Connect with us

technologia

Zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi skłaniają Polskę do zwiększenia wydatków na obronność dzięki nowej ustawie

Published

on

Zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi skłaniają Polskę do zwiększenia wydatków na obronność dzięki nowej ustawie

Szef polskiej partii rządzącej ogłosił we wtorek plany nowej ustawy, która zwiększy wydatki na obronę w obliczu zagrożeń ze strony Rosji i Białorusi, podała agencja Associated Press.

Jarosław Kaczyński, wicepremier powszechnie uznawany za najpotężniejszego polityka w kraju, powiedział, że proponowana podwyżka wydatków pomoże „w obronie ojczyzny” i wzmocni wojsko w obliczu najazdu migrantów z Białorusi na granice Polski.

Kaczyński powołał się na kryzys migracyjny, który dotyka także inne kraje UE, oraz „imperialne ambicje Rosji” – podał AP jako powód projektu ustawy.

„Jeśli chcemy uniknąć najgorszego, wojny, musimy działać według starej zasady: 'Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę’” – powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Polska ze względu na swoje położenie na wschodnim krańcu zgrupowania państw UE i NATO potrzebuje „zdolności do skutecznej obrony przez długi czas”.

Więcej relacji z Associated Press można znaleźć poniżej.

Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej w Polsce Prawo i Sprawiedliwość, ujawnił we wtorek plany nowej ustawy, która zwiększy wydatki na obronę w obliczu zagrożeń ze strony Rosji i Białorusi. Powyżej Kaczyński przemawia na konferencji prasowej w Warszawie we wtorek.
Czarek Sokołowski / AP Photo

Kaczyński zaznaczył, że wdrożenie decyzji NATO wymaga czasu.

Projekt ustawy, który wciąż wymaga akceptacji parlamentu i prezydenta, ma zastąpić istniejący projekt ustawy z 1967 roku. Polska była wówczas członkiem Wschodniego Sojuszu Wojskowego Układu Warszawskiego pod kontrolą Moskwy. Jest członkiem NATO od 1999 roku i jest regularnie wymieniany jako jeden z nielicznych członków sojuszu, który inwestuje co najmniej 2 procent swojego produktu krajowego brutto w obronę.

W rozmowie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem Kaczyński powiedział, że wierzy, iż zmiany przyniosą korzyści również NATO.

Kaczyński i Błaszczak przedstawili plan dalszego zwiększenia budżetu obronnego i ponad dwukrotnego zwiększenia wojska z obecnych 110 000 do 250 000 żołnierzy. Zmiany nie obejmują przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.

READ  Producent gier mobilnych, Huuuge, planuje zebrać do 150 milionów dolarów z emisji akcji Reutera

Kaczyński powiedział również, że Polska ma nadzieję na wzmocnienie swoich sił zbrojnych poprzez zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego, ale rozważy również broń wyprodukowaną w Europie.

Niektórzy prawodawcy opozycji skrytykowali te plany, twierdząc, że pochodzą one z rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, która, jak twierdzili, wielokrotnie osłabiała armię.

– To nie wygląda dobrze – powiedział Cezary Tomczyk, prawnik z centrowej Platformy Obywatelskiej. „Kto oczyścił armię z generałów, pułkowników i majorów? Kto zatrzymał modernizację polskiej armii?”

Plan wzmocnienia armii pojawia się w obliczu silnej presji migracyjnej z Białorusi. Warszawa oskarża białoruski reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki o zachęcanie migrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i innych krajów do wjazdu do UE przez Polskę.

Ponadto Polska jest coraz bardziej skonfliktowana ze swoimi unijnymi partnerami iw tym miesiącu nasila się spór o zmiany w polskich sądach, który UE postrzega jako atak na niezawisłość sądownictwa. Premier Mateusz Morawiecki powiedział Financial Times w komentarzach opublikowanych w poniedziałek, że jeśli UE wstrzyma pieniądze z Polski z powodu problemów z praworządnością, będzie to jak początek III wojny światowej.

W osobnym wydarzeniu politycznym Morawiecki zapowiedział we wtorek zmiany w swoim gabinecie, w tym nowe nominacje w ministerstwach klimatu, rolnictwa, technologii i rozwoju. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że zmiany obejmują odejście części sojuszników Morawieckiego.

Polska odpowiedziała na kryzys uchodźczy, ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Umocnił też granicę drutem kolczastym i wysłał żołnierzy do pomocy straży granicznej. Rząd planuje też budowę wysokiej, stałej bariery z czujnikami ruchu.

Polscy strażnicy graniczni również wypchnęli migrantów z powrotem przez granicę, w tym niektóre rodziny z dziećmi. We wtorek weszło w życie nowe polskie prawo legalizujące pushbacki.

Obrońcy praw człowieka skrytykowali stan wyjątkowy w Polsce, a agencja ONZ do spraw uchodźców stwierdziła, że ​​nowe przepisy „podważają podstawowe prawo do azylu”.

READ  Nowe zasady uprawy marihuany leczniczej w Polsce
Polska konferencja prasowa
Jarosław Kaczyński, szef rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość, przedstawił we wtorek plany projektu ustawy „w obronie ojczyzny”. Powyżej Kaczyński (z prawej) i minister obrony Mariusz Błaszczak przemawiają na konferencji prasowej w Warszawie we wtorek.
Czarek Sokołowski / AP Photo
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *