Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski KGHM stawia na energię jądrową jako alternatywne źródło energii

Published

on

Polski KGHM stawia na energię jądrową jako alternatywne źródło energii

Aktualizacja KGHM Polska Miedź SA

Poszukiwanie tańszych źródeł energii jest „sprawą interesu narodowego” polskiej gospodarki – ostrzegał prezes KGHM, gdy producent miedzi planował budowę czterech małych reaktorów modułowych.

Marcin Chludziński powiedział, że reaktory jądrowe, które zbuduje amerykańska korporacja NuScale, jako pierwsze, które mają zostać uruchomione w 2029 roku, uczynią KGHM, drugiego co do wielkości konsumenta energii elektrycznej w Polsce, samowystarczalnością w wytwarzaniu energii i odizolują ją od zmiennych cen energii.

„Aby być konkurencyjnym na całym świecie, energochłonne firmy, takie jak nasza, muszą to zrobić. . . Trzeba mieć dostęp do najtańszej możliwej energii elektrycznej i to jest nasz cel ”- powiedział w wywiadzie dla Financial Times.

„To dla nas nie tylko wyzwanie. . . Jest to wyzwanie dla wszystkich firm w Polsce, bo jeśli w tym tempie energia będzie droższa, nasze możliwości inwestycyjne zmniejszą się.”

Polska pozostaje jedną z najbardziej uzależnionych od węgla gospodarek w UE, a w ubiegłym roku prawie 70 proc. energii wytwarzała z paliw kopalnych.

Jednak wraz z podniesieniem przez UE celów klimatycznych i gwałtownym wzrostem kosztów emisji dwutlenku węgla firmy coraz częściej poszukują tańszych i stabilniejszych źródeł zasilania, a niektóre wyraziły zainteresowanie małymi reaktorami modułowymi (SMR).

W zeszłym miesiącu dwóch najbogatszych ludzi w Polsce, Michał Sołowow, który kontroluje firmę chemiczną Synthos oraz Zygmunt Solorz, który ma większościowy pakiet udziałów w spółce medialnej Polsat i spółce energetycznej ZE PAK, ogłosili do końca tego roku projekt budowy własnych SMR-ów. dekada.

Synthos podpisał także umowy o współpracy technologicznej z PKN Orlen, państwową rafinerią ropy naftowej oraz z Ciechem, spółką chemiczną kontrolowaną przez miliardera Sebastiana Kulczyka.

READ  Oto: Sześciu władców Polski w produkcji niereplik

Chludziński powiedział, że Polska została ukarana „zbyt surowo” za to, że nadal w dużym stopniu polega na węglu jako energii. Powiedział jednak, że technologie takie jak SMR mogą pomóc przyspieszyć transformację energetyczną kraju.

„Polacy są bardzo elastyczni. Jeśli okaże się, że są to warunki, w których musimy konkurować i których nie można zmienić, możemy się dostosować stosunkowo szybko. I myślę, że przejście energetyczne, które ma nastąpić z czasem, może nastąpić szybciej ”- powiedział.

Umowa pomiędzy KGHM a NuScale podpisana w zeszłym tygodniu w Warszawie przewiduje, że do końca 2030 r. cztery SMR, każdy o mocy 77 MW, wygenerują około 1 GW energii elektrycznej.

Chludziński powiedział, że projekt, którego koszt jest w toku, może mieć efekt uboczny przekształcenia KGHM w producenta energii netto. Powiedział jednak, że nie o to chodziło w ćwiczeniu.

„Nie przechodzimy od producenta miedzi do firmy energetycznej. Skupiamy się głównie na miedzi ”- powiedział. „Ale musimy być samowystarczalni energetycznie, a jeśli mamy więcej energii, niż sami potrzebujemy, to ją sprzedajemy”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *