Connect with us

Gospodarka

Długa wojna na wyniszczenie na Ukrainie będzie miała ogromne globalne konsekwencje

Published

on

Długa wojna na wyniszczenie na Ukrainie będzie miała ogromne globalne konsekwencje

Szybka ponowna ocena czasu trwania, charakteru i kosztów wojny jest spowodowana strategicznym odejściem Rosji od bezcelowej próby zdobycia Kijowa i obalenia rządu w kierunku przegrupowania sił zbrojnych na obszarach południowych i wschodnich.

Na początku wojny sześć tygodni temu wydawało się możliwe, że rosyjski blitzkrieg może szybko zaatakować kraj i zdobyć stolicę. Jednak zaciekły opór Ukrainy, wspierany przez zachodnią broń, oraz ciężkie rosyjskie straty skłoniły Moskwę do zmiany kursu.

„To, że giną cywilni mieszkańcy Ukrainy, najlepiej pokazuje, jaki jest cel” [the] Rosyjska inwazja jest” – powiedział Dana Bash z CNN przez tłumacza. „Celem tej inwazji jest po prostu unicestwienie narodu ukraińskiego”.

Konsekwencje bezwzględnej misji Rosji nie są w Europie powstrzymywane.

Na przykład sekretarz skarbu Janet Yellen ostrzegła w środę, że inwazja będzie miała „ogromny wpływ” na światowe dostawy żywności i energii. To z kolei stworzy łańcuch konsekwencji politycznych w stolicach USA i zachodnich.

Najszybciej w Stanach Zjednoczonych wstrząs wojny o ceny benzyny i żywności – który już wzrósł w wyniku fali wysokiej inflacji – może mieć konsekwencje polityczne, w tym dla Demokratów prezydenta Joe Bidena w nadchodzących wyborach śródokresowych.

Biorąc pod uwagę strategię Putina niszczenia miast i oczywiste okrucieństwa popełniane przez jego wojska, przedłużająca się wojna będzie miała również tragiczne konsekwencje humanitarne.

Podczas gdy świat jest oburzony obrazami zabitych cywilów, z których część wydaje się być stracona na terenach ewakuowanych przez wojska rosyjskie, horror, który rozwija się w oblężonych południowych i wschodnich miastach, może przybrać jeszcze bardziej złowrogie rozmiary, ale będzie stanowić zagrożenie dla Ukraińców i dziennikarze zagraniczni są trudniejsi do wykrycia. Rodzi to perspektywę bezkarności za niektóre z najgorszych zbrodni wojennych popełnionych na kontynencie europejskim przynajmniej od czasów wojny w Bośni i prawdopodobnie sięgających II wojny światowej.

READ  Ci ludzie nie płacą ani grosza za abonament RTV. Oto długa lista wyjątków [30.11.2020]

Putin przetestuje NATO długą wojną na Ukrainie

Długa wojna będzie także wyczerpującym sprawdzianem jedności NATO po zaskakująco silnej determinacji zachodniego sojuszu.

Miałaby również zakotwiczyć drugą przedłużającą się bitwę geopolityczną między Moskwą a Zachodem. Putin będzie szukał sposobów na otwarcie nowych podziałów między sojusznikami z NATO, próbując odgryźć ziemię na wschodzie, aby podsycać roszczenia do zwycięstwa w kraju.

„Pierwsza część wojny się skończyła, a Putin przegrał pierwszą część wojny, ku jego rozczarowaniu”, powiedział w środę CNN Steve Hall, były szef operacji CIA w Rosji.

„Myślę, że będziemy w tym na dłuższą metę i myślę, że będzie to wojna na wyczerpanie. To będzie bardzo trudne dla Ukrainy”.

Biden ostrzegł w środę, że pokój będzie nieuchwytny przez wiele miesięcy.

„Ta wojna może trwać długo, ale Stany Zjednoczone będą nadal stać po stronie Ukrainy i narodu ukraińskiego w walce o wolność” – powiedział Biden związkowi budowlanemu w Waszyngtonie.

Jego ostrzeżenie podkreśla, że ​​cała jego prezydentura – zrodzona w kryzysie, pandemii, która zdarzała się raz na stulecie – będzie teraz prawdopodobnie naznaczona drugim wielkim impasem Zachodu z Kremlem. Polityczny oddźwięk starcia prawdopodobnie odbije się echem po listopadowych wyborach w połowie kadencji i w wyścigu do Białego Domu w 2024 roku. Fakt, że 63 członków republikańskiego Domu, wielu z nich czołowych zwolenników Donalda Trumpa, zagłosowało w tym tygodniu przeciwko rezolucji wspierającej NATO, podsyci obawy, że powrót byłego prezydenta do Białego Domu może złamać jedność sojuszu.

Putin nadal chce „całej Ukrainy”

W środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po raz pierwszy wzmocnił ostrzeżenia, że ​​wojna ukraińska może teraz przerodzić się w półtrwały kryzys nadciągający nad Zachodem. Były premier Norwegii powiedział, że transfer Putina nie oznacza, że ​​zrezygnował z długofalowego celu podboju Kijowa.

„Nie widzieliśmy żadnych oznak, że prezydent Putin zmienił swoje ambicje kontrolowania całej Ukrainy, a także zmiany porządku międzynarodowego, więc musimy być przygotowani na dłuższą metę” – powiedział Stoltenberg. „Musimy być realistami i zdawać sobie sprawę, że może to zająć dużo czasu, wiele miesięcy, a nawet lat”.

Szef NATO przemawiał w czwartek na spotkaniu w Brukseli, na którym ministrowie sojuszu omówią dalsze kroki w kierunku uzbrojenia Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił o czołgi i broń ciężką. Do tej pory państwa zachodnie wysyłały na Ukrainę głównie broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, która skutecznie odpierała rosyjskie natarcie.

Ale teraz pytanie brzmi, czy Ukraina mogłaby wysłać broń, aby wypchnąć Rosję z kraju, decyzja, która mogłaby wciągnąć Zachód dalej w wojnę. Biden już zablokował plan Polski, aby wysłać samoloty z czasów sowieckich do ukraińskich sił powietrznych.

„Wierzę, że to, co robi NATO, z pewnością nie wystarczy” – powiedział w środę emerytowany generał Dana Pittard dla Johna Kinga z CNN w Inside Politics.

„Celem powinno być to, aby siły ukraińskie rzeczywiście wygrały. Aby to zrobić, potrzebują tu czegoś więcej niż tylko czołgów, tam dronów, pocisków oszczepowych. Potrzebują systemów, szkolenia, wsparcia” – powiedział Pittard.

Są też szersze pytania, które mogą zadawać sojusznicy przywódcy o potrzebę dalszego odstraszania Putina w Europie Wschodniej w obliczu ciągłych obaw, że wojna może przerodzić się w bezpośrednie starcie między Zachodem a Rosją.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wezwała w środę do ponownego rozważenia sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na Zachodzie

„Epoka zaangażowania z Rosją minęła. Potrzebujemy nowego podejścia do bezpieczeństwa w Europie, opartego na odporności, obronie i odstraszaniu” – powiedział Truss w Brukseli.

Yellen ostrzega przed globalnymi reperkusjami gospodarczymi

Gospodarka światowa stanęła przed poważnymi wyzwaniami już przed inwazją Putina na Ukrainę.

READ  Tydzień w świecie zdrowia – EURACTIV.com

Pandemia poważnie zakłóciła globalne łańcuchy dostaw i przyczyniła się do wyższej inflacji. Teraz surowe sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę nie tylko karzą Putina, ale wywołują sprzeciw w krajach, które je nałożyły.

Po pierwsze, ceny benzyny wzrosły, gdy Rosja odcięła dużą część światowego rynku ropy. Biden zaatakował „podwyżkę cen Putina”, aby wywołać polityczną osłonę wśród wyborców już w złym nastroju, gdy zbliżają się wybory śródokresowe.

W środę Yellen poruszyła perspektywę przedłużającego się globalnego zakłócenia spowodowanego przedłużającą się wojną na Ukrainie.

„Działania Rosji są niedopuszczalnym afrontem dla porządku światowego opartego na zasadach i będą miały ogromne reperkusje gospodarcze na Ukrainie i poza nią”, powiedziała Yellen komisji Izby Reprezentantów.

Ostrzegła również, że kraje rozwijające się, które już borykają się z dużym zadłużeniem i walczą o wyjście z Covid-19, mogą być szczególnie narażone.

Ostatecznie jednak perspektywa wielomiesięcznej wojny – w kraju wyniszczonym brutalną inwazją Putina – wystawi na próbę odwagę, jedność i wytrzymałość samych Ukraińców. Barbarzyństwo, które wyszło na jaw w ciągu ostatnich kilku dni, mogło być dopiero początkiem.

Weźmy na przykład Mariupol, gdzie tysiące cywilów jest uwięzionych w mieście obróconym w gruzy przez tygodnie rosyjskich bombardowań.

„Świat nie widział skali tragedii takiej jak Mariupol od czasów nazistowskich obozów koncentracyjnych” – powiedział w oświadczeniu burmistrz miasta Wadym Bojczenko. „Rosyści (rosyjscy faszyści) zamienili całe nasze miasto w obóz śmierci”.

Wojna trwająca miesiące lub lata może narazić większość kraju na ten sam nieludzki los.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *