Nauka
Regionalne Centrum Nauki Leonardo da Vinci / eM4. Pracownia Architektury.Brataniec
Regionalne Centrum Nauki Leonardo da Vinci / eM4. Pracownia Architektury.Brataniec
+ 40
Pomysł. Centrum Nauki powstało w ramach Regionalnego Centrum Nauki i Techniki. Znajdujący się obok barokowego dworu górującego nad średniowiecznym zamkiem renesansowy kościół przybrał kształt wrażliwy na otaczającą go strukturę przestrzenną. Ponieważ teren wystawy jest obiektem wystawienniczym, który mówi sam za siebie o krajobrazie, geologii i przyrodzie regionu
Formularz. Centrum Nauki powstało na miejscu starego gospodarstwa. Jego forma o dużej objętości została wkomponowana w wymagające środowisko. Idea otwarcia miała decydujący wpływ na przestrzeń wnętrza, przejawiającą się ograniczeniem podpór i silnym połączeniem z otwartą przestrzenią. Zielony dach zapewnia izolację termiczną. Schron z lokalizacją działki i dużą powierzchnią styku z gruntem zapewnia dodatni bilans energetyczny uzyskiwany bez wsparcia technologicznego.
Zawód. Centrum Nauki to przestrzeń eksperymentów, miejsce obcowania z nauką. Idea przekraczania granic nauki znalazła odzwierciedlenie w rozwiązaniach funkcjonalnych ściśle związanych z formą. Powierzchnię wystawienniczą stanowi duże wnętrze z antresolą, co pozwala na bardziej odważne formy dowolnej aranżacji. Przylegające do niego laboratorium i audytorium zapewniają miejsce dla wydarzeń i badań wymagających skupienia.
Komunikacja pionowa łączy wnętrze z zewnętrzem. Wprowadza zwiedzających na punkt widokowy, a następnie na dach, przybierając postać ogrodu opartego o budynek dworski. Przestrzeń ogrodu potwierdza ciągłość ekspozycji, ukazując kolejno sąsiedztwo geobotaniczne jako charakterystyczne dla nich skały i rośliny. Dach kończy się elewacją geologiczną wyłaniającą się z ziemi. Jego struktura i kolor nawiązują do warstw geologicznych budujących otaczające go formacje górskie.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”