Nauka
Rekrutacja IT w Polsce – dlaczego warto
IT Recruiting Poland przyciąga uwagę świata technologii i są ku temu dobre powody. Jedną z nich są charakterystyczne cechy Polaków, takie jak inteligencja, szybkość i umiejętność robienia starych rzeczy w nowy sposób. Ponieważ są bardzo wszechstronne i przedsiębiorcze, zwykle przynoszą znakomite rezultaty, zwłaszcza w obszarach i dyscyplinach związanych z IT.
Pracodawcy high-tech oraz inwestorzy zagraniczni mogą z tego skorzystać, zatrudniając najlepszych polskich specjalistów IT. A IT to bez wątpienia branża, w której przoduje, gdy głęboka wiedza spotyka się z innowacyjnym podejściem. W ten sposób inwestorzy mogą uzyskać nowe, inspirujące i oszczędzające czas rozwiązania, osiągane bez cięcia kosztów, dzięki wykorzystaniu tych wyjątkowych umiejętności, pod warunkiem wybrania właściwych. Rekrutacja IT w Polsce agencja taka jak Sowelo Consulting.
Rekrutacja IT w Polsce – poszukuje solidnej siły roboczej
Oczywiście sposobów współpracy z polskimi deweloperami jest wiele, a umowa o pracę to tylko jedna z nich. Inne to kontrakty B2B, cieszące się ogromną popularnością wśród polskich i niezależnych programistów. Zasadniczo ta silna siła robocza jest łatwo dostępna w całym kraju. Nie tylko Warszawa czy Kraków – dwa największe polskie miasta – na szczycie listy. Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łódź i wiele innych mniejszych miejscowości to podstawa na mapie IT Polski. A na początku nawet małomiasteczkowi informatycy cieszą się karierą, której wcześniej by nie rozwinęli. A firmy, z którymi współpracują, cieszą się połączeniem ich wysokich umiejętności i zaradności.
Ponadto Polska była ostatnio świadkiem masowego napływu programistów z krajów sąsiednich, takich jak Ukraina czy Białoruś. To z pewnością wzbogaca polski rynek IT i czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Oprócz zwiększenia liczby dostępnych w nim specjalistów IT. Z drugiej strony nie można pominąć bliskości Polski z Europą Zachodnią – kulturowo i geograficznie. Centralne położenie w Europie daje Polsce niezrównaną przewagę konkurencyjną nad wieloma innymi krajami. Korzysta na tym również wielu inwestorów, którzy korzystają z jego silnego rynku pracy.
Warto również wspomnieć, że Polska posługuje się czasem środkowoeuropejskim (CET), podobnie jak większość państw Europy Zachodniej. Jest to wygodne i przydatne nie tylko podczas wszelkiego rodzaju podróży, ale także w biznesie. A to oznacza nie tylko kontakt z agencją rekrutacyjną Sowelo Consulting, ale także prowadzenie biznesu na co dzień. Posiadanie specjalistów IT dostępnych na wyciągnięcie ręki — lokalnie lub online — sprawia, że wszystko jest łatwiejsze i płynniejsze. Ponadto centralne położenie Polski ułatwia dostęp do wielu ważnych miejsc w pobliżu. Obejmuje to Skandynawię, kraje bałtyckie, Rosję i Bałkany.
Rekrutacja IT w Polsce – idealne warunki
Jeśli chodzi o Polskę, zarówno odległe miejsca, jak i kraje sąsiednie oraz krajowe są łatwo dostępne. Jest to możliwe dzięki rozległej, rozbudowanej i nowoczesnej infrastrukturze – obejmującej lotnictwo i lotniska, linie kolejowe i autostrady. W ciągu 30 lat po upadku komunizmu Polska odniosła ogromny sukces na wielu polach i sposobach. A ekonomia jest bez wątpienia najbardziej widoczna. Uzupełnia go jednak polityk – Polska przystąpiła do NATO w 1998 roku, a do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Mimo pozostawania za „żelazną kurtyną” po II wojnie światowej, 30 lat temu Polska odzyskała prawo do decydowania. A teraz może w pełni pokazać swoje ogromne możliwości i ogromny potencjał. Świadczy o tym m.in. awans państwa w stosunku do grupy krajów o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego. Według raportu z 2020 r. Polska zajęła 35. miejsce na 189 państw w zestawie danych reprezentującym wskaźnik rozwoju społecznego. W tym porównaniu, opracowanym przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, wykorzystano dane z 2019 r. Wykorzystano w nim takie czynniki, jak dochód narodowy brutto na mieszkańca, wykształcenie i zdrowie. Węgry (40.), Rosja (52.), Turcja (54.) i Ukraina (74.) to niektóre z krajów, które pozostały w tyle.
W Polsce posługuje się alfabetem łacińskim, a język angielski to język, którym młodzi ludzie na ogół biegle posługują się. Dotyczy to zwłaszcza specjalistów IT lub technologii. Ponadto w Polsce działa wiele międzynarodowych zespołów IT pracujących on-premises, w pełni online lub w modelu hybrydowym. Niektórzy posługują się językiem angielskim na co dzień, a niektórzy eksperci IT nawet nie mówią po polsku. Pandemia COVID-19 uczyniła ten trend jeszcze silniejszym i bardziej widocznym. A także inne znaczące zmiany na polskim rynku pracy, w tym: Rekrutacja IT w Polsce.
Rekrutacja IT w Polsce w postpandemicznym świecie
Oczywiście pandemia COVID-19 uczyniła polski rynek jeszcze bardziej dostępnym dla specjalistów IT. Na początku, kiedy pracodawcy otwierali się na model pracy częściowo lub całkowicie zdalnej, pracownicy bardzo szybko się do niego dostosowywali. Wielu z nich kontynuowało pracę w domu, mimo że mieli możliwość późniejszego powrotu do biura. Rosnąca popularność telepracy miała też inny aspekt: informatycy z mniejszych miejscowości stali się bardziej dostępni.
Bez prawdziwych dojazdów i przeprowadzek do dużych miast, mają dostęp do doskonałych możliwości pracy. I nawet gdy zarabiali mniej niż ich koledzy mieszkający w Warszawie czy Krakowie, nadal byli zadowoleni ze swojej pracy. Dzieje się tak również dlatego, że dano im wystarczająco dużo czasu i przestrzeni, aby zrównoważyć swoje życie osobiste i zawodowe. Jednak w przypadku informatyków bardziej zaczął liczyć się staż pracy – wskazała ankieta NoFluffJobs.
A dla osób zainteresowanych inwestowaniem w IT lub technologię pojawiły się również nowe elastyczne rozwiązania. Oprócz współpracy z ekspertami IT w modelach zdalnych lub hybrydowych pojawiły się nowe opcje wynajmu biura. Implikują większą mobilność siły roboczej i pewną elastyczność, która pozwala dostosować przestrzeń roboczą do aktualnych potrzeb. Otwarte przestrzenie są teraz mniej popularne, a coraz częściej pojawiają się mniejsze przestrzenie, które zapewniają prywatność, telekonferencje, a nawet rozmowy jeden na jednego. Urzędy gwarantujące zaawansowaną ochronę COVID-19 są również łatwo dostępne w Polsce.
A elastyczność dotyczy również rodzajów umów związanych z wynajmem biur. Obecnie firmy mogą je wynajmować na krótsze okresy, co ułatwia prowadzenie biznesu w tych bardziej niepewnych czasach. A ponieważ wiele podmiotów zdecydowało się pozostać na modelu zdalnym lub hybrydowym, duże biura stały się jeszcze bardziej dostępne. Ponadto ich ceny są w niektórych przypadkach niższe.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”