Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski trybunał orzekł, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie może przesłuchiwać swoich sędziów

Published

on

Polski trybunał orzekł, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie może przesłuchiwać swoich sędziów

WARSZAWA (Reuters) – Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma uprawnień do kwestionowania jego wyboru sędziów i odrzucił majowe orzeczenie najwyższego Trybunału Praw Człowieka w Europie.

Odrzucony przez krytyków jako organ upolityczniony, Trybunał Konstytucyjny już w tym roku wywołał kryzys w Unii Europejskiej, stwierdzając, że części traktatów bloku są niezgodne z polską konstytucją.

„Artykuł 6 Konwencji… w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny w swojej definicji sądu, jest niezgodny z polską konstytucją” – powiedziała sędzia Julia Przylebska, prezes sądu.

Powiedziała, że ​​artykuł jest niezgodny z konstytucją, ponieważ daje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka (ETPC) uprawnienia do oceny legalności powoływania sędziów sądu.

W maju ETPC orzekł, że spółce odmówiono prawa do należytego rozprawy w związku z niezgodnym z prawem powołaniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

W środowym orzeczeniu trybunał stwierdził, że nie jest sądem w rozumieniu Konwencji, ponieważ kontroluje hierarchię prawa i nie rozstrzyga o prawach jednostki.

Europejska Konwencja Praw Człowieka ma zastosowanie do członków Rady Europy, organizacji powstałej po II wojnie światowej w celu ochrony praw człowieka i praworządności. Rada Europy jest oddzielona od Unii Europejskiej.

„Wszystkie 47 państw członkowskich Rady Europy, w tym Polska, zobowiązały się do ochrony praw i wolności zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w interpretacji ETPCz. Kraje członkowskie są również zobowiązane do wykonania orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ”- powiedziała sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejcinovic Buric.

„Dzisiejsze orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest bezprecedensowe i budzi poważne obawy. Dokładnie przeanalizujemy uzasadnienie orzeczenia i jego konsekwencje.”

Polska jest uwikłana w długotrwały spór z Unią Europejską o reformę sądownictwa, która zdaniem bloku podważa niezawisłość sądów.

Nowy rząd federalny zasygnalizował w środę, że może podjąć ostrzejsze działania w kwestiach praworządności. W umowie koalicyjnej Komisja Europejska miała lepiej wdrażać istniejące instrumenty praworządności i orzeczenia sądów europejskich.

READ  Premier Interii o słowach Ziobry: To nie jest poważne

Polski nacjonalistyczny rząd twierdzi, że reformy sądownictwa powinny zmieść resztki wpływów komunistycznych i pociągać sędziów do odpowiedzialności za przekonanie, że są ponad prawem. Minister gabinetu powitał w środę werdykt trybunału.

„Dziś rządy prawa wygrały w zdobywaniu kompetencji” – napisał na Twitterze Michał Wójcik.

(Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk i Alana Charlisha; montaż Jon Boyle i Toby Chopra)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *