Polski producent perowskitowych ogniw słonecznych Saules Technology zainstalował fotowoltaiczną osłonę przeciwsłoneczną wyposażoną w perowskitowe ogniwa słoneczne na elewacji polskiego dostawcy systemów aluminiowych Aliplast w Lublinie.
Według firmy projekt jest pierwszym na świecie systemem fotowoltaicznym stosowanym w budynkach (BAPV) opartym na technologii solarnej perowskitu.
Roletami fotowoltaicznymi zarządza system automatyki Animeo francuskiego specjalisty Somfy, który umożliwia współpracę modułów perowskitu ze stacją pogodową zainstalowaną na dachu. „Dzięki bieżącym danym pogodowym i śledzeniu słońca automatycznie zmieniają one swoje wyrównanie z ruchem słońca” — mówi producent. „Rozwiązanie to zapewnia energooszczędność systemu oraz gwarantuje użytkownikom budynku komfort cieplny i ochronę przed zbyt jasnym światłem – niezależnie od pory roku.”
Saules stwierdził również, że ogniwa perowskitowe są idealne do tego typu zastosowań, ponieważ mogą generować energię elektryczną, gdy promienie słoneczne padają pod kątem innym niż 90 stopni. „Dzięki tym zaletom i niewielkiej wadze można je montować również na pionowych elementach elewacji i w kolorze dopasowanym do elewacji budynku” – podkreślił.
Według producenta, perowskitowe moduły słoneczne wbudowane w osłony przeciwsłoneczne można drukować atramentowo w różnych kolorach na cienkich, elastycznych podłożach.
Saules jest częścią European Perovskite Initiative (EPKI), która skupia główne europejskie instytucje zajmujące się badaniami nad energią słoneczną, w tym Solliance z Beneluksu – do której należą holenderskie TNO i belgijski Imec; Cole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii; francuski instytut National de l’Energie Solaire; niemieckie ISE Fraunhofera; włoski Consiglio Nazionale delle Ricerche; Specjalista Oxford PV; i Uniwersytet Oksfordzki.
Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie może być dalej wykorzystywana. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z: [email protected].