Connect with us

Gospodarka

Polska musi cofnąć przegląd sądownictwa, aby uzyskać pomoc UE ​​w zakresie COVID – mówi szef Komisji – EURACTIV.com

Published

on

Polska musi cofnąć przegląd sądownictwa, aby uzyskać pomoc UE ​​w zakresie COVID – mówi szef Komisji – EURACTIV.com

Polska musi odwrócić swój nowy system dyscyplinarny dla sędziów, aby umożliwić dostęp do miliardów euro pomocy UE na ożywienie wzrostu gospodarczego dotkniętego przez pandemię koronawirusa, powiedział przewodniczący bloku w czwartek (28 października).

Polska może zarobić nawet 57 miliardów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na konferencji prasowej, że rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (PiS) musi zmienić swój nowy system dyscyplinarny wobec sędziów, który był szeroko krytykowany za podważanie niezależności sądownictwa.

„Chcemy zawrzeć w tym planie odbudowy i oporu wyraźne zobowiązanie do rozwiązania organu dyscyplinarnego, zakończenia lub zreformowania reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów na stanowiska” – powiedziała.

„Myślę, że to da się zrobić, mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia. Ale część reformy jest… Stan nie„, powiedziała, używając łacińskiego terminu jako warunek nieodzowny.

Polska zapowiedziała, że ​​zmieni reżim dyscyplinarny w ramach szerszych reform, ale nie przedstawiła jeszcze szczegółowych planów.

– Będą pewne zmiany w procedurach dyscyplinarnych, ale nie będziemy działać pod presją lub bezprawnym wymuszeniem Komisji Europejskiej – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Igor Tuleya, polski sędzia, który ostro krytykował reformy rządu i został zawieszony na swoim stanowisku, powiedział, że wierzy, iż ataki na niezawisłe sądownictwo będą kontynuowane.

„Nie można wykluczyć, że mogą wystąpić pewne kosmetyczne zmiany… można formalnie znieść ciało dyscyplinarne, ale stworzyć na jego miejscu coś równie potwornego” – powiedział Reuterowi.

wydalenie

Niezależnie od tego Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ), organizacja zrzeszająca przedstawicieli sędziów UE, głosowała w czwartek za wykluczeniem Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Od czasu dojścia do władzy w 2015 r. polski nacjonalistyczny PiS wprowadził daleko idące zmiany w sądownictwie, umieszczając sędziów w największym byłym komunistycznym kraju w UE i największym rynku wschodnim z 38 milionami ludzi pod kontrolą państwa.

READ  Indegene rozszerza globalną działalność o nowe centra nearshore w Ameryce i Europie

KRS odgrywa kluczową rolę w polskim sądownictwie, ponieważ kontroluje wszystkie nominacje sędziowskie. W ramach reformy rządu większość jego członków jest teraz wybierana przez zdominowany przez PiS parlament, podczas gdy wcześniej byli wybierani przez sędziów.

Wykluczenie KRS z unijnej frakcji mogłoby wzmocnić wezwania krytyków rządu do zdecydowanych działań i ułatwić kwestionowanie ich przez niezadowolonych z decyzji sędziów powołanych na nowych zasadach.

Małgorzata Manowska, I Prezes Sądu Najwyższego, powiedziała prywatnemu nadawcy TVN 24, że deportacja spowoduje jedynie problemy „wizerunkowe” Polski.

Oprócz sporów o sprawiedliwość i prawa, Polska starła się z większością innych krajów UE w zakresie polityki klimatycznej i jest coraz bardziej izolowana w bloku 27 narodów.

We wrześniu najwyższy sąd UE – Europejski Trybunał Sprawiedliwości – nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za odmowę wykonania wcześniejszego orzeczenia w sprawie zamknięcia szkodliwej dla środowiska kopalni węgla na granicy z Czechami.

W środę nałożyła na Polskę dodatkowo 1 mln euro dziennie za utrzymanie działania organu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego, mimo że została wcześniej zwolniona przez sąd luksemburski z naruszeniem niezawisłości sędziowskiej, która jest kluczową zasadą UE.

Sąd Najwyższy UE nałożył grzywnę w wysokości 1 mln EUR dziennie za nieprzestrzeganie przepisów

Ponieważ spór Polski o niezawisłość sądownictwa wciąż się nasila, najwyższy sąd UE nałożył na Warszawę 1 mln euro dziennie za niewdrożenie letnich postanowień.

14 lipca Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) nakazał Polsce zawieszenie …

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *