Connect with us

Gospodarka

Chiny zahamowały wzrost gospodarczy PKB w 2022 r., ponieważ ich strategia zero-Covid-19 przynosi odwrotny skutek

Published

on

Chiny zahamowały wzrost gospodarczy PKB w 2022 r., ponieważ ich strategia zero-Covid-19 przynosi odwrotny skutek

Chiny nie widziały tego od 30 lat – a to ze względu na ich surowe stanowisko wobec Covid-19.

Pandemia koronawirusa zadała Chinom ogromny cios gospodarczy, który „odbije” wzrost PKB do końca roku.

W międzyczasie inne narody, które nie zastosowały strategii „zero covid”, przyspieszą wzrost finansowy przez pozostałą część roku.

W swoich globalnych prognozach gospodarczych na 2022 r. japońska firma finansowa Nomura przedstawił złowrogą prognozę dla Chin, ale G20 był optymistyczny dla innych krajów.

Po raz pierwszy od prawie dwóch dekad Stany Zjednoczone wyprzedzą Chiny jako najszybciej rozwijająca się gospodarka po trudnym roku dla azjatyckiego supermocarstwa.

Według liczb, naród komunistyczny rozwinie w tym roku swoją gospodarkę o 4,3 proc., podczas gdy PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie o 4,6 proc.

Chociaż nie wydaje się to dużą różnicą, jest to duża zmiana, biorąc pod uwagę standardy Chin w ciągu ostatnich 30 lat, gdzie wzrost rok do roku nigdy nie spadł poniżej 6 procent. W rzeczywistości Chiny doświadczyły boomu PKB o 7,8 procent w zeszłym roku.

„Najgorsze dopiero nadejdzie” – ostrzegali autorzy raportu dla Chin, którzy przypisali upadek kryzysowi Evergrande i determinacji Chin do wyeliminowania Covid-19 ze społeczeństwa.

Autorzy raportu obwinili trwającą pandemię Covid-19 i walczącego z trudnościami giganta nieruchomości Evergrande o nagły zwrot w losach Chin.

Dążenie Chin do zerowej liczby przypadków Covid-19 w społeczeństwie spowodowało stagnację gospodarki.

Niekiedy władze chińskie były tak zdeterminowane w swoim stanowisku wobec eliminacji, że obywatele zrobią swoje Drzwi spawane zamknięte aby powstrzymać ich przed wyjściem na zewnątrz, gdy mają okazję być pozytywnym wobec Covid.

13 milionów mieszkańców Miasto Xi’an przeżywa obecnie blokadę, która została opisana jako najtrudniejsza na świecie.

Pojawiły się doniesienia o mieszkańcach wymieniających papierosy i drogie gadżety na jedzenie w obawie przed głodem.

READ  Reakcja polskiej MPCA na kryzys ukraiński - 6 miesięcy w - Polska

Pandemia zablokowała również możliwości produkcyjne i eksportowe Chin z powodu problemów z łańcuchem dostaw i opóźnień w wysyłce – kolejny cios dla ich dobrobytu gospodarczego.

W tym samym czasie Evergrande zdobyła niepożądany tytuł najbardziej zadłużonej firmy zajmującej się nieruchomościami na świecie po zgromadzeniu oszałamiających 408 miliardów dolarów długu.

„Spodziewamy się dalszego osłabienia wzrostu wiosną 2022 r. ze względu na pogarszający się sektor nieruchomości, rosnące koszty strategii zerowej covid, spadek eksportu i powszechne zamykanie fabryk przed i podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich” – czytamy w raporcie.

„Oczekujemy, że Pekin podejmie bardziej zdecydowane działania, aby zatrzymać spiralę spadkową wiosną 2022 r., po czym wzrost może osiągnąć dno”.

Przewiduje się, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrost Chin wyniesie zaledwie 2,9 proc. W kolejnym kwartale nastąpiłby jedynie marginalny wzrost o 3,8 proc.

Australia również nie miała szczególnie inspirującej prognozy gospodarczej.

Nasza gospodarka wzrosła o 4,2 proc. w 2021 roku. Według raportu, w tym roku powinien on wzrosnąć znacznie mniej, bo tylko o 3,7 proc.

NSW i Victoria zrezygnowały ze swojej polityki covid-zero w zeszłym roku.

Teraz inne kraje związkowe idą w ich ślady.

Podczas gdy NSW i Victoria znajdowały się w przedłużonej blokadzie odpowiednio przez 106 dni i 70 dni, w 2021 r. oszacowano, że ich gospodarki będą tracić 1 miliard dolarów tygodniowo.

Niektóre zaskakujące kraje zajęły pierwsze miejsce pod względem oczekiwanego tempa wzrostu PKB w tym roku, wypychając Chiny z czołowej pozycji.

Podczas gdy amerykański PKB ma wzrosnąć o 4,6 procent, inne kraje również znalazły się w centrum uwagi.

Gospodarka Indii wzrośnie w tym roku aż o 8,5 procent, Malezja ma wzrosnąć o 7 procent.

Inne kraje również pokonały światowe supermocarstwo pod względem wzrostu rok do roku – Filipiny wzrosły o 6,5 proc., Węgry o 5 proc., a Polska o 4,8 proc.

READ  Jak Polska wraca na kurs proeuropejski | Zbierać

Inne godne uwagi kraje, wszystkie powyżej progu Chin, to Singapur i Tajwan (po 4,7 proc.), Rumunia (4,6 proc.) oraz Indonezja, Izrael i Czechy (po 4,4 proc.).

Jednak sukces gospodarczy tych krajów nie zawsze uwzględnia ofiary w ludziach pandemii Covid-19.

Z czysto liczbowego punktu widzenia odejście od strategii Covid-Zero miało katastrofalny wpływ na śmiertelność.

Według Our World in Data Stany Zjednoczone przodują na świecie pod względem zgonów z powodu Covid-19 z 828 000 zgonów na populację 331 milionów.

Z drugiej strony Chiny mają największą populację na świecie, która wynosi 1,4 miliarda ludzi, ale nie znajdują się nawet w pierwszej dziesiątce pod względem większości zgonów związanych z Covid (jeśli wierzyć ich liczbie).

Przeczytaj powiązane tematy:Chiny
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *