Connect with us

Sport

Polska dyskryminuje homoseksualne matki w sporze o prawo do opieki – stwierdza sąd europejski

Published

on

Polska dyskryminuje homoseksualne matki w sporze o prawo do opieki – stwierdza sąd europejski

Polski rząd został poproszony o wypłatę odszkodowania kobiecie po odebraniu opieki nad jej dziećmi, gdy ta nawiązała związek homoseksualny.

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) stwierdzili w czwartek, że Warszawa dyskryminowała matkę ze względu na jej orientację seksualną.

Skarżąca, urodzona w 1970 roku, złożyła apelację do sądu w Strasburgu po utracie opieki nad czwórką swoich dzieci.

Po rozwodzie z dwunastoletnim mężem w 2005 roku po raz pierwszy otrzymała pełną opiekę nad nią. Jednak jej mąż złożył wniosek o zmianę opieki w październiku 2006 roku.

Kiedy okazało się, że była w związku z inną kobietą, polski sąd okręgowy unieważnił umowę.

Bezimienna kobieta odwołała się, twierdząc, że zawsze była głównym wychowawcą dzieci, ale odwołanie zostało oddalone w styczniu 2008 roku.

Następnie, w czerwcu 2009 roku, sędzia sądu rejonowego oddalił wniosek matki o opiekę nad najmłodszym dzieckiem, twierdząc, że ojciec chłopca miał „większą rolę w tworzeniu” [a] męski wzór do naśladowania”. Jej drugie odwołanie zostało oddalone przez sąd okręgowy.

ETPC uznał, że sędzia sądu rejonowego zasiadał sam, a rodzice kobiety byli „dobrze znani”, którzy nie aprobowali ich decyzji.

„Orientacja seksualna skarżącej i jej związek z inną kobietą zawsze były przedmiotem rozważań i były wszechobecne na każdym etapie procesu sądowego” – powiedzieli sędziowie ETPCz w Twoja decyzja.

Sąd w Strasburgu stwierdził, że istniała „różnica w traktowaniu skarżącej i wszystkich pozostałych rodziców” ze względu na jej orientację seksualną.

Sześciu sędziów ETPC uznało, że polski sąd naruszył prawo kobiet do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego na podstawie art. 14 oraz prawo do niedyskryminacji na podstawie art. 9. Polski sędzia odnotował zdanie odrębne.

Państwo polskie zostało skazane na wypłatę kobiecie 10 000 euro odszkodowania.

READ  Paolo Rossi nie żyje. Legendarny Włoch zmarł w wieku 64 lat na „nieuleczalną chorobę”. Piłka nożna
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *