David Weiss, przewodniczący Wydziału Komunikacji i Dziennikarstwa Uniwersytetu w Nowym Meksyku, i jego student Andrew Schumann badają obecnie krytykę zagraniczną prezydentów USA. W szczególności przyglądają się krytyce zagranicznych mediów pod adresem administracji Trumpa w 2020 r. i USA zajmujących się kryzysem COVID-19. W ramach tych badań para wykorzystuje ramy różnych istniejących teorii i standardów akademickich dla dziennikarzy i bada sposoby, w jakie te standardy mogą zostać zakwestionowane przez niedawną krytykę dziennikarską.
„Nasze dane pokazują, że krytyka Trumpa na stronach informacyjnych krajów Wielkiej Trójki (Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec), zwłaszcza w 2020 roku i od 2020 roku, nie była przede wszystkim ideologiczna. Innymi słowy, otwarcie liberalne/lewicowe gazety europejskie nie krytykowały Trumpa za jego konserwatywne stanowisko polityczne” – wyjaśnił Weiss. „Zamiast tego krytykowali swoje wady charakteru, niezdolność do przewodzenia, złe zarządzanie kryzysem – i często robili to w bardzo osobistych kategoriach. Widzieliśmy również taką krytykę w europejskich gazetach, która bardziej pada na konserwatywną stronę ideologicznego spektrum; krytyka ta została opublikowana pomimo konserwatywnych ideologii gazet. Dlatego uważamy, że w sposobie, w jaki piszą o prezydencie Stanów Zjednoczonych, dzieje się kilka nowych rzeczy, nawet w gazetach, które noszą w zanadrzu ich orientację polityczną”.
Weiss prowadzi kilka kursów w UNM, głównie w obszarach obejmujących komunikację strategiczną i studia medialne. Główne obszary badań Weissa obejmują dyskurs medialny, komunikację polityczną i religijną oraz media i przemysł kultury popularnej.
„Nie ma wątpliwości, że krytykowanie amerykańskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest w porządku. To, co chcemy wiedzieć, to: jak to, co tu widzimy, można wyjaśnić istniejącymi teoriami lub wykorzystać do opracowania nowych? ” –David Weiss, przewodniczący Departamentu Komunikacji i Dziennikarstwa UNM.
Absolwent UNM Andrew Schumann kontynuuje podwójny stopień naukowy z historii i nauk politycznych w ramach programu UNM Honors. Planuje zostać doradcą politycznym na szczeblu stanowym lub federalnym.
Największym projektem badawczym Weissa i Schumanna są relacje w zagranicznej prasie o polityce USA przed, w trakcie i po 2020 roku. Chociaż większość prezydentów USA miała w przeszłości problemy z prasą, Donald Trump bezpośrednio wyraził swoje obawy, często w okrutny i krytyczny sposób. Przy wielu okazjach Trump mówił o wolnej prasie jako o „fałszywych wiadomościach” i „wrogu ludu”.
Oświadczenia te odzwierciedlają wypowiedzi poprzednich autokratów/dyktatorów w innych krajach, takich jak Węgry, Polska, Rosja i Brazylia. Te i inne kraje mają rządy, które tłumią medialną krytykę przywódców politycznych poprzez działania represyjne.
„W tych krajach dziennikarze utracili zdolność lub prawo do krytykowania swoich liderów w mediach drukowanych, są aresztowani, zastraszani, obserwowani itp.” – wyjaśnił Weiss. „Słyszenie tych samych słów z ust demokratycznie wybranego przywódcy Stanów Zjednoczonych przeraża amerykańskich dziennikarzy i wielu obywateli amerykańskich”.
Weiss mówi, że właśnie dlatego ważne jest, aby krytycznie zbadać, w jaki sposób inne kraje traktują politykę USA i jak rozwija się ta krytyka. Trzy wielkie kraje Europy Zachodniej skrytykowały politykę, charakter i wygląd Trumpa. Weiss i Schumann podejrzewają, że takie zachowanie może wynikać z obawy przed utratą wolności prasy, jak niektóre kraje Europy Wschodniej.
„Wielki amerykański eksperyment, który nazywamy demokracją, jest coraz bardziej zagrożony” – powiedział Weiss. „Jaka byłaby prasa amerykańska pod rządami drugiej administracji Trumpa? Jest to problem, którym amerykańscy dziennikarze – i podejrzewam, dziennikarze z naszych sojuszniczych krajów, Europy i innych części świata – już się martwią. ”
Istnieją dodatkowe warstwy tych badań i ich implikacje dla dziennikarzy. Podczas gdy prasa amerykańska działa zgodnie z pewnymi wytycznymi etycznymi i twierdzi, że ma bezstronne poglądy, gazety zachodnioeuropejskie nie podzielają tego samego standardu obiektywności i są bardziej otwarte na temat swoich uprzedzeń i powiązań politycznych. W niedawnym artykule Albuquerque Journal zatytułowanym „Prasa zagraniczna musi krytykować nasze media? ” Weiss wspomina czas, który spędził w Pradze na urlopie naukowym wiosną 2020 roku. Wtedy zaczął zdawać sobie sprawę, że zagraniczne relacje o polityce USA były znacznie częstsze i bardziej osobiste niż wcześniej. Weiss zauważył w szczególności trend w europejskich mediach, które relacjonowały, jak Stany Zjednoczone poradziły sobie z kryzysem COVID-19 i Donaldem Trumpem.
„Bardzo często prasa zagraniczna relacjonuje sprawy wewnętrzne w Stanach Zjednoczonych, oprócz doniesień o globalnym charakterze pandemii” – wyjaśnił Weiss.
Po zauważeniu tego nowego trendu w europejskich mediach Weiss i Schumann poszli głębiej. W jaki sposób europejskie media relacjonowały przywódców USA przed pandemią? W jaki sposób prasa amerykańska krytykowała w przeszłości zagranicznych przywódców i/lub politykę? Czego naukowcy mogą się nauczyć z analizy tych wzorców uwagi mediów?
Weiss i Schuman odpowiedzieli na te różne pytania w niedawnej prezentacji przedstawionej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Albuquerque, zatytułowanej „Czy można krytykować amerykańskiego prezydenta?” Odkryli, że chociaż europejscy i amerykańscy dziennikarze wcześniej krytykowali swoich przywódców, z czasem krytyka stała się bardziej osobista. Weiss i Schumann analizowali, w jaki sposób Trump był objęty ochroną przed jego wyborem, przed pandemią i w trakcie.
Przed wyborem Trumpa wiele europejskich mediów wyrażało zaniepokojenie jego możliwą prezydenturą. Podobnie podczas pierwszych trzech lat urzędowania Trumpa krytykowano za jego cechy osobiste, lekceważenie prawdy i wygląd fizyczny. W 2020 roku krytyka Trumpa przybrała na sile, ponieważ wiele europejskich serwisów informacyjnych krytykowało sposób, w jaki Trump radził sobie z pandemią, jego „głupie i chaotyczne komentarze” (według słów jednego z takich serwisów) oraz jego reakcję na wirusa.
„… To jest bezpośrednia krytyka. Bez wątpienia zdjąłem rękawiczki”, powiedział Schumann.
Weiss i Schumann są nadal w fazie badawczej tego projektu. Mają nadzieję, że wkrótce będą mogli zaprezentować swoje odkrycia na konferencjach naukowych i opublikować swoje prace w jednym lub kilku czasopismach naukowych.
„Nie ma wątpliwości, że krytykowanie amerykańskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest w porządku” – wyjaśnił Weiss. „Chcemy wiedzieć, jak to, co tu widzimy, można wyjaśnić istniejącymi teoriami lub wykorzystać do opracowania nowych?”
Teorie, na których skupiają się Weiss i Schuman, są szczególnie normatywnymi teoriami.
„Teorie normatywne stanowią wytyczne dotyczące tego, co powinno mieć miejsce w idealnym świecie. Często opierają się na normach moralnych lub etycznych” – mówi Weiss. „Czy obserwujemy naruszenia zasad?”