Gospodarka
Delegacja Ligi Arabskiej w Polsce po ofercie mediacji między Rosją a Ukrainą
Aktualizacje na żywo: Śledź najnowsze wiadomości na Rosja-Ukraina
Delegacja ministrów spraw zagranicznych Ligi Arabskiej pod przewodnictwem szefa organizacji przybyła do Polski we wtorek po wizycie w Rosji, gdzie zaoferowali mediację między dwoma walczącymi narodami.
Wojna miała niszczący wpływ finansowy na niektóre narody arabskie, zwłaszcza Egipt, Sudan, Liban i Tunezję, ponieważ są one w dużym stopniu uzależnione od importu pszenicy z Rosji i Ukrainy.
Inne kraje regionalne, w tym Irak, Syria i Jordania, również odnotowały wzrost rachunków za import żywności lub zostały dotknięte podwyżkami cen innych towarów.
Delegacja pod przewodnictwem sekretarza generalnego Ligi Arabskiej Ahmeda Aboula Gheita, a także ministrów spraw zagranicznych i wyższych urzędników Egiptu, Sudanu, Algierii, Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – obecnego arabskiego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ – przyleciała z Moskwy do Moskwy. Warszawa, gdzie odbyły się rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.
Spotkali się we wtorek z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jordanii poinformowało, że omówiło „wysiłki Arabów w celu rozwiązania kryzysu na Ukrainie i przeglądu środków podjętych przez Polskę w celu ułatwienia tranzytu obywateli arabskich, którzy uciekli z Ukrainy”.
Wielu Arabów mieszkających na Ukrainie skarżyło się na złe traktowanie przez polskie władze na granicy z Ukrainą, a niektórzy tkwią w tym regionie od wielu dni.
Inwazja Rosji na jej sąsiada w lutym przerwała i tak już kruche globalne łańcuchy dostaw i spowodowała wzrost cen energii i żywności. Podsumowując, skutki wojny podsyciły inflację na całym świecie, w tym w wielu krajach arabskich, gdzie również naruszyły delikatne i politycznie wrażliwe bilanse żywnościowe.
Inne próby mediacji podejmowane przez takie kraje jak Francja, Izrael i Turcja nie powiodły się.
Ale osiągnięcia Ligi Arabskiej w pośredniczeniu w rozwiązywaniu konfliktów w swoim regionie nie są dobrze porównywalne, po części ze względu na nierozwiązywalny charakter wielu regionalnych konfliktów, które przecinają linie polityczne, plemienne, etniczne i religijne.
Oferta mediacji Ligi Arabskiej ma jednak pewną wagę, biorąc pod uwagę fakt, że jej członkowie mają rozległe i złożone powiązania gospodarcze i polityczne z tymi dwoma narodami, a ich gotowość do poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania konfliktu jest naprawdę poważnym problemem w regionie z powodu implikacje a odzwierciedla przedłużającą się wojnę.
Liga Arabska chce również zakończenia konfliktu, ponieważ analitycy twierdzą, że odwraca on uwagę międzynarodową od pilnych kwestii regionalnych, takich jak złowieszcza rola Iranu w regionie, zamieszanie w Libii, pogarszająca się gospodarka Libanu i konflikt arabsko-izraelski Has.
Spośród 22 państw członkowskich Ligi Arabskiej Egipt, Liban, Syria, Libia i Tunezja są największymi importerami pszenicy i najbardziej odczuły wzrost cen od wybuchu wojny.
Egipt jest prawdopodobnie najsilniejszym przykładem kraju arabskiego, który został mocno dotknięty wojną.
Jako największy na świecie importer pszenicy, importując w zeszłym roku około 13 milionów ton, Egipt zazwyczaj sprowadza 80 procent swojej pszenicy z Rosji i Ukrainy.
Aby przetrwać skutki wojny, Egipt na trzy miesiące zakazał eksportu pszenicy, zdewaluował swoją walutę o 14 procent, podniósł stopy procentowe i rozpoczął rozmowy z MFW w celu zabezpieczenia ewentualnego pakietu pomocy na wyjście z kryzysu.
Zachodnie sankcje wobec Rosji po inwazji na Ukrainę również pozostawiają w zawieszeniu wieloletnie zakupy broni przez Egipt z Moskwy i stawiają pod znakiem zapytania plany Kairu dotyczące budowy przez Rosję pierwszej elektrowni jądrowej.
Zaktualizowano 5 kwietnia 2022 19:03
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”