technologia
Brak prawdziwych podsumowań wiadomości: spojrzenie na to, co nie wydarzyło się w tym tygodniu | wiadomości krajowe
PRAWO: Zdjęcie dziewczyny w autobusie z bronią przedstawia „Życie na Ukrainie teraz”.
FAKTY: Zdjęcie przedstawia wpływową osobę w rosyjskich mediach społecznościowych trzymającą fałszywą broń po sesji zdjęciowej w marcu 2020 r., a nie aktualny obraz życia na Ukrainie w obliczu ostrzeżeń o zbliżającej się inwazji Rosji. Zdjęcie zostało zrobione na długo przed eskalacją napięć między dwoma krajami w ostatnich tygodniach.
Użytkownik Twittera udostępnił zdjęcie – które przedstawia dziewczynę przeglądającą smartfon w transporcie publicznym, trzymającą fałszywą broń – w zeszły weekend z fałszywym podpisem sugerującym, że zostało zrobione na Ukrainie. W rzeczywistości zdjęcie zostało zrobione w Rosji dwa lata temu, według Ekateriny Gladkikh, która publikuje swoją lokalizację na Instagramie jako Nowosybirsk, miasto na Syberii.
Gladkikh powiedziała The Associated Press poprzez bezpośrednie wiadomości na Instagramie, że wracała z sesji zdjęciowej, kiedy to zdjęcie zostało zrobione. „Z tym fałszywym pistoletem udało mi się usiąść w kawiarni i, jak widać, przejechać się transportem. Żaden z przechodniów ani strażników nie zadawał mi żadnych pytań – powiedziała. „Mieszkam w Rosji, nie na Ukrainie” – dodała. Na innych zdjęciach opublikowanych na Instagramie można ją zobaczyć w tym samym beżowym kapeluszu, co na powszechnie udostępnianym zdjęciu. Opublikowała również film z najciekawszymi wydarzeniami w marcu 2020 r., W którym nosiła ten sam charakterystyczny lakier do paznokci, co na zdjęciu – jedna ręka była pomalowana czerwonym lakierem do paznokci, a druga była pomalowana niebieskim lakierem. Wyniki wyszukiwania odwrotnego obrazu pokazują, że z czasem zdjęcie pojawiło się również na Facebooku i Twitterze, a podpisy z lat 2020 i 2021 twierdzą, że pokazuje „normalny dzień w Rosji”. Post na Facebooku z marca 2020 r., pierwszych dni pandemii COVID-19, zawierał podpis pod zdjęciem: „Słowiańska dziewczyna potrzebuje dystansu społecznego w autobusie”. bus with AK” omówił, w jaki sposób obraz był wielokrotnie zmieniany w internetowych witrynach memów. Zdjęcie krążyło w ostatnich dniach, gdy narastają napięcia między Rosją a Ukrainą.
Zdjęcie powyżej: Młoda kobieta posługuje się bronią podczas podstawowego szkolenia bojowego dla ludności cywilnej zorganizowanego przez azowski oddział sił specjalnych Gwardii Narodowej Ukrainy, w Mariupolu, obwód doniecki, wschodnia Ukraina, niedziela 13 lutego 2022 r.
— Pisarze Associated Press Arijeta Lajka z Nowego Jorku i Sophia Tulp przyczynili się do powstania tego raportu.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”