Connect with us

technologia

Polskie joint venture do komercjalizacji SMR: firma

Published

on

Polskie joint venture do komercjalizacji SMR: firma

07 grudnia 2021

Polskie firmy Synthos Green Energy i PKN Orlen podpisały umowę inwestycyjną na utworzenie spółki joint venture w celu wykorzystania małej floty reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Spółka joint venture Orlen Synthos Green Energy będzie komercjalizować reaktory mikromodułowe (MMR) i technologię SMR, w szczególności BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy.

Zapowiedź dzisiaj (Zdj.: PKN Orlen)

Umowa została podpisana w obecności Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, który powiedział, że umowa na rozwój SMR jest zgodna z planami modernizacji przemysłu i daje szansę na szybką, skuteczną i bezpieczną dekarbonizację. „Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zmusza nas do przekształcenia naszego sektora energetycznego… Najbardziej stabilnym źródłem energii w przyszłości będzie energetyka jądrowa” – powiedział.

Dzisiejsze porozumienie pomiędzy Synthos a PKN Orlen jest następstwem porozumienia podpisanego w czerwcu i obejmuje działania takie jak promocja technologii, wspieranie rozwoju odpowiednich ram prawnych, badanie potencjalnych lokalizacji reaktorów, realizacja wspólnych projektów i docelowo wytwarzanie energii i ciepła z Technologią dla PKN Potrzeby własne, komunalne i handlowe Orlenu.

„Energia atomowa będzie jednym z najtańszych źródeł energii. Mamy nadzieję, że pierwszy reaktor będzie działał w Polsce do 2030 roku” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, że pierwsze reaktory zostaną dostarczone do Polski.

Dodał, że inwestycje w MMR i SMR wesprą dalszy szybki wzrost Grupy Orlen i znacząco zredukują emisję CO2. „Przyspieszone wdrażanie małych reaktorów jądrowych umożliwiłoby nam lepsze zbilansowanie naszego portfela elektrowni i rozwinięcie niskoemisyjnego i innowacyjnego segmentu wytwarzania energii. Naszym priorytetem jest wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i lokalnych dostawców. Uważamy, że kluczowe jest, aby projekty reaktorów modułowych były w 50% własnością polskich firm – powiedział.

Obie firmy łączą wyjątkowe relacje jako firmy chemiczne i petrochemiczne, które współpracują ze sobą od prawie 20 lat – powiedział Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos. 30-letnia obecność GE na rynku i „ogromny łańcuch dostaw” w kraju są również „ważnym elementem” procesu inwestycyjnego i dają Polsce możliwość stania się regionalnym centrum produkcji SMR. Dodał: „Jesteśmy zachwyceni zakresem naszej współpracy. Współpraca obejmie teraz także innowacyjną energetykę jądrową jako kolejny obszar o istotnym znaczeniu dla naszych firm i całej polskiej gospodarki”.

READ  Lekarz z Brazylii użył Vision Pro do asystowania podczas operacji i nazwał go „rewolucyjnym rozwiązaniem” w praktyce

PKN Orlen i Synthos Green Energy będą posiadać po 50% udziałów i praw głosu we wspólnym przedsięwzięciu, co da im wspólną i równą kontrolę nad projektem. Akcjonariusze planują wystąpić o niezbędną zgodę organu regulacyjnego na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa do końca grudnia.

BWRX-300 to chłodzony wodą SMR z naturalną cyrkulacją 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który wykorzystuje konstrukcję i podstawę licencyjną reaktora ESBWR wrzącej wody firmy GEH. Wcześniej w tym tygodniu Ontario Power Generation (OPG) ogłosiło decyzję o zakupie BWRX-300 do użytku w zakładzie w Darlington w Kanadzie, gdzie komercyjny, sieciowy SMR może zostać ukończony do 2028 r. Technologia BWRX-300 jest również kluczowym katalizatorem dla projektów w Polsce, jako pierwszy projekt w Polsce będzie wdrożeniem NOAK (Next of a Kind), natomiast projekt FOAK (First of a Kind) w Kanadzie będzie jego wzorcowym projektem” – powiedział PK Orlen. Polacy opierają się więc na kanadyjskim doświadczeniu w rozwoju, przygotowaniu procesu inwestycyjnego, zatwierdzeniu, budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej tego samego typu.”

„BWRX-300 to innowacyjny system czystej energii oparty na sprawdzonej technologii, który jest idealnym rozwiązaniem do modernizacji polskiej floty dużych elektrowni węglowych” – powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy GE Hitachi Nuclear Energy.

Polska polityka energetyczna zakłada budowę od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o duże ciśnieniowe reaktory jądrowe, przy czym pierwsze z tych bloków zostaną uruchomione około 2033 roku.

Opracowane i napisane przez World Nuclear News



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *