Sport
UE stawia opcje karania sprzeciwu Polski wobec prawa blokowego
(Reuters) – Komisja Europejska określiła swoje możliwości – od działań prawnych po wstrzymanie środków – na odpowiedź na orzeczenie polskiego sądu kwestionujące nadrzędność prawa unijnego, podkreślając, że należy podjąć działania w celu ochrony wspólnych wartości bloku .
„Komisja Europejska dokładnie analizuje ten wyrok” – powiedziała we wtorek przewodnicząca Unii Europejskiej Ursula von der Leyen.
– Ale już mogę państwu powiedzieć: jestem głęboko zaniepokojona – powiedziała przed wystąpieniem premiera Polski Mateusza Morawieckiego na zgromadzeniu przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.
„Wyrok ten stawia pod znakiem zapytania fundamenty Unii Europejskiej. To bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego”.
Pierwszą możliwością są tzw. naruszenia, w których Komisja Europejska kwestionuje zgodnie z prawem wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Inną opcją jest mechanizm warunkowości i inne instrumenty finansowe, za pomocą których Polska wstrzymałaby środki z budżetu UE i swojego funduszu na odbudowę po pandemii.
„To są pieniądze europejskich podatników. A jeśli nasza Unia inwestuje więcej niż kiedykolwiek w postęp naszej zbiorowej odbudowy, musimy chronić unijny budżet przed naruszeniami praworządności” – powiedziała von der Leyen.
Powiedziała, że trzecią opcją jest zastosowanie art. 7 traktatów UE, który pozwala na zawieszenie praw państw członkowskich – w tym prawa do głosowania nad decyzjami UE – za naruszenie podstawowych wartości bloku.
„Polski Trybunał Konstytucyjny, który dziś wyraził wątpliwości co do ważności naszego traktatu, jest tym samym sądem, który uważamy za niesamodzielny i prawomocny na podstawie art. 7” – powiedziała. „To zamyka krąg na wiele sposobów”.
(Sprawozdanie Johna Chalmersa)
Sprawdź: 10 sposobów na udowodnienie swoich finansów poprzez Brexit
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”