Connect with us

Gospodarka

Wiadomości z UE: kryzys białorusko-polski „komfortowy” dla Putina, gdy Rosja przygotowuje się do ataku w 2022 r. | Świat | Aktualności

Published

on

Wiadomości z UE: kryzys białorusko-polski „komfortowy” dla Putina, gdy Rosja przygotowuje się do ataku w 2022 r. |  Świat |  Aktualności

UE atakuje białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę, oskarżanego o zorganizowanie kryzysu migracyjnego na granicy z Polską poprzez „atak hybrydowy”. Ale podczas gdy Bruksela koncentruje się na kryzysie humanitarnym w Polsce, Rosja „komfortowo” przenosi wojska na granicę z Ukrainą, co już budzi obawy przed atakiem w styczniu.

W rozmowie z Express.co.uk Piper Coes, badacz programu Eurasia w Instytucie Badań Polityki Zagranicznej, stwierdził, że choć kryzysu białorusko-polskiego nie można uznać za „rozpraszanie”, bliskie relacje między Łukaszenką a Rosjanami Prezydent Władimir Putin może sugerować, że rosyjskie ruchy w regionie pojawiają się w raczej „dogodnym” momencie.

Ostrzegła UE i NATO, aby skoncentrowały się na zagrożeniach prezydenta Rosji na granicy z Ukrainą, ponieważ amerykańskie agencje wywiadowcze ostrzegały przed atakiem wojskowym na drzwi bloku już w styczniu.

Pani Coes powiedziała: „Myślę, że sytuacja na granicy z Białorusią jest korzystna dla Rosji, ponieważ oczywiście na granicy z Ukrainą jest 92 000 żołnierzy.

„I myślę, że cała ta sytuacja, której nie nazwałbym rozproszeniem, ale zdecydowanie jest to dobry moment na tę całą akumulację na granicy z Ukrainą.

„Przemieszczają się militarnie w nocy, więc media nie mogą tego zobaczyć i udokumentować, ale zdecydowanie zmierzają w kierunku Ukrainy w sposób, który może potencjalnie spowodować drastyczną porażkę.

„I myślę, że sytuacja w Polsce i na Białorusi to dobra jednoczesna sytuacja, aby mogły przenieść się na Ukrainę bez rzeczywistej interwencji, ponieważ UE jest znacznie bardziej zaniepokojona kryzysem humanitarnym na granicy z Polską”. w tym momencie.”

Dodała: „To, co dzieje się na granicy ukraińskiej, jest dość niepokojące i myślę, że NATO i UE powinny bardzo uważnie monitorować ruchy Rosji w regionie.

„Najnowsze informacje z USA sugerują niemal pewny atak pod koniec stycznia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja grozi milionom, szalejąc na irlandzkich wodach

READ  Czy nadzór państwowy może wzmocnić sprzeciw? Krzysztofa Krakowskiego

„Pracujemy nad tym, aby to jasno zrozumieć – nowy atak na Ukrainę będzie zbyt kosztowny, więc lepiej tego nie robić”.

Głównym celem Kijowa jest powstrzymanie Rosji przed „dalszymi agresywnymi działaniami”.

Dodał: „Aby to zrobić, Moskwa musi jasno zrozumieć straty polityczne, gospodarcze i ludzkie, jakie poniesie w przypadku nowego poziomu agresji”.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego powiedział także w ten weekend „Military Times”, że Rosja zgromadziła ponad 92 tys. żołnierzy u ukraińskich granic i przygotowuje się do ataku pod koniec stycznia lub na początku lutego.

Ukraina, która planuje przyłączyć się do sojuszu wojskowego NATO, otrzymała na początku tego roku dużą dostawę amerykańskiej amunicji i pocisków Javelin, co spotkało się z krytyką Moskwy.

Relacje Ukrainy z Rosją załamały się w 2014 roku po tym, jak Moskwa poparła separatystów, którzy powstali na wschodzie Ukrainy i przejęli kontrolę nad terytoriami, które Kijów chce odzyskać. Kijów twierdzi, że od tego czasu w walkach zginęło około 14 000 osób.

Rosja nie odwróciła się od rozmów z Francją, Niemcami i Ukrainą w sprawie realizacji porozumienia pokojowego na wschodzie Ukrainy – poinformowała w czwartek rzeczniczka MSZ Maria Sacharowa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *