajach podatkowych, nie w rzeczywistości zrób jeden Mają stawkę podatku w wysokości ponad 15 procent. Zamiast 70 stron łatwiej byłoby dodać jedną regułę nakładającą na spółki macierzyste dochody z telefonów komórkowych, takie jak odsetki i należności licencyjne, otrzymywane od spółek zależnych będących rajami podatkowymi.

READ  Polska podpisuje umowę dla morskiej energetyki wiatrowej - reNews

reklama 5

treść artykułu

Filar drugi miał zajmować się unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe firmy, ale przekształcił się w coś zupełnie innego. Gdy kraj, taki jak Kanada, oferuje zachęty podatkowe w celu promowania określonej działalności lub sektora gospodarczego, a zachęty podatkowe zmniejszają obciążenie podatkowe kanadyjskich spółek grupy do mniej niż 15 procent, obowiązuje podatek minimalny. W rzeczywistości przepisy OECD mają pierwszeństwo przed inicjatywami w zakresie polityki podatkowej uchwalonymi przez suwerenny parlament.

Wiele z tych zasad może nie być nawet egzekwowanych na mocy kanadyjskich traktatów podatkowych. Na przykład, firma kanadyjska może być winna podatek od dochodu o niskim opodatkowaniu uzyskanego przez podmiot stowarzyszony w Umawiającym się Państwie – dochód, który nie ma żadnego związku z Kanadą. Kanadyjska firma, która otrzyma ocenę podatkową, prawdopodobnie zakwestionuje ją w sądzie, ponieważ dochód jest chroniony przed kanadyjskim podatkiem na mocy traktatu, a kwestionowanie może być skuteczne.

Jeśli drugi filar zostanie zrealizowany, Ottawa wygeneruje dodatkowe dochody podatkowe w niepewnych, ale skromnych kwotach. Tymczasem firmy międzynarodowe z siedzibą w Kanadzie borykają się z dodatkowymi podatkami i ogromnymi obciążeniami związanymi z przestrzeganiem przepisów, których konkurenci w innych krajach, w tym w UE i USA, mogą nie mieć. W innych krajach drugi filar zaczyna się rozpadać. Kanada nie powinna go ponownie podnosić.

Allan Lanthier jest emerytowanym partnerem w międzynarodowej firmie księgowej i byłym doradcą Departamentu Skarbu i kanadyjskiego Urzędu Skarbowego.

Reklama

Uwagi

Postmedia dąży do utrzymania dynamicznego, ale cywilizowanego forum do dyskusji i zachęca wszystkich czytelników do dzielenia się swoimi opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, gdy otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, pojawi się aktualizacja w wątku komentarzy, który obserwujesz, lub gdy użytkownik, którego obserwujesz, obserwuje komentarze. Odwiedź naszą Wytyczne dla społeczności aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat dostosowywania swojego E-mail ustawienia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *