Connect with us

Nauka

Ukraińskie władze informują o atakach rakietowych w Kijowie

Published

on

Ukraińskie władze informują o atakach rakietowych w Kijowie

PARMA, Ohio – Amerykanie pochodzenia ukraińskiego, obserwujący w czwartek z przerażeniem i gniewem rosyjski atak na ich ojczyznę, określili Ukrainę jako bezbronną i bezbronną – ale także jako kraj o takich samych aspiracjach jak Stany Zjednoczone.

„Amerykanie muszą zdać sobie sprawę, że chodzi o wolność i możliwość prowadzenia życia według własnego uznania, rządzenia według własnego uznania i niepoddawania się władzy ego dyktatora” — powiedział wielebny John Nakonachny. , 75 lat, proboszcz ukraińskiej katedry prawosławnej św. Włodzimierza w Parmie w stanie Ohio, na przedmieściach Cleveland, zamieszkanych przez znaczną populację ukraińską.

„Czy to, co dzieje się na Ukrainie, nie jest czymś, co poparliby Amerykanie?” on zapytał.

Peter Teluk, lat 55, pracował na Ukrainie przez 25 lat jako konsultant dla firm amerykańskich i wrócił do USA w zeszłym roku. Wezwał Amerykanów, aby nie przymykali oczu na konflikt.

„Stany Zjednoczone mają obecnie krótki czas uwagi i chcą mniej myśleć o zagranicznych konfliktach” – powiedział Teluk, prawnik z Cleveland. Powiedział jednak, że Stany Zjednoczone powinny docenić, że Ukraina jest „symbolicznie tym, czym chcemy, aby reszta świata była — krajem, który chce sam dla siebie określić, czym jest”.

„Musimy to zrozumieć” – kontynuował – „ponieważ zawsze w to wierzyliśmy”.

Taras Szmagala Jr., prezes i przewodniczący Fundacji Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, powiedział, że prezydent Rosji Władimir W. Putin jest zagrożony rosnącym niezależnym głosem Ukraińców z klasy średniej. Powiedział, że Rosjanie słuchają tych głosów i widzą, co może im przynieść demokracja.

„Ukraińcy dojrzewają jako społeczeństwo i z czasem się poprawiają, a to jest zagrożeniem dla Putina” – powiedział. „Amerykanie i media muszą zobaczyć tę stronę rzeczy”.

W całym kraju ukraińscy imigranci powiedzieli, że odczuwają głębokie poczucie bezradności, jak usłyszeli od spanikowanych krewnych, którzy czuli się uwięzieni, ponieważ tak duża część ich ojczyzny została zamieniona w strefę wojny.

READ  Polska grupa wzywa Niemcy do wycofania się z atomu: polityka nuklearna

„Nie spałem całą noc. Rozmawiałem z moim bratem i siostrą. Tak bardzo się boją” – powiedziała 48-letnia Tanya Vlasenko z Vancouver w stanie Waszyngton. „Nie możemy zrobić nic poza modlitwą” — powiedziała płacząc.

Vancouver i sąsiedni Portland w stanie Oregon są domem dla ponad 20 000 słowiańskich chrześcijan. Większość z nich to Ukraińcy, którzy po ucieczce przed prześladowaniami religijnymi zaczęli osiedlać się na północno-zachodnim Pacyfiku w latach 90. ze statusem uchodźcy. Zbudowali dziesiątki kościołów, które są centrum życia społeczności.

W Pierwszym Słowiańskim Kościele Ewangelicko-Baptystycznym, gdzie modli się rodzina pani Własenko, proboszcz prowadzi modlitwę wiernych, odkąd pojawiła się możliwość rosyjskich działań wojennych na Ukrainie.

Salah Ansary, starszy dyrektor okręgowy w Lutheran Community Services Northwest, agencji zajmującej się przesiedlaniem uchodźców, powiedział, że zaniepokojeni imigranci ukraińscy dzwonili, by zapytać, jak mogliby wydostać swoich krewnych z kraju.

„W tej chwili nie mamy dobrych informacji ani niczego, co dałoby im komfort” – powiedział. „Sytuacja jest taka płynna”.

31-letnia Solomia Gura z Filadelfii powiedziała, że ​​coraz trudniej jest dotrzeć do osób w jej ojczyźnie, które schroniły się w bunkrach.

„Próbuję zweryfikować, czy wszyscy żyją, że żadna bomba ich nie uderzyła” – powiedział Gura, którego matka i brat mieszkają na obrzeżach Lwowa, miasta na zachodniej Ukrainie, które nie zostało oszczędzone rosyjskiemu najazdowi wojskowemu.

Gura powiedział, że planuje uczestniczyć w wiecu dla Ukrainy w piątek w Filadelfii, gdzie mieszka około 70 000 Ukraińców i Ukraińców Amerykanów.

„Możemy tylko okazać nasze wsparcie”, powiedział Gura głosem gęstym od wyczerpania i łez.

60-letnia Irena Mykyta, prawniczka ds. imigracji z Nowego Jorku, powiedziała, że ​​podobnie jak jej krewni i przyjaciele na Ukrainie nie wierzyła, że ​​jej ojczyzna jest atakowana.

READ  Francja wprowadzi zakaz jednorazowych e-papierosów do 2025 r. – EURACTIV.com

„Czuję się bezużyteczny i winny, że jestem tutaj Ukraińcem” – powiedział Mykyta, który od 26 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych i jest naturalizowanym obywatelem. „Ukraina jest bezbronna, a my tutaj jesteśmy bezbronni”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *