Connect with us

Gospodarka

Współpraca na rzecz polskiego wdrożenia BWRX-300: New Nuclear

Published

on

Współpraca na rzecz polskiego wdrożenia BWRX-300: New Nuclear

16 grudnia 2021

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), BWXT Canada i Synthos Green Energy (SGE) z Polski podpisały wczoraj list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie wykorzystania małych reaktorów modułowych (SMR) BWRX-300 w Polsce. Wraz ze swoimi partnerami SGE planuje wdrożyć w Polsce co najmniej 10 BWRX-300 SMR do początku lat 30. XX wieku.

Podpisanie listu intencyjnego w siedzibie BWXT Canada w Cambridge, Ontario (Zdj .: GEH)

Zgodnie z umową BWXT może wytwarzać szeroką gamę produktów, w tym zbiorniki ciśnieniowe reaktora, elementy wewnętrzne reaktora i inne kluczowe komponenty. Zamówienia na te produkty od BWXT Canada mogą być wycenione nawet na 1 miliard dolarów (774 miliony dolarów), tworząc setki nowych miejsc pracy w Ontario.

SGE planuje uruchomienie pierwszego BWRX-300 w Polsce w 2029 roku. Aby wesprzeć ten cel, SGE nawiązała współpracę z PKN Orlen, największą spółką multienergetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej.

GEH współpracuje z kilkoma kanadyjskimi firmami w celu zbudowania łańcucha dostaw wspierającego użytkowanie BWRX-300.

„BWXT Canada jest podekscytowany rozszerzeniem współpracy z GEH w celu wprowadzenia ich innowacyjnej technologii SMR do Polski” – powiedział John MacQuarrie, prezes BWXT Canada. „Nasze wyjątkowe obiekty i wykwalifikowani pracownicy w Cambridge i innych naszych lokalizacjach w Ontario są dobrze przygotowani do wytwarzania szerokiej gamy produktów dla tego zaawansowanego reaktora”.

GEH został również wybrany przez Ontario Power Generation (OPG) jako partner technologiczny do budowy nowej mocy elektrowni jądrowej w zakładzie Darlington. GEH współpracuje z OPG nad wdrożeniem BWRX-300 w zakładzie w Darlington, co może zostać ukończone do 2028 roku.

OPG i SGE niedawno podpisały umowę o współpracy, w której zgodziły się zbadać wzajemnie korzystne procedury planowania i przygotowania do budowy SMR, w tym rozwoju łańcucha dostaw.

„Decyzja OPG o budowie SMR w skali gridowej jest niezwykle ważna nie tylko dla Kanady i dla nas w Synthos Green Energy, ale dla całej planety, ponieważ umożliwia realizację podobnych projektów w Polsce i na świecie” – powiedział właściciel Synthos. Michała Sołowowa. „Po zamknięciu przez Polskę źródeł węglowych SMR mogą odegrać istotną rolę w głębokiej dekarbonizacji i potrzebach energetycznych rozwijającej się gospodarki. Nie mogę się doczekać, aby Polska zajęła szczególne miejsce na światowej mapie rozwoju technologii SMR.”

READ  Polska: CPI może wkrótce osiągnąć 5,0% | Chwyć to

„Kanada jest gotowa do przewodzenia światu w zakresie wykorzystania małych reaktorów modułowych, a BWXT Canada ma silną pozycję, aby wspierać wykorzystanie naszej technologii SMR w Kanadzie i na całym świecie” – powiedział Jay Wileman, prezes i dyrektor generalny GEH. „Biorąc pod uwagę szybko rosnące globalne zainteresowanie BWRX-300, GEH jest gotowy do tworzenia znaczącej wartości dodanej dla Kanady poprzez partnerów takich jak SGE i wspierania Kanady w wysoko płatnych miejscach pracy w nadchodzących dziesięcioleciach”.

W 2019 roku Synthos Green Energy – część Grupy Synthos – podpisała umowę o współpracy z GEH przy budowie reaktora BWRX-300 w Polsce. BWRX-300 to chłodzony wodą SMR z naturalną cyrkulacją o mocy 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, oparty na licencjonowanym w USA projekcie ekonomicznego uproszczonego reaktora wrzącego o mocy 1520 MWe firmy GEH. W październiku ubiegłego roku Synthos rozpoczął dialog regulacyjny z Państwową Agencją Atomistyki na temat możliwości budowy BWRX-300 w Polsce przy wsparciu amerykańskiego koncernu Exelon Generation, GEH oraz fińskiego Fortum Power and Heat Oy.

Opracowane i napisane przez World Nuclear News



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *