Connect with us

Świat

EKSKLUZYWNE Chiny wzywają kontynent niemiecki do wyeliminowania Litwy – źródła

Published

on

EKSKLUZYWNE Chiny wzywają kontynent niemiecki do wyeliminowania Litwy – źródła

WILNO / FRANKFURT, 17 grudnia. (Reuters) – Chiny wywierają presję na niemieckiego giganta części samochodowych Continental (KONG. DE) o zaprzestaniu stosowania podzespołów wyprodukowanych na Litwie, dwie osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały agencji Reuters w trakcie sporu między Pekinem a państwem bałtyckim o status Tajwanu.

Wystąpienie Continental jest przykładem tego, jak spór dyplomatyczny między Chinami a Litwą w dobie globalnych łańcuchów dostaw przenosi się na gospodarkę i wpływa na niemiecki przemysł motoryzacyjny, lukratywny filar największej gospodarki Europy.

Rząd chiński, który traktuje autonomiczny Tajwan jako swoje terytorium, obniżony stosunki dyplomatyczne z Litwą w zeszłym miesiącu po otwarciu przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie. Koalicja rządząca Litwą również miała: uzgodnione w zeszłym roku wspierać to, co nazywał „tymi, którzy walczą o wolność” na wyspie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Continental, jeden z największych producentów części samochodowych na świecie, posiada zakłady produkcyjne na Litwie, które wytwarzają części elektroniczne, takie jak elementy sterujące do drzwi i siedzeń pojazdów, i eksportują je do klientów na całym świecie, w tym do Chin.

Źródła w niemieckim przemyśle podały, że presję odczuwa nie tylko Continental, ale nawet kilkanaście firm, głównie z sektora motoryzacyjnego i rolniczego.

Continental, który zaopatruje wszystkich głównych niemieckich producentów samochodów, nie chciał komentować, czy chiński rząd poprosił go o zerwanie stosunków z Litwą.

Chińskie MSZ zaprzeczyło, jakoby Pekin naciskał na międzynarodowe koncerny, by nie używały części wyprodukowanych na Litwie, ale stwierdziło, że jego firmy nie ufają już Litwie.

„Praktyka „jeden Chiny, jeden Tajwan” rażąco ingeruje w wewnętrzne sprawy Chin i poważnie szkodzi podstawowym interesom Chin” – dodał rzecznik.

„Słyszałem, że wiele chińskich firm nie postrzega już Litwy jako godnego zaufania partnera” – powiedział rzecznik. „Litwa musi sama zastanowić się, dlaczego litewskie firmy mają trudności ze współpracą handlową i gospodarczą w Chinach”.

READ  Nastoletni surfer zginął w ataku rekina na oczach ojca w Australii

Chiny wywierają presję na kraje, aby obniżyć lub zerwać więzi z demokratycznie rządzonym Tajwanem. Wcześniej w tym miesiącu wysoki rangą urzędnik i panel branżowy powiedział, że Chiny powiedziały międzynarodowym korporacjom, że tak: Poluzuj krawaty z Litwą lub grozi wykluczeniem z rynku chińskiego. Kontynuuj czytanie

Bezpośredni handel Litwy z Chinami jest skromny, ale jej gospodarka zorientowana na eksport jest domem dla setek firm, które wytwarzają produkty takie jak meble, lasery, żywność i odzież dla międzynarodowych korporacji sprzedających do Chin.

Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło: „Firmy działające na Litwie z powodzeniem zintegrowały się z międzynarodowymi łańcuchami dostaw, więc presja gospodarcza Chin może spowodować różne zakłócenia dla firm działających na Litwie”.

„Uważnie monitorujemy, analizujemy i oceniamy każdy z tych przypadków, w tym tych niemieckich firm”, powiedział rzecznik, dodając, że „poszukuje się długoterminowych zrównoważonych rozwiązań i sposobów wznowienia handlu z Chinami”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

List od Johna O’Donnell; Dodatkowe relacje Yew Lun Tian w Pekinie oraz Andreasa Rinke i Rene Wagnera w Berlinie; Adaptacja Pravin Char, Elaine Hardcastle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *