Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska odmawia zatrzymania kontrowersyjnej kopalni węgla pomimo wyroku sądu UE

Published

on

Polska odmawia zatrzymania kontrowersyjnej kopalni węgla pomimo wyroku sądu UE

Foo Yun Chee i Anna Koper

BRUKSELA / WARSZAWA (Reuters) – Polska obiecała w poniedziałek utrzymać kontrowersyjną kopalnię Turów pomimo nakazu zapłaty dziennej grzywny w wysokości 500 000 euro (585 550 USD) do Komisji Europejskiej za zignorowanie wcześniejszego orzeczenia sądu o zaprzestaniu działalności ma to wpływ.

Najwyższy sąd Europy, luksemburski Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS), orzekł w poniedziałek karę.

Na wniosek Czech, które są uwikłane w przewlekły spór z Polską o odkrywkę Turów na wspólnej granicy. Czeski rząd twierdzi, że kopalnia niszczy ich społeczności.

Kopalnia, która wydobywa węgiel brunatny lub brunatny, działa od ponad wieku, ale ostatnio rozszerzyła się dalej w kierunku granicy z Czechami.

Nakaz karny może wywrzeć presję na Warszawę, aby szukała rozwiązania z Pragą po rozpoczęciu w czerwcu dwustronnych rozmów na temat modernizacji technicznych i środków mających na celu ograniczenie szkód w poziomie wody, hałasie i warunkach powietrza. Umowa powinna zakończyć wszystkie spory sądowe.

Polski rząd powiedział, że poniedziałkowy wyrok sądu UE podkopał te rozmowy i powiedział, że Turów, główne źródło miejsc pracy i energii elektrycznej w jego regionie, będzie nadal działać.

„Grzywna wspomniana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie jest uzasadniona faktami” – powiedział polski rząd w oświadczeniu.

„To podważa trwający proces dochodzenia do polubownego porozumienia”.

Orzeczenie sądowe pojawia się wśród innych sporów prawnych, jakie stoją Warszawa z Unią Europejską.

Czechy złożyły skargę na Turowa do Komisji, która w ubiegłym roku wszczęła postępowanie sądowe. Warszawa naruszyła unijne prawo przedłużając żywotność kopalni.

Kraj skierował również sprawę do TSUE i zyskał poparcie sędziów dla zakazu zbliżania się do zawieszenia działalności Turowa do czasu prawomocnego wyroku.

„NAPAD SĄDOWY”

READ  Wielka Brytania i Polska łączą rozwój rakiet dla swoich sił lądowych i morskich

Gdy Warszawa odmówiła zatrzymania, Praga zażądała dziennej grzywny w wysokości 5 mln euro.

Sąd zgodził się w poniedziałek, ale znacznie obniżył grzywnę.

„Taki środek wydaje się konieczny w celu zapewnienia skuteczności środków określonych w kolejności 21

Praga z zadowoleniem przyjęła karę, ale powiedziała, że ​​nadal chce osiągnąć polubowne ugody.

Niektórzy polscy urzędnicy stanowczo zaprzeczyli nakazowi.

„ETS domaga się od Polski pół miliona grzywien dziennie za nie pozostawienie obywateli bez energii i niezamykanie kopalń z dnia na dzień” – powiedział na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– To napad sądowy i kradzież w biały dzień. Nie dostaniesz ani centa.

(1 USD = 0,8539 euro)

(Sprawozdawczość Foo Yun Chee w Brukseli i Anny Koper w Warszawie; dodatkowe reportaże Anny Włodarczak-Semczuk w Warszawie i Jasona Hoveta w Pradze; pisanie przez Jasona Hoveta; montaż przez Marka Portera i Jana Harveya)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *