Connect with us

Nauka

Nowe badanie pokazuje, że prawie pół miliona istnień ludzkich uratowanych przez szczepienia przeciwko COVID-19 w Europie

Published

on

Nowe badanie pokazuje, że prawie pół miliona istnień ludzkich uratowanych przez szczepienia przeciwko COVID-19 w Europie

Nowe badanie opublikowane w czwartek szacuje, że co najmniej 470 000 istnień ludzkich zostało uratowanych wśród osób w wieku 60 lat i starszych od rozpoczęcia wprowadzania szczepień przeciw COVID-19 w 33 krajach Europejskiego Regionu WHO.

O wspólne badanie przez Europejskie Biuro Regionalne WHO i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) został opublikowany w Eurosurveillance, recenzowanym europejskim czasopiśmie naukowym poświęconym epidemiologii, nadzorze, zapobieganiu i kontroli chorób zakaźnych.

„COVID-19 spowodował niszczycielską liczbę zgonów w naszym regionie, ale teraz możemy kategorycznie powiedzieć, że bez szczepionek COVID-19 jako narzędzia do powstrzymania tej pandemii zmarłoby znacznie więcej osób” – skomentował dr Hans Henri P. Kluge , Dyrektor Regionalny WHO na Europę (25 listopada).

„Szczepionki COVID-19 są cudem współczesnej nauki, a badania pokazują, że zapewniają to, co obiecały, czyli ratowanie życia, zapewniają bardzo wysoką ochronę przed poważnymi chorobami i śmiercią. W niektórych krajach liczba zgonów byłaby dwukrotnie większa niż obecnie bez szczepionek. ”

33 analizowane kraje to: Islandia, Izrael, Norwegia, Malta, Hiszpania, Finlandia, Irlandia, Anglia, Cypr, Portugalia, Grecja, Francja, Austria, Belgia, Włochy, Luksemburg, Szwecja, Węgry, Litwa, Szwajcaria, Estonia, Macedonia Północna , Czarnogóra, Słowenia, Polska, Czechy, Chorwacja, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Mołdawia, Ukraina i Szkocja.

porównanie śmiertelności

Autorzy WHO/Europe i ECDC oszacowali liczbę zgonów wśród osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych w 33 krajach Regionu Europejskiego, które miałyby miejsce. z pominięciem wszelkie szczepionki, które wykorzystują rzeczywistą tygodniową liczbę zgonów.

Następnie obliczyli liczbę istnień uratowanych dzięki szczepieniu COVID-19 jako różnicę między tymi szacunkami a zgłoszoną liczbą zgonów od grudnia 2020 r. do listopada 2021 r. dla osób w wieku 60 lat i starszych.

Oszacowali, że szczepienie COVID-19 uratowało 469 000 istnień ludzkich w tej grupie wiekowej w 33 krajach w okresie objętym badaniem – zmniejszając oczekiwaną liczbę zgonów o około połowę. W 30 krajach, w których dostępne są również dane dotyczące młodszych grup wiekowych, największa liczba uratowanych istnień dotyczyła osób w wieku 80 lat i starszych (261 tys. istnień).

READ  W czwartek wspierana przez Polaków misja kosmiczna do Jowisza: raport - Sekcja angielska

Szacunki nie obejmują życia uratowanego przez szczepienie osób poniżej 60 roku życia ani życia uratowanego z pośrednich skutków szczepień z powodu zmniejszonej transmisji.

Różnice w zależności od kraju

Chociaż średni odsetek uratowanych istnień ludzkich wynosił 51%, liczba ta była bardzo zróżnicowana w zależności od kraju, nawet wśród osób o wysokim wskaźniku szczepień. Na szczycie znalazły się Islandia (93% uratowała życie), Wielka Brytania (86%) i Izrael (80%). W przypadku Belgii liczba ta wyniosła dokładnie 50%, a następnie m.in. Szwecja (42%), Włochy (37%) i Węgry (33%).

Zasadniczo wśród państw członkowskich UE znalazły się Rumunia (20%), Polska (19%), Chorwacja (16%) i Słowacja (14%).

Same wysokie wskaźniki szczepień nie wystarczą. Badanie wyjaśnia, że ​​największa liczba uratowanych istnień miała miejsce w krajach, w których wdrożenie szczepień przeciw COVID-19 było wczesne, a akceptacja przez grupę docelową była również wysoka.

Inne kraje doświadczyły ograniczonych skutków szczepień, ponieważ wdrażanie szczepionek było wolniejsze lub nie było realizowane równolegle z ciągłym stosowaniem interwencji niefarmaceutycznych w celu ograniczenia przenoszenia.

„Konsekwencje niskich wskaźników szczepień w niektórych krajach znajdują obecnie odzwierciedlenie w przeciążonych systemach opieki zdrowotnej i wysokiej śmiertelności” – wyjaśniła dr Andrea Ammon, dyrektor ECDC. „Wzywamy państwa członkowskie do dalszego koncentrowania się na wypełnianiu luk w szczepieniach, zwłaszcza wśród osób najbardziej narażonych i najbardziej zagrożonych poważnymi chorobami”.

zdobyta wiedza

Według WHO/Europe i ECDC szczepienie jest niezbędne wraz z innymi środkami zapobiegawczymi. Jest to część zestawu ważnych środków potrzebnych do powstrzymania pandemii, ale samo to nie zakończy kryzysu zdrowotnego.

„Po pierwsze – zaszczep się. Szczepienia ratują życie we wszystkich grupach wiekowych” – powiedział dr Kluge. „Wiemy, że wirus rozwija się w zamkniętych, zatłoczonych i zamkniętych przestrzeniach, dlatego musimy również zastosować znane środki w celu ograniczenia transmisji, zwłaszcza teraz, gdy chłodniejsza pogoda powoduje, że gromadzimy się w pomieszczeniach”.

READ  Aktualizacje na żywo Covid: mandaty, sprawy i wiadomości o wariantach

„Noś maskę w zatłoczonych, zamkniętych i ciasnych przestrzeniach, zakrywaj kaszel i kichanie, zachowaj fizyczną odległość od innych i regularnie myj ręce. Ważna jest również wentylacja, więc jeśli jest to bezpieczne, otwórz okno lub drzwi, aby wpuścić świeże powietrze.

Ważne jest, aby władze podjęły te kroki i zrobiły to wszystko, aby chronić siebie i innych, nawet jeśli jesteśmy w pełni zaszczepieni, ponieważ w oparciu o dostępne dowody szczepienie znacznie zmniejsza, ale nie może zatrzymać przenoszenia wirusa poprzez całkowite „ .

„Wprowadzając te działania do naszej codziennej rutyny, wszyscy możemy pomóc w zapobieganiu infekcji i rozprzestrzenianiu się wirusa. W taki sam sposób, w jaki rutynowo zapinamy pasy podczas jazdy, powinniśmy rozważyć umycie rąk, założenie maski lub zachowanie dystansu od innych, aby uchronić się przed infekcjami”.

Do czasu zakończenia pandemii kraje muszą również utrzymywać silne środki ochrony zdrowia publicznego, takie jak bezpłatne próby, śledzenie kontaktów w celu przerwania łańcuchów przenoszenia, a także pilne docieranie do wszystkich osób z grup priorytetowych w celu szczepienia, które nie otrzymały jeszcze pełnego seria.

„Czas brukselski”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *