Connect with us

Gospodarka

Dlaczego Ukraina prowadzi obecnie w wyścigu o opracowanie waluty cyfrowej

Published

on

Dlaczego Ukraina prowadzi obecnie w wyścigu o opracowanie waluty cyfrowej

Estonia odgrywa wiodącą rolę w rozwoju cyfrowego euro, a Polska przewiduje możliwość cyfrowego złotego. Ale oba są daleko w tyle za planami Ukrainy dotyczącymi cyfrowej hrywny.

Eesti Pank, bank centralny Estonii, przeprowadził na początku tego roku eksperyment z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), a także z Hiszpanią, Niemcami, Włochami, Grecją i Holandią, aby ułatwić płatności za pomocą cyfrowego blockchain euro.

Eksperyment wykazał, że cyfrowe euro, oparte na tej samej technologii blockchain, co znane na całym świecie e-państwo w Estonii, może obsłużyć do 300 000 jednoczesnych płatności na sekundę, a pieniądze trafiają na konta odbiorców w mniej niż dwie sekundy.



„Cyfrowe euro może przyczynić się do międzynarodowej konkurencyjności Estonii i Europy, wspierając cyfryzację i wydajność europejskiego rynku płatności, w tym usprawniając procesy i obniżając koszty”, mówi Rainer Olt, dyrektor ds. systemów płatności i rozliczeń w Eesti Pank Wschodząca Europa.

Dodał, że o ile prezesi EBC nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie wprowadzenia cyfrowego euro, to w lipcu postanowili kontynuować przygotowania.

„Eesti Pank weźmie udział w testach, wyznaczy strategiczne kierunki i cele oraz podejmie decyzje dotyczące wymagań dla cyfrowego euro” – mówi.

Luukas Ilves, były estoński doradca do spraw cyfrowych UE i obecny szef strategii w Guardtime, firmie działającej w obszarze blockchain obsługującej biznes i rządy, mówi, że Estonia mogłaby odnieść duże korzyści z zaangażowania w projekt.

„Estońscy przedsiębiorcy byli bardzo biegli w wykorzystywaniu możliwości oferowanych przez transformację cyfrową, a cyfrowe euro nie byłoby inne – umożliwia ekscytujące nowe rozwiązania, od zdecentralizowanej sieci energetycznej do bardziej złożonego i zautomatyzowanego rynku usług finansowych”, mówi Ilves. Wschodząca Europa.

„Estońskie firmy technologiczne będą miały również możliwość rozwiązania niektórych trudnych problemów technologicznych związanych z walutą cyfrową, w tym zapewnienia skalowalnej i bezpiecznej technologii podstawowej, identyfikacji użytkowników, wykrywania oszustw i prania pieniędzy. Na przykład pracował nad tym Guardtime KSI gotówka, wysoce skalowalna technologia do wydawania walut cyfrowych – dodaje.

READ  Jak nieodpowiedzialność polskiego rządu doprowadziła do kryzysu gospodarczego z Ukrainą

Jednak Ilves ostrzega również, że tak duży projekt nie powinien stać się rzeczywistością z dnia na dzień.

„Dla Estonii i innych małych krajów strefy euro ważna będzie cierpliwość. Proces w strefie euro będzie przebiegał stopniowo, a wdrożenie CBDC zajmie od czterech do pięciu lat [Central Bank Digital Currency]. Kraje spoza strefy euro mają możliwość szybszego poruszania się – podkreśla.

Opodatkowanie szarej strefy

Dwa z tych krajów, które wydają się udowadniać swoje prawo do egzekwowania prawa, to Polska i Ukraina: oba rozpoczęły tworzenie krajowych CBDC.

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, powiedział niedawno, że Polska znajduje się obecnie na rozdrożu: albo wejdzie do strefy euro (i starania o cyfrowe euro), albo wypracuje własną cyfrową złotówkę.

Dariusz Brzozowiec, przedstawiciel polskiej „waluty komplementarnej” Zielony, zwraca uwagę, że narodowy bank kraju jest jednym z 60 banków centralnych z całego świata, które opublikowały wspólny biuletyn wzywający do pilnego wprowadzenia CBDC.

„Technologiczne przesłanki wprowadzenia CBDC nie będą problemem dla polskiego systemu bankowego” – mówi Brzozowiec Wschodząca Europa.

„Kolejnym czynnikiem przyspieszającym cyfryzację pieniądza są zmieniające się nawyki Polaków. Liczba transakcji kartowych wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o 17 proc., a liczba bankomatów od pewnego czasu stopniowo spada” – mówi.

Brzozowiec podkreśla również rolę, jaką małe i średnie firmy w kraju mogą odegrać w tworzeniu sprzyjającego środowiska dla rozwoju waluty cyfrowej.

„Fundacja Polska Bezgotówkowa działająca od 2017 roku z sukcesem realizuje plan stworzenia darmowego terminala płatniczego dla małych i średnich firm. W ubiegłym roku fundacja odnotowała wzrost o dziewięć procent – ​​mówi.

Polska polityka gospodarcza mogłaby też przyspieszyć cyfryzację złotego, zdaniem Brzozowca.

„Zmiany w polityce fiskalnej planowane na przyszły rok pod nazwą Nowe zamówienie zakładać zmniejszenie płatności gotówkowych w B2B [Business-to-Business] Sektor – mówi.

READ  W sporze z UE Polska zarzuca Niemcom chęć utworzenia „Czwartej Rzeszy”

Brzozowiec postrzega również wprowadzenie waluty cyfrowej jako „jedyne dostępne rozwiązanie” w walce kraju z opodatkowaniem szarej strefy, która jego zdaniem może sięgać nawet 20 proc.

„Wtedy cała działalność gospodarcza pozostanie pod kontrolą fiskalną” – mówi, dodając, że „wprowadzenie pieniądza cyfrowego w Polsce jest bliżej niż można by się spodziewać”.

Cyfrowa hrywna Ukrainy

Ukraina to kolejny wschodzący kraj w Europie, który ma nadzieję skorzystać na przyjęciu waluty cyfrowej.

Podczas gdy estoński Eesti Pank prowadził badania nad cyfryzacją euro, ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wraz z innymi instytucjami rządowymi i przedstawicielami sektora prywatnego opublikowało mapę drogową, w której szczegółowo opisano, w jaki sposób można uczynić z tego kraju „lidera integracji”. kryptowalut”, aby do 2024 r. połowa Ukraińców mogła korzystać z cyfrowej waluty.

„Pod koniec 2016 roku Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zaczął badać możliwości emisji własnej waluty cyfrowej – e-hrywna. Eksperci NBU przeanalizowali doświadczenia międzynarodowe, zbadali aspekty prawne i skutki makroekonomiczne – mówi Ołeksandr Borniakow, wiceminister cyfrowej transformacji Ukrainy. Wschodząca Europa.

Bornjakov dalej wyjaśnia, w jaki sposób e-hrywna może przyspieszyć rozwój gospodarczy Ukrainy.

„Elektroniczna forma hrywny może zminimalizować koszty transakcyjne dla państwa i firm, co może poprawić stabilność makroekonomiczną i finansową kraju.

„Istnieje możliwość wykorzystania cyfrowej hrywny do tworzenia inteligentnych kontraktów, które w szczególności umożliwiają udzielanie gwarancji finansowych w dogodnej formie w celu sformalizowania relacji kredytowych pod zastaw wirtualnych aktywów.

Zapożyczając się ze słów Brzozowca, Borniakow zaznacza, że ​​„e-hrywna pomoże zrzucić gospodarkę. To z kolei doprowadzi do wzrostu wpływów podatkowych ze wszystkich sektorów.”

Mówi również, że kraje, które wejdą do gry wcześnie, będą miały wyraźną przewagę.

„Jurysdykcje, które jako pierwsze stworzą odpowiednią infrastrukturę, aby stworzyć sprzyjające środowisko do obrotu wirtualnego rynku aktywów, będą miały strategiczną przewagę ekonomiczną. Pracujemy nad stworzeniem takiej infrastruktury tutaj na Ukrainie.”

READ  Wzmocnienie relacji z Polską jest celem Türkiye po wyborach

W czerwcu ukraiński parlament uchwalił ustawę o usługach płatniczych, której celem jest uregulowanie emisji e-hrywien przez NBU. 8 września Parlament uchwalił ustawę o wirtualnych aktywach, która legalizuje i reguluje kryptowaluty i inne wirtualne aktywa.

„Pracujemy nad ustawodawstwem podatkowym, aby stworzyć najbardziej atrakcyjną, konkurencyjną i przyjazną dla kryptowalut jurysdykcję: tutaj na Ukrainie” – podsumowuje Borniakow.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji korporacyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam dalej rozprzestrzeniać ten niesamowity region.

Możesz pomóc tutaj. Dziękuję bardzo.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *