Connect with us

Nauka

Londyńska tancerka, 27 lat, pomaga uchodźcom LGBTQ+ uciekającym z Ukrainy poprzez otwarcie dedykowanej biblioteki w Polsce

Published

on

Londyńska tancerka, 27 lat, pomaga uchodźcom LGBTQ+ uciekającym z Ukrainy poprzez otwarcie dedykowanej biblioteki w Polsce

Absolwent z Londynu zamienił swoją bibliotekę społeczności LGBTQ+ w Polsce w centrum wsparcia dla uchodźców LGBTQ+ uciekających przed wojną na Ukrainie. Filip Kijowski pomógł kilkunastu osobom uciekającym z kraju przez granicę ukraińsko-polską, pomagając im w zabezpieczeniu długoterminowego zakwaterowania i przyszłej pracy, a także zapoznając ich ze społecznościami queer w miastach w całej Polsce i poza nią.

27-latek, który ukończył Roehampton University, ale obecnie mieszka w Lublinie, stworzył rok temu Bibliotekę Uchodźców (Biblioteka Azyl) jako bezpieczną przestrzeń dla społeczności queer, aby uzyskać dostęp do literatury LGBTQ+ i zasobów edukacyjnych, które są cenzurowane w Polska. Po dotarciu do queerowych autorów i wydawców z całego świata Filip otrzymał dla biblioteki blisko 1000 darowizn książkowych.

Filip, który jest choreografem i tancerzem, założył bibliotekę ze swoim przyjacielem i uznanym kuratorem sztuki, 57-letnim Waldemarem Tatarczukiem. Przyjaciele zamienili teraz bibliotekę w centrum wsparcia, w którym uchodźcy LGBTQ+ mają dostęp do bezpłatnego Wi-Fi, komputerów i żywność oraz artykuły pierwszej potrzeby, takie jak odzież, toalety, artykuły pierwszej pomocy i produkty higieniczne.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI:Sieroty z Ukrainy lądują na lotnisku Heathrow, przygotowując się do rozpoczęcia nowego życia w Wielkiej Brytanii

Biblioteka Uchodźców otrzymała prawie 1000 darów książkowych od autorów queer z całego świata
Biblioteka Uchodźców otrzymała prawie 1000 darów książkowych od autorów queer z całego świata

Do tej pory Filip pomógł transpłciowej kobiecie uciec z dwoma kotami z Ukrainy, znaleźć odpowiednie zakwaterowanie w Berlinie, a także znaleźć nowy dom dla młodego transpłciowego mężczyzny i jego matki, którzy uciekli z kraju. Filip spędza nawet sześć godzin dziennie, pomagając uchodźcom LGBTQ+ i łącząc ich z sieciami queer w kolejnych miejscach, do których się udają.

„Staramy się skoncentrować na każdej osobie jako jednostce i staramy się zrozumieć i zaspokoić jej specyficzne potrzeby, są one niezwykle delikatne i potrzebują naszego wsparcia” – powiedział Filip MyLondon. „W społeczności queer i posiadanie tego doświadczenia i zrozumienia, jak to jest czuć się marginalizowanym, być wielokrotnie innym i odizolowanym.

READ  Indie będą nadal odgrywać pozytywną rolę w pogłębianiu wspólnego zrozumienia Arktyki: Harsh Vardhan

„W tej sytuacji możemy chronić rodzaj izolacji i dyskryminacji, których mogą doświadczać te osoby. , pomagają (im) piękni dziwni sojusznicy”.

Dzięki pracy Filipa uchodźcy LGBTQ+ mogli zaplanować swoją przyszłość, znaleźć zakwaterowanie i pracę, o którą mogli się ubiegać. Ponadto utrzymuje kontakt z uchodźcami, którym pomógł i pyta, czy potrzebują więcej pomocy w znalezieniu określonej żywności i leków, np. dostępu do hormonów.

Filip zorganizował GoFundMe, pomóc sfinansować bezpieczny dom LGBTQ+, w którym uchodźcy mogą przebywać do dwóch miesięcy, próbując zaplanować swoją przyszłość. Otwierając kryjówkę „możemy wydać trochę czasu na odpoczynek i poznanie ich. Widzimy, na co pracują, jakimi językami mówią i co chcą robić w przyszłości – mówi Filip.

Filip mówi, że wiele osób LGBTQ+ pozostaje uwięzionych i przestraszonych we Lwowie, który jest największym miastem Ukrainy. Ma jednak nadzieję, że będzie mógł dalej pomagać społeczności queer, która próbuje przekroczyć granicę do Polski.

Kiedy uchodźcy wkraczają do Polski, Filip i jego zespół zapewniają transport z granicy do Lublina i innych miast w Polsce i za granicą. Pomógł im również poznać Lublin i porozmawiać z każdym uchodźcą indywidualnie o dalszych krokach, jak mogą uzyskać pomoc psychologiczną i pomoc prawną.

Filip powiedział: „T Ci ludzie, którzy do nas przychodzą, są tacy piękni i zaciekli, tylko dlatego, że narzucono im ten status uchodźcy, nie chciałbym, żeby reszta świata uwierzyła (to wszystko).

„Mają to niesamowite, aw niektórych przypadkach przeszłość za sobą, mają wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Są artystami, prawnikami i lekarzami. Są politykami i nie chciałbym, żeby o tym zapomnieli”.

Filip urodził się w Londynie, ale dorastał w Polsce do 13 roku życia. Kiedy studiował BA Dance na Uniwersytecie w Roehampton, zdał sobie sprawę, że został pozbawiony queerowych autorów i książek, ponieważ system edukacji w Polsce go cenzurował.

READ  Polacy mają jedną z najniższych wiedzy naukowej w UE, a tylko połowa wierzy w ewolucję

On dodał: ” Byłam wyeksponowana i naprawdę miałam przywilej bycia częścią queerowych wydarzeń i społeczności. Miałem dostęp do literatury i edukacji, które w Polsce są cenzurowane przez system oświaty. Nie jest to część systemu edukacyjnego i nie jesteśmy zbyt queerowi, aby to wprowadzić, jest wielu ludzi ciężko pracujących, ale nie pasuje to do głównego nurtu systemu edukacji”.

Filip mówi, że Biblioteka Uchodźców, zbudowana przez społeczność queer, jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. „O Słowo „uchodźca” jest teraz delikatnym i aktualnym słowem, biorąc pod uwagę okoliczności”.

Możesz przeczytać więcej o pracy Filipa i GoFundMe tutaj.

Pobierz aplikację MyLondon, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i najświeższe aktualizacje

Otrzymuj najnowsze wiadomości z Londynu bezpośrednio na swój telefon bez konieczności otwierania przeglądarki – i otrzymuj najświeższe wiadomości w postaci powiadomień na ekranie.

Aplikacja MyLondon zawiera wszystkie historie, których potrzebujesz, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w najwspanialszym mieście w historii.

Możesz go pobrać na Androida tutaj i jabłko tutaj.

Czy masz historię, którą powinniśmy omówić? Skontaktuj się z Ruby, pisząc do niej na [email protected]

Aby uzyskać najnowsze wiadomości z całej stolicy, odwiedź naszą stronę główną.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *