Nauka
Historyczna odyseja przez Europę: arcydzieło Olgi Tokarczuk
FIKCJA: książki Jakuba, Olga Tokarczuk, Tekst, 34,99 USD
Fikcja maksymalistyczna ma złą reputację jako trudna. Te ciężkie fantazje ciągną się dalej, bez względu na czytelnika, który musi starać się nadążyć za ich fragmentarycznym żywiołowością, dysonansem chóralnych narratorów, pozornie nieistotnymi dygresjami i czystym zasięgiem. Te książki, jak tęcza grawitacji, 2666, wyróżnienia oraz męt, często siedzą, zbierając kurz, na wpół czytając i niosąc blizny po bitwach od rzucania po pokoju w rozpaczy.
W 2014 roku Olga Tokarczuk, wybitna pisarka z Polski, opublikowała Książki Jakuba po polsku. Siedem lat później anglojęzyczny świat otrzymał to najwyższe osiągnięcie, pisząc powieści, które skłoniły ją do zdobycia Literackiej Nagrody Nobla 2018 „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako sposób na życie”. . Pomimo wspólnych cech z maksymalistyczną fikcją, Książki Jakuba jest to epopeja historyczna, która nigdy się nie potknie ani nie zabłądzi.
„Moja energia czerpie z ruchu”, pisze Tokarczuk na początku swojej powieści o gwiazdozbiorach, Loty. A ten koczowniczy duch napędza… Książki Jakuba, ogromny kolos krążący wokół życia i czasów XVIII-wiecznego fałszywego Mesjasza, Jakuba Franka.
Na prawie 1000 stron powieść obejmuje Europę Wschodnią i kronikuje rytmy i schematy opowieści poprzez rozległą sieć postaci, w tym surowych rabinów, chrześcijańskich uczonych, pisarzy, arystokratów, tajne stowarzyszenia, podwójnych agentów i wyznawców bluźnierczej sekty przez Jacoba Franka. Jest to encyklopedyczna historyczna odyseja, wykorzystująca mnóstwo postaci i wątków, które nie pozwalają uznać powieści za po prostu historię Jakuba. Zamiast tego Tokarczuk ukazuje głębsze funkcjonowanie Polski i sąsiednich narodów w okresie Oświecenia.
Aby przybliżyć Wam monumentalny zakres książki, oto pełny tytuł: Księgi Jakubowe, czyli: fantastyczna podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy główne religie, nie licząc pomniejszych sekt. Opowiedziane przez zmarłych, uzupełnione przez autora, oparte na serii książek i wspomagane wyobraźnią, to największy naturalny dar każdego człowieka. Aby mędrcy zapisali, aby moi rodacy mogli się zastanowić, aby świeccy nabrali zrozumienia, a melancholijne dusze zyskały odrobinę radości.
Ta nieaktualna deklaracja intencji autorskich jest hołdem dla polskiej encyklopedii Nowe Ateny napisany przez ks. Benedykta Chmielowskiego, samotną postać żyjącą w świecie książek, wolącą „słuchać żywych trupów”. Chmielowski pojawia się w szczególny sposób w Loty kiedy Tokarczuk nazywa Nowe Ateny jako jeden z jego wiernych literackich towarzyszy (drugi to Melville Moby Dick)
Przystrojony wiernościami strojów, obyczajów i języka tamtych czasów, Książki Jakuba można go czytać jako portret prekursora kultu. Jacob Frank założył synkretyczną i niezależną sektę znaną jako frankiści, asymilującą elementy judaizmu, islamu, chrześcijaństwa, kabały i mistycyzmu. Jego wielu niezadowolonych wierzących czci jego ikonoklazm.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”