Connect with us

Świat

Singapur wezwał do powstrzymania egzekucji człowieka upośledzonego umysłowo | Wiadomości o karze śmierci

Published

on

Singapur wezwał do powstrzymania egzekucji człowieka upośledzonego umysłowo |  Wiadomości o karze śmierci

Pięciu ekspertów ONZ przyłącza się do wezwania do zakończenia egzekucji skazanego malezyjskiego przestępcy narkotykowego Nagaenthrana Dharmalingama.

Pięciu ekspertów ONZ ds. praw człowieka przyłączyło się do rosnących apeli do Singapuru o zaprzestanie egzekucji Nagaenthrana Dharmalingama, Malezyjczyka skazanego ponad 10 lat temu za przemyt narkotyków za trudności w nauce.

33-latek, który został skazany na karę śmierci w 2010 roku po tym, jak rok wcześniej przyłapano go na przekraczaniu granicy z 42,72 gramami diamorfiny, miał zostać powieszony w środę, ale wyrok został wydany po ostatecznej apelacji przez jego prawników .

Twierdzą, że IQ Nagaenthrana wynoszące 69 koliduje z jego zdolnością do podejmowania świadomych decyzji.

Sąd apelacyjny miał rozpatrzyć sprawę we wtorek, ale odwołanie zostało odroczone po zdiagnozowaniu w Nagaenthran COVID-19.

Eksperci ONZ ustalili, że kraje, które zachowały karę śmierci, mogły jej używać tylko do najpoważniejszych przestępstw, „tj. Wezwali rząd Singapuru do złagodzenia wyroku zgodnie z prawem międzynarodowym.

„Stosowanie tego rodzaju kar w celu zapobiegania handlowi narkotykami jest nie tylko niezgodne z prawem międzynarodowym, ale także nieskuteczne” – czytamy w oświadczeniu. „Nie ma przekonujących dowodów na to, że kara śmierci jest skuteczniejsza niż jakakolwiek inna kara w zwalczaniu handlu narkotykami”.

Sprawa Nagaenthrana wywołała zainteresowanie na całym świecie i zwróciła uwagę na surowe przepisy dotyczące handlu narkotykami w Singapurze [Vincent Thian/AP Photo]

Sprawa przyciągnęła uwagę całego świata, ponieważ eksperci prawni, organizacje zajmujące się prawami człowieka, Unia Europejska, a nawet brytyjski przedsiębiorca Richard Branson wezwali rząd Singapuru do ponownego rozważenia werdyktu. W rzadkiej interwencji premier Malezji Ismail Sabri i inni wysocy rangą politycy w Malezji również zaapelowali do Singapuru w tej sprawie.

We wtorek Amnesty International zwróciła się do władz o zapewnienie wystarczającej ilości czasu na apelację.

„Aby spełnić międzynarodowe standardy uczciwości, apelacja nie może być pochopna, ale musi służyć jako znacząca okazja do ponownego rozważenia sprawy Nagaenthrana” – powiedziała singapurska badaczka Rachel Chhoa-Howard w oświadczeniu wzywającym do zawieszenia egzekucji. „Istnieje wiele dowodów na wiele naruszeń praw człowieka, w tym głębokie obawy dotyczące stanu psychicznego i obecnego stanu zdrowia Nagaenthrana, co czyniłoby jego egzekucję niezgodną z prawem i którym należy się w pełni zająć”.

READ  Chiny uruchamiają gorącą linię do zgłaszania „nielegalnych” komentarzy na temat Komunistycznej Partii Chin

Eksperci ONZ wyrazili również zaniepokojenie przesłuchaniem Nagaenthrana po jego aresztowaniu, twierdząc, że podczas przesłuchania nie miał on dostępu do „ustaleń proceduralnych dotyczących jego niepełnosprawności”. Podkreślili również, że kara śmierci nie powinna być nakładana na osoby z poważną niepełnosprawnością psychospołeczną i intelektualną.

Władze Singapuru twierdziły, że Nagaenthran był świadomy tego, co robił, kiedy popełnił przestępstwo.

Miasto-państwo od dawna nakłada przymusową karę śmierci dla osób przywożonych do kraju z narkotykami, ale w 2012 roku zmieniło prawo, aby umożliwić sędziom orzekanie kary dożywocia na osoby, które znalazły się z mniejszą ilością narkotyków i prokuratorów lub w przypadkach silnie wspieranych przez „anomalia umysłu”.

Singapur nie przeprowadził egzekucji od 2019 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *