Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
rejestrować
rejestrować
WARSZAWA, 12 stycznia (Reuters) – Największa polska rafineria PKN Orlen (PKN.WA) ogłosiła, że sprzeda część aktywów Lotosu (LTSP.WA) firmom takim jak Saudi Aramco i węgierski MOL (MOLB.BU) na rzecz UE – Wypełnij decyzje antymonopolowe i dokończ przejęcie mniejszej firmy.
Zakup Lotosu przez PKN Orlen wpisuje się w szerszy plan rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), aby zwiększyć kontrolę nad gospodarką i stworzyć „narodowych czempionów”, którzy mogą konkurować z globalnymi graczami. Obie firmy są kontrolowane przez państwo.
MOL kupi 417 stacji benzynowych w Polsce za 610 mln USD, zwiększając tym samym swoją regionalną obecność w największej gospodarce wschodniego skrzydła Unii Europejskiej.
rejestrować
Saudi Aramco przejmie 30% udziałów w Lotos Asfalt, jednym z największych producentów asfaltu w Europie, do którego należy również rafineria Lotos w Gdańsku, za stałą opłatą 1,15 mld zł i zmiennymi składnikami. Ponadto nabędzie 100% udziałów w dwóch dodatkowych jednostkach.
Orlen podpisał również kontrakt z Aramco na dostawy ropy w przedziale od 200 tys. do 337 tys. baryłek dziennie, dodając do wcześniej uzgodnionych dodatkowe zakupy. Dostawy w ramach nowej umowy rozpoczną się jeszcze w tym roku – poinformował dziennikarzy prezes PKN.
Polski Unimot (UNTP.WA) i węgierski Rossi Biofuel kupią też część zakładów Lotus – dodał PKN Orlen.
Krytycy twierdzą, że sprzedaż aktywów Lotosu pozwoliłaby większej liczbie międzynarodowych konkurentów wejść do Polski, ale Orlen i rząd przekonują, że przejęcie mniejszego konkurenta poprawi pozycję rynkową spółki, siłę przetargową i zdolność inwestycyjną.
„Ta nowa firma… to dla Polski wielka szansa… by skutecznie stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoimy dzisiaj. Wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną, globalnymi zmianami w zakresie nowych źródeł energii i paliw” – powiedział polski minister Mienia Państwowego powiedział dziennikarzom.
„Jestem przekonany, że te aktywa Lotusa wzmocnią Orlen, ale także współpracę z Saudi Aramco” – dodał Jacek Sasin.
PKN Orlen zapowiedział, że kupi Lotos w 2018 roku, ale musi spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. Zgodził się sprzedać niektóre aktywa lotosu, aby rozwiązać problemy związane z konkurencją.
„Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos to duże wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy” – powiedział na Twitterze prezydent Polski i sojusznik PiS Andrzej Duda.
„Dzięki podpisanym kontraktom znacznie wzrosło bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej” – kontynuuje Duda.
Spółka wychodzi poza podstawową działalność rafineryjną i planuje przejęcie polskiego giganta gazowego PGNiG (PGN.WA), co jest transakcją oczekującą na zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Antymonopolowej.
Kupił też lokalną wydawcę gazety Polska Press w umowie, która według krytyków była próbą rozszerzenia przez PiS kontroli nad mediami. PKN Orlen powiedział, że to prosta transakcja biznesowa.
„Dokonaliśmy kilku akwizycji, ale przed nami jeszcze wiele akwizycji” – powiedział na konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Obajtek powiedział, że akwizycja Lotosu może zostać sfinalizowana na przełomie czerwca i lipca.
O 1217 GMT akcje PKN Orlen wzrosły o 3,8%, Lotosu o 3,5%, a MOL o 1,2%.
rejestrować
Reportaż Anny Banackiej i Karola Badohal w Gdańsku i Anny Koper w Warszawie, Gergely Szakacs w Budapeszcie; Pisanie przez Alana Charlisha; Montaż przez Alexandrę Hudson, Alexander Smith i Bernadette Baum
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”