Nauka
Moon prosi o wzmocnienie więzi z Grupą Wyszehradzką
Prezydent Moon Jae-in wezwał do większych wysiłków na rzecz wzmocnienia wymiany z Grupą Wyszehradzką (V4), regionem „dynamicznego” wzrostu, powiedział w niedzielę starszy sekretarz prezydenta po dziewięciodniowej podróży do trzech krajów w Europie, która zakończyła się w piątek po wizyta państwowa na Węgrzech.
Moon polecił doradcom zacieśnienie współpracy z Węgrami, Czechami, Polską i Słowacją, które tworzą państwa V4, napisał w niedzielę Park Soo-hyun, starszy sekretarz prezydenta ds. komunikacji, w poście na Facebooku.
Park zacytował Moona, który powiedział, że „koreańskie firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dynamiczne są kraje V4, ale ludzie i media nie wydają się być”, podkreślając, że rząd musi szerzyć świadomość.
V4 jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Korei w Unii Europejskiej, po Niemczech, i największym kierunkiem inwestycji. Ponad 650 koreańskich firm z różnych branż, w tym elektroniki, produkcji samochodów i części, chemikaliów i stali, weszło na rynek w tych krajach, a mieszka tam ponad 4000 Koreańczyków.
Moon powiedział, że w porównaniu do gospodarek Europy Zachodniej, które są w stagnacji lub schyłku, „ten region rozwija się dynamicznie”.
Post odnotował średnie roczne tempo wzrostu UE na poziomie 1,7 proc., w porównaniu do 3,6 proc. dla krajów V4.
Korea i V4 mają również podobieństwa we współczesnej historii, takie jak osiągnięcie demokracji po obaleniu rządzonych przez wojsko reżimów autorytarnych lub komunizmu i cierpienie spowodowane przez obce mocarstwa, powiedział Park.
Moon powiedział również, że kolejna administracja koreańska powinna przywiązywać dużą wagę do krajów V4, napisał Park.
Pomimo pandemii Covid-19, dwustronny wolumen handlu osiągnął rekordowy poziom 16,8 miliarda dolarów w 2020 roku i wzrósł w tym roku o ponad 30%, osiągając ponad 20 miliardów dolarów. Skumulowane inwestycje Korei w V4 przekraczają 10 miliardów dolarów.
Przywódcy Moona i V4 zorganizowali wspólną konferencję prasową po szczycie w Budapeszcie w czwartek, gdzie potwierdzili, że zgodzili się zacieśnić współpracę w dziedzinie nauki i technologii, energii i infrastruktury oraz wymiany międzyludzkiej.
Drugi szczyt Korea–V4 zbiegł się również z 30. rocznicą powstania w 1991 r. Grupy Wyszehradzkiej jako sojuszu kulturalno-politycznego czterech państw Europy Środkowej.
Na konferencji prasowej Moon zauważył, że dwustronna współpraca zacieśnia się w obiecujących branżach przyszłości, takich jak akumulatory do pojazdów elektrycznych (EV).
Korea uczestniczy również w projektach budowy infrastruktury cyfrowej, energetyki i transportu w krajach V4, a obie strony zgodziły się rozszerzyć tę współpracę i stworzyć nowe możliwości rozwoju oraz promować gospodarkę wodorową – dodał.
„V4 ma doskonałe możliwości w nauce podstawowej, a Korea jest wyposażona w niezrównaną konkurencyjność w naukach stosowanych, takich jak technologie informacyjne i komunikacyjne” – powiedział Moon. „Jeśli te siły się połączą, będziemy mogli wspólnie przejąć inicjatywę w dobie czwartej rewolucji przemysłowej”.
Obie strony zgodziły się na promowanie Europejskiego Zielonego Ładu i koreańskiego Nowego Zielonego Ładu „w celu wsparcia przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i przezwyciężenia kryzysu klimatycznego” – dodał.
Moon zorganizował odrębne szczyty dwustronne z premierami Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
Moon uczestniczył również w forum biznesowym z krajami V4 i podkreślił wzmocnienie współpracy gospodarczej w zakresie baterii EV, nowych branż i infrastruktury.
Podpisano siedem protokołów ustaleń (MOU) między Koreą a krajami V4 w sektorach obejmujących zielony i cyfrowy wzrost, zdrowie biologiczne i obronność.
Korea i Węgry uzgodniły, że po dwustronnym szczycie między Moonem a węgierskim prezydentem Janosem Aderem w środę zmienią swoje stosunki dwustronne w partnerstwo strategiczne.
Moon zakończył swoją burzliwą podróż w piątek, która zabrała go również do Włoch na szczyt G20 oraz spotkanie z papieżem Franciszkiem i Wielką Brytanią na 26. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow.
Korea na szczycie klimatycznym COP26 ogłosiła swoje cele dotyczące wkładu ustalonego na szczeblu krajowym (NDC), zobowiązując się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 procent do 2030 r. w stosunku do szczytu w 2018 r. We wtorek Korea podpisała Globalne Zobowiązanie do Metanu, zobowiązując się do zmniejszenia silnego metanu emisji o 30% do 2030 roku.
PRZEZ SARAH KIM [[email protected]]
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”