Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – PMI w Polsce wspina się na najwyższy poziom od sierpnia

Published

on

bne IntelliNews – PMI w Polsce wspina się na najwyższy poziom od sierpnia

Indeks menedżerów zakupów w Polsce (PMI) wzrósł w listopadzie o 0,6 punktu do 54,4 punktu, poinformowała 1 grudnia firma badawcza IHS Markit.

Indeks pozostaje znacznie powyżej 50-punktowej linii oddzielającej kurczenie się od wzrostu. Październik był 17. kolejnym miesiącem badania wskazującego na ekspansję w sektorze przemysłowym pomimo braku podaży i personelu, powiedział IHS Markit.

„Polski sektor produkcyjny rozwinął się silniej w listopadzie, wspierany przez silniejszy wzrost zarówno produkcji, jak i zamówień. Niedobory kadrowe i wyzwania związane z zatrudnianiem nowych pracowników doprowadziły do ​​niewielkiego zmniejszenia zatrudnienia, podczas gdy zaufanie do przyszłości osłabło z powodu utrzymujących się niedoborów podaży i rosnącej presji cenowej ”- powiedział IHS Markit.

Jednak wzrost produkcji ograniczał się głównie do rynku krajowego, ponieważ nowe zamówienia eksportowe odnotowały spadek netto trzeci miesiąc z rzędu.

Inflacja kosztów pozostaje problemem. „Średnie ceny nakładów gwałtownie wzrosły, największe od lipca, a firmy sugerują, że ceny szerokiej gamy towarów i usług – takich jak surowce, metale, paliwa i media – wzrosły” – powiedział IHS Markit.

Prawdopodobnie znajdzie to odzwierciedlenie w listopadowym odczycie polskiego PPI oczekiwanym jeszcze w tym miesiącu. PPI przyspieszył od stycznia, napędzając inflację zasadniczą. W październiku ceny bram do fabryk w Polsce wzrosły o 11,8% r/r, czyli najwyŜej od 24 lat, w porównaniu ze wzrostem o 10,2% r/rw poprzednim miesiącu.

Polski indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w listopadzie o 7,7% rok do roku, a tym samym wzrósł o 0,9 punktu procentowego w stosunku do wartości z października, podał pod koniec ubiegłego miesiąca polski urząd statystyczny CIS.

Gwałtownie rosnące ceny zakłóciły aktywność zakupową, ponieważ firmy starały się kupować towary wszędzie tam, gdzie było to możliwe, aby zrównoważyć oczekiwania trwałej inflacji i ograniczonej podaży w nadchodzących miesiącach.

Wzrost zakupów zaobserwowano dwunasty miesiąc z rzędu, a firmy sygnalizowały, że znaczna część ich obecnej aktywności zakupowej ma na celu wzmocnienie akcji. W rzeczywistości wzrost netto zapasów materiałów eksploatacyjnych i półproduktów był największym wzrostem w badaniu od ponad 23 lat zbierania danych.

Tymczasem efektem domina w wyniku listopadowego niedoboru pracowników było nagromadzenie zaległości w pracy już czternasty miesiąc z rzędu, pomimo najsłabszego wzrostu od początku roku, powiedział IHS Markit.

Realne dane z polskiego sektora przemysłowego pokazują kontynuację ekspansji. Produkcja przemysłowa obniżyła tempo wzrostu do 7,8% rok do roku w październiku, po wzroście o 8,8% rok do roku we wrześniu, podał w zeszłym miesiącu CIS.

Jednak dane z października były znacznie powyżej konsensusu, który wynosił zaledwie 5,4% rok do roku. Październik był 17 z rzędu miesiącem wzrostu produkcji przemysłowej, nawet jeśli tempo wzrostu było momentami bardzo słabe.

Oczekuje się, że PKB Polski wzrośnie o ponad 5% w 2021 r. dzięki ożywieniu konsumpcji gospodarstw domowych, eksportu oraz, w mniejszym stopniu, inwestycji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *