Gospodarka
Obywatele przemawiają na konferencji na temat przyszłości Europy
W miniony weekend w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbył się pierwszy panel obywatelski na temat przyszłości Europy. 200 obywateli zebrało się, aby przedyskutować szeroki zakres tematów pod hasłem „Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna, praca/edukacja, młodzież, kultura i sport/transformacja cyfrowa”.
Pozostałe trzy panele będą kontynuowane w nadchodzące weekendy. Zajmują się europejską demokracją/wartości i prawami, rządami prawa, bezpieczeństwem (pierwsze spotkanie: 24-26 września), zmianami klimatycznymi, środowiskiem/zdrowiem (pierwsze spotkanie: 1-3 października) oraz UE na świecie/migracja (pierwsze spotkanie: 15-17 października).
Paneliści wymyślili pomysły i rekomendacje, które zostaną uwzględnione w całych obradach konferencji, zwłaszcza w sesjach plenarnych konferencji, a ostatecznie w raporcie z jej końcowych wyników. Zgromadzenie plenarne konferencji składa się z przedstawicieli instytucji UE, parlamentów narodowych, społeczeństwa obywatelskiego i obywateli.
Panele są integralną częścią konferencji. Obywatele wybierali losowo wyspecjalizowani wykonawcy działający w imieniu instytucji UE, stosując metody opracowane tak, aby odzwierciedlały różnorodność UE pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia. Młodzi ludzie w wieku od 16 do 25 lat stanowią jedną trzecią każdego panelu.
Słowo w UE
The Brussels Times skontaktował się z trzema uczestnikami pierwszego Forum Obywatelskiego w dniach 17-19 września, aby uzyskać informacje wewnętrzne z dyskusji oraz poznać ich wrażenia i poglądy. Reprezentują różne państwa członkowskie UE – Belgię, Szwecję i Polskę – i wszyscy trzej chcą mieć coś do powiedzenia w UE.
Phoebe Janssens, lat 20, studiuje prawo w Brukseli. „Zawsze bardzo interesowałam się UE, więc nie wahałam się, kiedy otrzymałam zaproszenie na konferencję. Myślę, że to świetna inicjatywa UE (choć trochę spóźniona), aby w końcu dać obywatelom możliwość wypowiedzenia się w tym, co robią i decydować.
Eva Lundqvist, 56 lat, jest dyrektorką przedszkola, która chce stworzyć możliwości dla wszystkich dzieci w swojej placówce i zapewnić im dobry start w życie. „Byłem naprawdę zaszczycony, że byłem jednym z nielicznych, którym pozwolono reprezentować Szwecję. Tematy na moim panelu wydawały mi się odpowiednie jako pracownik edukacyjny, ale każdy panel byłby dla mnie interesujący ”.
23-letni Kacper Parol jest działaczem młodzieżowym i politykiem z Polski i cieszy się z wyborów. „Czułem się tu tak dobrze, co za wspaniała okazja, ale także wielka odpowiedzialność! Młodzież w Polsce ma pełne prawo nie czuć, że jest traktowana poważnie. Kiedy trafiłem do Parlamentu Europejskiego, miałem na myśli jedną sytuację – niedawny protest pod polskim Ministerstwem Edukacji przeciwko jego konserwatywnej agendzie w szkołach.”
Odwołał się do ministra edukacji, który początkowo odmówił spotkania z delegacją młodzieżową. Aktywiści drzewni musieli przywiązać się do bram ministerstwa, aby zostać przyjętym. „Mój głos musi być głosem tych trzech młodych ludzi. Mój głos musi być za polską młodzieżą. Ale nie przyjechałem tu tylko po to, aby szerzyć świadomość, przyszedłem tutaj, aby uczestniczyć w podejmowaniu decyzji ”.
W kwietniu panele zostały wprowadzone do wielojęzyczna platforma cyfrowa, Dostępny w 24 językach, dzięki czemu obywatele z całej UE mogą dzielić się swoimi pomysłami i poglądami za pośrednictwem wydarzeń online. Centralne idee i rekomendacje platformy powinny również służyć jako wkład do dyskusji w panelach i sesjach plenarnych.
Po Raport częściowy, który daje wstępny przegląd wkładów obywateli na platformie do sierpnia, w ramach trzech podtytułów pierwszego panelu przesłano prawie 3000 wkładów. Większość otrzymała „Edukację, Kulturę, Młodzież i Sport” (1437), a następnie Transformację Cyfrową (1258). „Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i miejsca pracy” otrzymały tylko 207 zgłoszeń.
Jak przygotowywałeś się do spotkania?
Nasi trzej uczestnicy nie zaproponowali żadnych pomysłów na platformie i nadal wydają się być w stanie z niej skorzystać. „Użyłem platformy, aby przyjrzeć się pomysłom i myślom innych ludzi i przygotować się do spotkania, czytając wszystkie informacje, które otrzymaliśmy z wyprzedzeniem”, odpowiedziała Phoebe.
Eva odpowiedziała, że trochę trudno było przygotować się do panelu, ponieważ tematy były bardzo zróżnicowane. „Próbowałem zorientować się w różnych tematach i co jest dla mnie ważne. Przeczytałem też materiały, które mogłem znaleźć na platformie i na stronach UE, ale nie miałem zbyt wiele czasu na przygotowanie, ponieważ dostaliśmy trochę materiału z opóźnieniem.”
Kacper mówi, że nie znał platformy cyfrowej, dopóki nie wziął udziału w konferencji. Dla niego podstawą do wymiany pomysłów była sama konferencja, ale w domu bardzo zachęca ludzi do wyrażania swoich głosów za pośrednictwem platformy.
„Chociaż uważam się za dobrze poinformowanego o tym, jak działa UE, czytam raporty o przyszłości UE i proponuję rozwiązania, dzięki którym UE stanie się bardziej otwarta i przyszłościowa dla swoich obywateli. Istnieje wiele think tanków specjalizujących się w UE, a także wielu ekspertów, od których mogłem się uczyć. „
W jaki sposób pomysły zostały wybrane, omówione i zaakceptowane przez jury?
Panel został podzielony na 15 mniejszych grup roboczych, w których uczestnicy omawiali listę ważnych dla nich tematów lub punktów centralnych i oceniali je w procesie iteracyjnym. Pięć najważniejszych tematów z grup roboczych zostało następnie omówionych, przegrupowanych i skoordynowanych na plenum.
„W naszej małej grupie roboczej omówiliśmy trzy podtematy: silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i miejsca pracy” — wyjaśnia Phoebe. „Najważniejsze dla mnie są gospodarka przyjazna dla klimatu, równe prawa socjalne i silna edukacja we wszystkich państwach członkowskich, która również tworzy więcej miejsc pracy”.
Udało jej się doprowadzić do przyjęcia przez panel we wszystkich państwach członkowskich własnej propozycji dotyczącej równości. „Jestem z tego bardzo dumny i cieszę się, że mój głos został naprawdę usłyszany”.
Eva opisała dyskusje w mniejszych grupach roboczych i panelu jako „naprawdę demokratyczny proces” i opierał się na indywidualnych wkładach. „Mieliśmy bardzo dobrego moderatora, który starał się trzymać tematów. Zebraliśmy nasze myśli, a następnie ustaliliśmy indywidualne priorytety, z których wszystkie zostały dodane do myśli innych małych grup. Miałem wrażenie, że wszystkie nasze głosy zostały wzięte pod uwagę.”
Dla Ewy najważniejsza jest edukacja i prawo każdego dziecka do bezpłatnej i dobrej edukacji i udało jej się zrealizować jej ideę work-life balance.
Kacper dodał, że celem panelu jest wybór głównych tematów do pracy, ale jeszcze nie wypracowanie rozwiązań. „Bardzo mi się podobał pomysł standardów programów edukacyjnych dla szkół w całej UE”. Pilne jest też budownictwo mieszkaniowe: „W tzw. promować mieszkalnictwo komunalne”.
Jako ekonomista jest oburzony tym, jak firmy ukrywają swoje zyski w „rajach podatkowych”. Udało mu się przeforsować pomysły dotyczące sprawiedliwego opodatkowania i odpowiedzialności dużych firm internetowych.
Raport na temat wyników dyskusji panelowych był oczekiwany w zeszłym tygodniu, ale nie został jeszcze opublikowany w momencie oddania do druku.
Czy jesteś zadowolony z działania panelu?
Wszyscy trzej odpowiedzieli pozytywnie na to pytanie. „UE naprawdę zrobiła, co w jej mocy, aby nas przyjąć i przygotować na problemy, o których rozmawialiśmy” – odpowiedziała Phoebe. „Pracowaliśmy w mniejszych podgrupach, aby każdy mógł być słyszalny, a my mogliśmy również mówić w naszym języku ojczystym, aby wszyscy czuli się komfortowo rozmawiając i nie musieli szukać słów”.
Eva podkreśliła rolę moderatora w grupach, który zadbał o to, aby każdy miał możliwość wyrażenia swojej opinii. „Atmosfera była bardzo otwarta i przyjazna”. Kacpra zafascynowała łatwość uzgadniania przez uczestników najważniejszych pytań. „Chociaż mamy różne doświadczenia, naprawdę byliśmy zjednoczeni w różnorodności”.
Na pytanie, czy następnym razem można coś poprawić, żaden z nich nie wymyślił niczego. Weekend może i był ciężki, ale wszystko było dobrze zorganizowane, a uczestnicy odpowiedzieli, że nie muszą się martwić.
Czy Twój kraj pochodzenia jest zainteresowany konferencją?
Raport okresowy dotyczący liczby wpłat na platformę cyfrową przez państwa członkowskie UE pokazuje inną liczbę na 1 mln mieszkańców. Belgia, położona w samym sercu Europy, siedziba Komisji Europejskiej, jest jednym z największych współtwórców, z łączną liczbą 1304 wpisów na platformę (114 na 1 milion mieszkańców).
Na dole jest Polska, kraj mający problemy prawne z Komisją, tylko 8 składek na 1 milion mieszkańców, czyli łącznie 309. Szwecja jest na 7 miejscuNS od dołu łącznie 202 wkładami. Jak można to wyjaśnić?
„Chociaż szczególnie młodzież w moim kraju jest coraz bardziej aktywna w życiu politycznym, myślę, że jesteśmy zdominowani przez wewnętrzne sprawy polityczne” – odpowiedział Kacper. „Trudno nam mówić o strategii dla Europy, gdy kradnie się nasze prawa, jak widzieliśmy w przypadku strajków kobiet, poparcia protestów na rzecz osób LGBT czy protestów w obronie wolnych mediów. Tyle się dzieje.”
A co ze Szwecją, która ma ambiwalentne stanowisko wobec UE i nadal zachowuje własną walutę? „Niestety zainteresowanie UE w Szwecji jest bardzo małe” – odpowiedziała Eva. „Z konferencji prawie nie było żadnych relacji medialnych i nie wspomniano o platformie cyfrowej. Próbowałem zainteresować moją lokalną gazetę, ale bez rezultatu.”
„Gdyby media były bardziej zainteresowane, być może opinia publiczna byłaby również bardziej zainteresowana i zaangażowana w przyszłość Europy. Musimy dowiedzieć się o UE i jak możemy wpływać na polityków i ich decyzje.”
M. Apelblat
Czas brukselski
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”