Connect with us

Gospodarka

Polski bank centralny podwyższa stopy procentowe o 50 punktów bazowych

Published

on

Polski bank centralny podwyższa stopy procentowe o 50 punktów bazowych

(MENAFNING)

Za ważny przewodnik po styczniowym posiedzeniu uważamy ostatnie wypowiedzi jastrzębi z RPP Eugeniusza Gatnara i Ukasza Hardta. Obaj sugerowali podwyżkę o 50 punktów bazowych, co sugeruje, że jakikolwiek poważny ruch jest mało prawdopodobny. Gubernator Adam Glapiński powiedział również po grudniowej decyzji, że poniższe ruchy powinny być porównywalne pod względem wielkości do grudniowych (50 punktów bazowych). Do tego dochodzi niepewność co do ekonomicznego wpływu Omicronu, który powinien mieć wpływ na aktywność gospodarczą, ale dopiero w pierwszym kwartale 22. Biorąc pod uwagę stosunkowo niski wskaźnik zaszczepienia (55,3% wobec średniej UE wynoszącej 70,3% w pełni zaszczepionych) wydaje się, że Polska podatny na bardziej zaraźliwy wariant Covid. Dodatkowo, ze względu na przesunięcie styczniowego posiedzenia RPP na 4 stycznia, RPP nie będzie mogła się spodziewać druku grudniowego CPI.

Napływające od grudniowego posiedzenia dane zwiększają presję na wzrost CPI w krótkim i długim terminie. Dane o aktywności za listopad zaskoczyły pozytywnie iw grudniu widzimy mocną produkcję i eksport (mniej sprzedaży detalicznej). Ogólnie rzecz biorąc, PKB w IV kwartale 21 powinien być bardzo silny pomimo jednoczesnego szczytu nowych przypadków w IV fali pandemii – szacujemy, że PKB w IV kwartale 21 roku wzrośnie o około 7% rok do roku, w porównaniu do 6,5% rok do roku w ciągu roku, czego wcześniej oczekiwaliśmy my i NBP. Główną konsekwencją solidnego PKB w IV kwartale 21 jest to, że firmy mogą łatwo przenieść rosnące koszty na ceny detaliczne.

A jest tu tyle do zrobienia. Opublikowane w grudniu podwyżki cen regulowanych (dla gospodarstw domowych) pozytywnie zaskoczyły, zwłaszcza nowa taryfa na gaz (54%), podczas gdy podwyżki cen energii elektrycznej były zgodne z naszymi oczekiwaniami (24%). Wprowadzone przez rząd tarcze antyinflacyjne powinny ograniczyć wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych w styczniu (efektywny podział podwyżek cen gazu i energii elektrycznej między styczniem a kwietniem lub kolejnymi miesiącami, biorąc pod uwagę prawdopodobne przedłużenie rządowych działań antyinflacyjnych) . Mimo to średni CPI powinien być wyższy niż wcześniej oczekiwaliśmy w obu latach 2022-23. Ceny gazu i energii elektrycznej dla przedsiębiorstw nie są regulowane, jednak przedsiębiorcy oczekują, że nowe ceny zostaną wprowadzone w styczniu i łatwo je przenieść.

Spirala płacowo-cenowa powinna znaleźć odzwierciedlenie w bardzo wysokiej inflacji bazowej, która wzrośnie z ok. 4,1% r/r w 2021 r. do ok. 5,1% r/r w 2022 r. Spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu płac w latach 2022-23. Rynek pracy jest już bardzo napięty, a działania regulacyjne i fiskalne tylko zwiększą presję płacową (np. kolejny gwałtowny wzrost płacy minimalnej, wyższe efektywne stawki podatkowe dla lepiej zarabiających w ramach polskiego porozumienia). Ten układ sprawia, że ​​Polska jest jednym z głównych pretendentów do efektów drugiej rundy.

Biorąc pod uwagę powyższe, widzimy CPI w 2022 r. na poziomie 7,7% r/r (spadek z 6,7% r/r), spadek z 5,1% w 2021 r. W 2023 r. efekty bazy powinny stopniowo przesuwać CPI do około 5% r/r , ale znowu widzimy wyższy trend CPI niż wcześniej oczekiwano (poprzednia prognoza ING na 2023 r. 4,2% r/r, listopadowa prognoza NBP na 2023 r. 3,6% r/r). Inflacja powinna utrzymywać się powyżej górnej granicy celu NBP (3,5% r/r) znacznie dłużej niż oczekiwał NBP w listopadowej projekcji.

W związku z dynamicznym rozwojem PKB w IV kwartale 21 roku, ale co ważniejsze, dłuższym okresem utrzymywania się CPI powyżej pułapu i ryzykiem długotrwałych efektów drugiej rundy (na podstawie obecnej drugiej fali szoków podażowych i oczekiwana spirala cen płac, widzimy ją w 2022 r.) ustaliliśmy naszą prognozę ostatecznej stopy procentowej na 4% do końca 2022 r. i 4,5% do końca 2023 r.

Styczniowe posiedzenie RPP będzie ostatnim dla dwóch członków Rady desygnowanych przez Senat. Pod koniec stycznia odejdzie dwóch na trzech członków Senatu, czyli Eugeniusz Gatnar (Falken) i Jerzy Kropiwnicki (wyborcy Swing). Zastąpią ich nowi kandydaci, czyli Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk, którzy zostaną wybrani 12 stycznia. Uważamy, że nowi członkowie RPP powinni wykazywać nastawienie podobne do tych, którzy opuszczają swoje biura (Ludwik Kotecki powiedział, że NBP powinien podążać za czeskim bankiem centralnym). Trzecia kandydatka Senatu, Joanna Tyrowicz, powinna najpóźniej do listopada 2022 roku zastąpić odchodzącego Rafała Surę. Powinien mieć bardziej agresywne nastawienie niż Sura.

READ  Polska Grupa Enea nabywa park fotowoltaiczny o mocy 35 MW

Inflacja CPI powinna pozostać powyżej limitu do końca 2023 r.

CPI i inflacja bazowa (% r/r)

Prognozy ING

MENAFN04012022000222011065ID1103487462

Zastrzeżenie: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność ani wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym przedmiotem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *