Connect with us

Świat

Indonezja określa Nusantara jako nową stolicę i zatwierdza relokację z Dżakarty

Published

on

Indonezja określa Nusantara jako nową stolicę i zatwierdza relokację z Dżakarty
(CNN) — Indonezja nazwał swoją nową stolicę Nusantara, ponieważ prawodawcy zatwierdzili przeniesienie z Dżakarty do Kalimantanu – porośniętego dżunglą obszaru na wschodzie wyspy Borneo.

Nowa nazwa oznacza „archipelag” w języku indonezyjskim.

Obawy o trwałość zatłoczonego i szybko tonącego centrum politycznego Dżakarty wymagany nowy kapitał, a Krajowa Izba Reprezentantów oficjalnie uchwaliła ustawę dotyczącą przeprowadzki we wtorek.

„Przeniesienie stolicy do Kalimantanu opiera się na wielu względach, przewagach regionalnych i zamożności. Z wizją narodzin nowego ekonomicznego środka ciężkości pośrodku archipelagu – powiedział Suharso Monoarfa, krajowy minister planowania rozwoju narodowego, zgodnie z indonezyjską telewizją parlamentarną.

Prezydent Joko Widodo po raz pierwszy ogłosił przeniesienie stolicy w 2019 r., powołując się na obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju środowiskowego i gospodarczego Dżakarty.

Djakarta znajduje się na bagnistym gruncie w pobliżu morza — co czyni go szczególnie podatnym na powodzie — i według Światowego Forum Ekonomicznego jest jednym z najszybciej tonących miast na ziemi. Dawna stolica pogrążyła się w Morzu Jawajskim w alarmującym tempie z powodu nadmiernego poboru wód gruntowych.

Jest to również jeden z najbardziej przeludnionych obszarów miejskich na świecie. Według ONZ mieszka tu ponad 10 milionów ludzi, z czego około 30 milionów mieszka na większym obszarze.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Indonezji Puan Maharani powiedział, że projekt ustawy o relokacji stolicy został przyjęty we wtorek przez osiem frakcji i pokonany tylko przez jedną. Parlament Indonezji składa się z dziewięciu grup partii politycznych zwanych grupami politycznymi.

Ustawodawcy podkreślili znaczenie starannego rozważenia wpływu nowej inwestycji na środowisko. Według Narodowej Agencji Planowania i Rozwoju łączna powierzchnia gruntów nowej stolicy wyniesie około 256.143 ha (około 2561 kilometrów kwadratowych) – prawie w całości zamienione na grunty leśne.

READ  USA i Iran wyrażają pesymizm co do wznowienia umowy nuklearnej

Indonezja jest właścicielem większości Borneo, trzeciej co do wielkości wyspy na świecie, podczas gdy Malezja i Brunei są właścicielami części swojego północnego regionu.

Minister finansów Indonezji, Sri Mulyani, powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że w nowej stolicy będzie pięć etapów rozwoju.

Pierwsza faza ma się rozpocząć w 2022 r. i potrwa do 2024 r., a rozwój ma potrwać do 2045 r., powiedział Monoarfa.

Według wcześniejszych szacunków ambitny projekt, który ma kosztować około 466 bilionów rupii (32 miliardy dolarów), podał CNN Indonesia.

Rob Picheta z CNN przyczynił się do powstania relacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *