Connect with us

Gospodarka

Polska i unijny Sparat o obowiązkach

Published

on

Polska i unijny Sparat o obowiązkach

Od Noego Tang

Ostatnie wydarzenia w Polsce dały powody do niepokoju, ponieważ kraj przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej, tak jak zrobiła to Wielka Brytania podczas swojego głośnego „Brexitu”. W odpowiedzi UE odmówiła sfinansowania dla Polski miliardów dolarów, w tym przeznaczonych na pomoc w odbudowie po COVID-19. Wielu obawia się, że ta sytuacja w końcu przerodzi się w „polexit”.

Ten spór to tylko ostatni spór między polskim rządem a UE. Dr. Glen Duerr, profesor nadzwyczajny studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Cedarville, powiedział: „Z technicznego punktu widzenia jest to kwestia suwerenności. Wraz z przystąpieniem do UE Polska i Węgry znajdują się w pozycji podrzędnej w stosunku do prawa unijnego. Jednak oba kraje uważają Brukselę za arogancką w sprawach, które uważają za decyzje dotyczące suwerenności narodowej, takich jak ich systemy sądowe lub ich polityka w delikatnych kwestiach, takich jak aborcja i małżeństwo.

Alina Leo, asystentka ds. administracyjnych programu MBA w Cedarville, uzyskała tytuł licencjata administracji publicznej na Uniwersytecie Mykolas Romeris w Litwie, państwie członkowskim UE.

Powiedziała: „Często najlepszym interesem UE jest tak naprawdę interes najbogatszych członków – Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii przed Brexitem”.

Prawdziwym punktem spornym jest to, czy UE ma suwerenność nad poszczególnymi państwami narodowymi w jej obrębie. Niektóre stany wierzą, że są najwyższym autorytetem nad własnymi narodami. Oczywiście jest to sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem UE. Voice of America (VOA) informuje, że UE postrzega ostatnie polskie orzeczenie jako zagrażające jego istnieniu, ponieważ odrzuca ono „prymat prawa UE, które jest postrzegane jako centralny filar integracji europejskiej”.

Polski system sądowniczy jest miejscem szczególnego testu suwerenności UE. Wielu szefów państw i rządów UE uważa jednak, że ten trybunał może być nadużywany do celów politycznych i zagrażać w ten sposób apolitycznemu charakterowi polskiego sądownictwa. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że trybunał musi zostać rozwiązany. W odpowiedzi polski Sąd Najwyższy orzekł, że polski rząd może zlekceważyć wyrok ETS – innymi słowy, że polskie prawo zastępuje prawo unijne.

Według dr. Dürr pomaga w długiej historii zastraszania i dzielenia się Polską, aby wyjaśnić jej ostatnie działania. Dürr stwierdził, że suwerenność jest bardzo ważna dla Polaków i że Polska pierwotnie przystąpiła do UE, ponieważ takie działanie było postrzegane jako metoda samozachowawcza.

„Jednak wielu Polaków twierdzi, że UE przekroczyła swój pierwotny cel, naruszając suwerenność Polski, w tym reformy sądownictwa oraz politykę dotyczącą małżeństw i aborcji” – powiedział Dürr. „Chociaż partia rządząca w Polsce przeprowadziła pewne niedemokratyczne działania, krytyka UE jest po części niesprawiedliwa”.

Mimo obecnego sporu, jaki Polska ma z Unią Europejską, najprawdopodobniej w najbliższym czasie nie odejdzie. Pieniądze unijne są przecież ważną częścią polskiej gospodarki. Dürr zaznaczył również, że Polska nie zostanie wyeliminowana w krótkim terminie ze względu na złożoność dotychczasowego procesu Brexitu.

„Brexit był tak chaotyczny, że żaden inny kraj nie chce powtórzyć tego procesu” – powiedział Dürr. „Jednak UE podwoiła ostatnio swoją społecznie postępową politykę, co może doprowadzić do konfrontacji z kilkoma krajami Europy Środkowej”.

Jednak zdaniem Dürra UE nie była konsekwentna w egzekwowaniu swoich uprawnień. Jednak osiągnięcia UE w dochodzeniu swoich rządów nie są jednolite.

„Cały projekt UE dotyczy kompromisu i może to być kolejny przykład próby znalezienia kompromisu. Jednak w perspektywie średnioterminowej możliwy jest „Polexit”, podobnie jak wyjazd Węgier i Czech, jeśli nie można znaleźć środka ”- powiedział Dürr.

„Wielka Brytania jest bogatym krajem i stać ją na opuszczenie UE. Jednak Polska jest krajem biednym i jest mocno uzależniona od funduszy unijnych ”- powiedział Leo. „Czy w najlepszym interesie Polski jest obrona suwerenności za wszelką cenę, czy też pozostanie w UE i kontynuowanie działalności gospodarczej? Nie ma wyraźnego dobra lub zła, tylko w ich najlepszym interesie jest to, co każdy kraj decyduje.”

READ  Putin uznaje części Ukrainy za niepodległe, co prowadzi do pierwszych sankcji USA: AKTUALNOŚCI NA ŻYWO

Noah Tang jest bardzo starszym specjalistą ds. zarządzania biznesem i pisarzem dla Cedars. Lubi spędzać czas z przyjaciółmi, studiować teologię i oglądać filmy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *