Connect with us

Gospodarka

Inflacja w Polsce osiąga szczyt od 20 lat

Published

on

Inflacja w Polsce osiąga szczyt od 20 lat

(MENAFN – ING) Silna inflacja i prawdopodobny wzrost powyżej 5,5% w grudniu wzmacniają nasz pogląd na podwyżkę stóp w listopadzie

udział
Autorzy Rafał Benecki, Dawid Pachucki Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi badaniami ekonomicznymi i finansowymi ING.

MYŚLEĆ . zasubskrybuj

5,4% CPI w sierpniu (rok do roku)

Konsensus na poziomie 5,2%

Wyższy

W sierpniu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrósł do 5,4% r/rz 5,0% w lipcu, więcej niż oczekiwano (konsensus i ING + 5,2% r/r). Przyspieszenie wynika z podwyżek cen gazu w tym miesiącu (+12,4%, co spowodowało wzrost ceny energii z 5,3% w lipcu do 6,1% vs inflacja (szacujemy ją na 3,9% r/r vs 3,7% w lipcu) ).

Od początku roku piszemy, że po recesji nie będzie spadku bazowego CPI w Polsce. Wysoka inflacja była dobrze zakorzeniona przed pandemią, a od wybuchu epidemii Covid-19 pojawiły się nowe zagrożenia związane z cenami towarów, zakłóceniami łańcucha dostaw i rozległymi globalnymi bodźcami fiskalnymi. Banki centralne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej twierdzą, że CPI jest większym problemem niż czwarta fala Covid-19.

Szczegółowy przebieg zmian cen poznamy dopiero 15 września. Uważamy, że ceny usług nadal silnie rosły w sierpniu, szczególnie w sektorach turystyki i rekreacji, gdzie popyt konsumencki zmienił się po złagodzeniu ograniczeń zdrowotnych. Rosnące koszty produkcji powinny również utrzymać wysokie ceny surowców.

Ostatni raz w kraju inflacja powyżej 5,0% miała miejsce w 2001 r. W tym roku bankom centralnym po raz pierwszy udało się utrzymać roczne wskaźniki CPI poniżej 7,5%, a Narodowy Bank Polski zbudował swoją postinflacyjną wiarygodność z powodu szoku rozpoczął się zwrot. Przez kolejne 20 lat, do sierpnia 2021 r., inflacja CPI kształtowała się poniżej 5%.

W porównaniu do grudnia ceny w Polsce wzrosły już o 4,7%; w lipcu ceny wzrosły o 4,5%. Sugeruje to, że podwyższona inflacja została tylko nieznacznie skompensowana przez efekty bazy z zeszłego roku. Trzeba pamiętać, że wzrost cen w Polsce jeszcze przed pandemią wynosił prawie 5%. Oprócz czynników regulacyjnych, wysoki wskaźnik cen konsumpcyjnych jest spowodowany silnie uzależnioną od konsumpcji strukturą PKB, a inwestycje są wyjątkowo słabe. Popyt konsumpcyjny będzie nadal stymulowany przez zmiany fiskalne w ramach polskiego porozumienia, które oprócz opóźnionych efektów wzrostu PPI powinny utrzymać inflację na wysokim poziomie również w przyszłym roku. Szacujemy, że w 2022 r. inflacja CPI wyniesie średnio 3,9% r/r, nieco poniżej średniej tegorocznej (około 4,5%).

Podwyższona inflacja z dużą szansą na osiągnięcie w grudniu 5,5% r/r wzmacnia nasze oczekiwania na wstępną podwyżkę stóp w listopadzie. Jerzy Kropiwnicki z RPP ogłosił niedawno swoje poparcie dla podwyżki stóp. Wraz z poparciem trzech dość restrykcyjnych członków RPP daje to cztery głosy na taki krok w Radzie. Uważamy, że listopadowa projekcja inflacji również powinna wymagać zaostrzenia.

Słowa kluczowe
Polski udział stóp procentowych w CPI

Pobierz artykuł w formacie PDF

MENAFN31082021000222011065ID1102718885

Zastrzeżenie: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym przedmiotem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

READ  Niemcy starają się mniej polegać na rosyjskiej energii
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *