Connect with us

Gospodarka

Polska rafineria PKN sprzedaje fabryki Lotus firmie Aramco, MOL finalizuje akwizycję

Published

on

Polska rafineria PKN sprzedaje fabryki Lotus firmie Aramco, MOL finalizuje akwizycję

Logo PKN Orlen, wiodącej polskiej firmy zajmującej się rafinacją ropy naftowej, widnieje na stacji benzynowej w Warszawie 25 kwietnia 2019 r. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 12 stycznia (Reuters) – Największa polska rafineria PKN Orlen (PKN.WA) ogłosiła, że ​​sprzeda część aktywów Lotosu (LTSP.WA) firmom takim jak Saudi Aramco i węgierski MOL (MOLB.BU) na rzecz UE – Wypełnij decyzje antymonopolowe i dokończ przejęcie mniejszej firmy.

Zakup Lotosu przez PKN Orlen wpisuje się w szerszy plan rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), aby zwiększyć kontrolę nad gospodarką i stworzyć „narodowych czempionów”, którzy mogą konkurować z globalnymi graczami. Obie firmy są kontrolowane przez państwo.

MOL kupi 417 stacji benzynowych w Polsce za 610 mln USD, zwiększając tym samym swoją regionalną obecność w największej gospodarce wschodniego skrzydła Unii Europejskiej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Saudi Aramco przejmie 30% udziałów w Lotos Asfalt, jednym z największych producentów asfaltu w Europie, do którego należy również rafineria Lotos w Gdańsku, za stałą opłatą 1,15 mld zł i zmiennymi składnikami. Ponadto nabędzie 100% udziałów w dwóch dodatkowych jednostkach.

Orlen podpisał również kontrakt z Aramco na dostawy ropy w przedziale od 200 tys. do 337 tys. baryłek dziennie, dodając do wcześniej uzgodnionych dodatkowe zakupy. Dostawy w ramach nowej umowy rozpoczną się jeszcze w tym roku – poinformował dziennikarzy prezes PKN.

Polski Unimot (UNTP.WA) i węgierski Rossi Biofuel kupią też część zakładów Lotus – dodał PKN Orlen.

Krytycy twierdzą, że sprzedaż aktywów Lotosu pozwoliłaby większej liczbie międzynarodowych konkurentów wejść do Polski, ale Orlen i rząd przekonują, że przejęcie mniejszego konkurenta poprawi pozycję rynkową spółki, siłę przetargową i zdolność inwestycyjną.

„Ta nowa firma… to dla Polski wielka szansa… by skutecznie stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoimy dzisiaj. Wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną, globalnymi zmianami w zakresie nowych źródeł energii i paliw” – powiedział polski minister Mienia Państwowego powiedział dziennikarzom.

„Jestem przekonany, że te aktywa Lotusa wzmocnią Orlen, ale także współpracę z Saudi Aramco” – dodał Jacek Sasin.

PKN Orlen zapowiedział, że kupi Lotos w 2018 roku, ale musi spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. Zgodził się sprzedać niektóre aktywa lotosu, aby rozwiązać problemy związane z konkurencją.

„Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos to duże wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy” – powiedział na Twitterze prezydent Polski i sojusznik PiS Andrzej Duda.

„Dzięki podpisanym kontraktom znacznie wzrosło bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej” – kontynuuje Duda.

Spółka wychodzi poza podstawową działalność rafineryjną i planuje przejęcie polskiego giganta gazowego PGNiG (PGN.WA), co jest transakcją oczekującą na zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Antymonopolowej.

Kupił też lokalną wydawcę gazety Polska Press w umowie, która według krytyków była próbą rozszerzenia przez PiS kontroli nad mediami. PKN Orlen powiedział, że to prosta transakcja biznesowa.

„Dokonaliśmy kilku akwizycji, ale przed nami jeszcze wiele akwizycji” – powiedział na konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Obajtek powiedział, że akwizycja Lotosu może zostać sfinalizowana na przełomie czerwca i lipca.

O 1217 GMT akcje PKN Orlen wzrosły o 3,8%, Lotosu o 3,5%, a MOL o 1,2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Anny Banackiej i Karola Badohal w Gdańsku i Anny Koper w Warszawie, Gergely Szakacs w Budapeszcie; Pisanie przez Alana Charlisha; Montaż przez Alexandrę Hudson, Alexander Smith i Bernadette Baum

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Degrowth: niebezpieczny pomysł czy odpowiedź na największe problemy świata?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *