Najważniejsze wiadomości
Niemcy widzą więcej patroli na polskiej granicy w celu ograniczenia migracji
BERLIN (dpa) – Najwyższy funkcjonariusz niemieckiej ochrony zaproponował w środę wprowadzenie wspólnych niemiecko-polskich patroli na granicy między dwoma krajami, aby zapobiec nielegalnemu wjazdowi do Niemiec migrantów przybywających z Białorusi, ale powiedział, że nikt nie ma zamiaru zamykać kończy się granica.
Władze w Niemczech mówią o 4500 takich przejściach zostały zarejestrowane od sierpnia. Wielu z nich to osoby z Syrii i Iraku, które przyleciały na Białoruś w nadziei na wejście do Unii Europejskiej przez Polskę.
Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział, że wysłał list do swojego polskiego odpowiednika, proponując wspólne patrole po polskiej stronie granicy w celu identyfikacji nielegalnych przejść granicznych i aresztowania przemytników ludzi. Powiedział, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.
Niemcy twierdzą, że zaoferowały Polsce pomoc, wysyłając dodatkowych strażników granicznych i zapewniając wsparcie logistyczne w przyjmowaniu migrantów w kraju.
Seehofer zrezygnował z wprowadzania regularnych kontroli granicznych na granicy z polskim kolegą z UE, czemu sprzeciwiały się władze w niemieckim pograniczu brandenburskim, lub podjął bardziej drastyczne środki.
„Nikt nie zamierza… zamykać granicy” – powiedział Seehofer dziennikarzom po spotkaniu gabinetu w Berlinie. To, powiedział, „jest obecnie bardzo, bardzo wątpliwe z prawnego punktu widzenia, ponieważ Polacy ze swojej strony podjęli bardzo, bardzo silne inicjatywy, aby zapobiec nielegalnej imigracji”.
„W ciągu ostatnich kilku dni i tygodni w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych nie ma nikogo, kto by to poważnie zaproponował” – powiedział Seehofer.
Migranci są podobno przewożeni przez Polskę do granicy niemieckiej ciężarówkami i samochodami. Ciężarówka dostawcza przewożąca prawie 20 migrantów rozbiła się we wtorek w zachodniej Polsce.
Podczas gdy Niemcy i inne kraje UE wspierały wysiłki Polski na rzecz ochrony jej granicy z Białorusią, Berlin również budził obawy o sytuacji humanitarnej migrantów zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej.
W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE przeanalizowali sposoby powstrzymywania nielegalna imigracja do 27-państwowego bloku z Białorusi, w tym uniemożliwienie firmom dzierżawienia samolotów białoruskim liniom lotniczym Belavia.
UE oskarżyła rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o ułatwianie migracji do bloku w odwecie za sankcje UE. Tysiące migrantów zostało zwabionych na Białoruś wizami turystycznymi i zachęconych do wjazdu do Polski, Litwy i w mniejszym stopniu Łotwy – wszystkich trzech krajów UE graniczących z Białorusią.
___
Śledź globalne raporty AP dotyczące migracji na https://apnews.com/hub/migration
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.