Gospodarka
Prezydent RP bierze udział w otwarciu „Polsko-katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego”
Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w niedzielnym otwarciu „Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego”, w którym udział wziął również SE, minister handlu i przemysłu szejk Mohamed bin Hamad bin Qassim al-Abdullah al-Thani.
Szejk Ali Alwaleed al-Thani, dyrektor generalny Agencji Promocji Inwestycji Kataru (IPA Katar) oraz szereg wysokiej rangi ludzi biznesu wzięli udział w okrągłym stole, zorganizowanym przez Izbę Kataru we współpracy z Ambasadą Republiki Rzeczpospolita Polska w Doha Ludzie, inwestorzy, menedżerowie i przedstawiciele dużych katarskich i polskich firm specjalizujących się w różnych dziedzinach.
Proces okrągłego stołu obejmował dyskusję i prezentacje na temat otoczenia biznesowego w Katarze iw Polsce. Rozmowy rzuciły również światło na możliwości inwestycyjne dla firm i ludzi biznesu oraz zwróciły uwagę na szereg sektorów inwestycyjnych dostępnych w obu krajach.
Celem Okrągłego Stołu jest poprawa współpracy handlowej, inwestycyjnej i przemysłowej między dwoma narodami. Ma również na celu otwarcie horyzontów dla komunikacji między przedstawicielami katarskiej i polskiego sektora prywatnego w celu tworzenia projektów inwestycyjnych, które służą interesom obu krajów.
W oświadczeniu Izba Kataru stwierdziła, że Duda wezwał katarskich biznesmenów do zbadania klimatu inwestycyjnego w Polsce, zwłaszcza w sektorach: lotniczym, IT, komunikacyjnym, rolniczym i spożywczym.
Drugi wiceprzewodniczący Izby Kataru, Rashid bin Hamad al-Athba, pochwalił bliskie związki między Katarem a Polską „we wszystkich dziedzinach” i podkreślił, że oba kraje „chętnie poszerzają te relacje”.
Al-Athba miał na myśli wizytę Jego Wysokości Amira Szejka Tamima bin Hamada al-Thaniego w Polsce w 2017 roku, która doprowadziła do „owocnych wniosków”. Powiedział, że forum gospodarcze, które odbyło się na marginesie wizyty, pomogło w dalszym aktywizowaniu więzi gospodarczych i handlowych obu krajów oraz otwarciu kolejnych pól współpracy w sektorze prywatnym.
Według al-Athby wielkość wymiany handlowej między Katarem a Polską „w ciągu ostatnich pięciu lat” potroiła się z 650 mln QR w 2015 r. do 2,65 mld QR w zeszłym roku. Powiedział, że na koniec trzeciego kwartału 2021 r. było to 2,8 miliarda QR.
Jeśli chodzi o wzajemne inwestycje, al-Athba powiedział, że jest wiele polskich firm zajmujących się wykonawstwem, projektowaniem, usługami technicznymi, zdrowiem i konsultingiem w Katarze. Powiedział, że jest dużo inwestycji katarskich w polską gościnność i przemysł i podkreślił, że Polska jest „atrakcyjnym miejscem dla katarskich inwestycji”.
Na marginesie spotkania podpisano trzy protokoły ustaleń między katarskimi a polskimi firmami w celu zachęcenia do współpracy w kilku sektorach. Firmy, które podpisały listy intencyjne to Qatar National Convention Center i Polskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, katarski Technical Services Group i polski ZPUE Włoszcowa oraz katarski Edraq i polska AIDA Diagnostics.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”