Connect with us

Gospodarka

Polska skierowała sprawę praworządności UE do Trybunału Konstytucyjnego | Wiadomości o Unii Europejskiej

Published

on

Polska skierowała sprawę praworządności UE do Trybunału Konstytucyjnego |  Wiadomości o Unii Europejskiej

Sąd zadecyduje, czy mechanizm powiązania środków unijnych z praworządnością jest zgodny z Konstytucją RP.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do polskiego sądu o rozstrzygnięcie, czy mechanizm powiązania funduszy unijnych z praworządnością jest zgodny z konstytucją.

Czwartkowa parada jest ostatnim wydarzeniem w wieloletnim sporze między Warszawą a Brukselą o postrzegany przez Polskę sprzeciw wobec norm demokratycznych UE.

Bruksela już odmawia zatwierdzenia środków na przywrócenie Polski koronawirusa z powodu sporu.

„Europejski mechanizm warunkowości sam w sobie jest bardzo niebezpieczny. Pozwala Komisji Europejskiej na stosowanie wymuszenia, a nawet skrajnej przemocy ekonomicznej z arbitralnych powodów politycznych – powiedział Ziobro dziennikarzom.

– Dlatego zdecydowałem się skierować sprawę do polskiego Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Ziobro, który jest jednocześnie prokuratorem generalnym członka UE.

Na początku tego roku Polska i jej sojusznik Węgry złożyły skargi dotyczące mechanizmu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Wyrok spodziewany jest na początku 2022 roku.

Rządzący nacjonaliści w Polsce skierowali na początku tego roku kilka innych spraw unijnych do Trybunału Konstytucyjnego.

W lipcu sąd orzekł, że wszelkie środki tymczasowe podjęte przez ETS przeciwko reformie sądownictwa w Polsce są niezgodne z konstytucją, aw październiku zaprzeczył prymatowi prawa unijnego nad polskim.

robię fajną akcję

W środę UE ogłosiła, że ​​podejmie kroki prawne przeciwko Polsce za nieprzestrzeganie prawa unijnego.

Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział, że polski Trybunał Konstytucyjny „nie spełnia już ustawowych wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu, zgodnie z podstawowym traktatem UE”.

Na początku tego roku Sąd Najwyższy UE skazał Warszawę na płacenie 1 miliona euro (około 1,1 miliona dolarów) dziennie za niezawieszenie kontrowersyjnego „organu dyscyplinarnego” w samym sercu zaciekłego sporu między Warszawą a Brukselą.

Sąd skazał również Polskę na zapłatę Brukseli dziennej grzywny w wysokości 500 000 euro (565 000 dolarów) za niezamknięcie ogromnej kopalni węgla, która rozgniewała sąsiednie Czechy.

READ  W centrum uwagi węgierskiego banku centralnego i czeskiego PKB

Warszawa odmówiła zapłaty.

Warszawa i Bruksela od lat spierają się o reformy sądownictwa realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Bruksela uważa, że ​​reformy utrudniają demokratyczną wolność, ale Polska twierdzi, że są one potrzebne do wykorzenienia korupcji wśród sędziów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *