Gospodarka
PepsiCo inwestuje w „największy i najbardziej zrównoważony” zakład w Europie
Firma zorganizowała dziś uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, kiedy w Polsce rozpoczęła się budowa wartego 1 mld zł (218,5 mln euro) obiektu, który będzie piątym zakładem firmy w kraju.
Zakład produkcyjny jest rozbudowywany etapami i powinien zostać ukończony do 2025 roku. Fabryka będzie miała wielkość siedmiu boisk piłkarskich i zostanie zbudowana na 30 hektarach gruntu w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej w ramach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dolny Śląsk).
Firma poinformowała, że zakład zwiększy pojemność swoich marek spożywczych, w tym takich produktów, jak smażone i pieczone w piekarniku chipsy firmy Lay i Doritos Corn Chips. Dostarczy zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport do ponad 20 krajów, m.in. do Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wzięli przedstawiciele polskiego rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki, konsul generalny USA w Krakowie, władze regionalne i lokalne, burmistrz Środy Śląskiej, kierownictwo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Autorytet.
Silviu Popovici, dyrektor generalny PepsiCo Europe, skomentował: „W Polsce działamy od 30 lat i tam inwestujemy. To świetne centrum, ponieważ nasza branża spożywcza rozwija się w Europie Środkowo-Wschodniej. Ale wzrost musi być zrównoważony. Chcemy, aby nasze rośliny były najbardziej ekologiczne nie tylko w Europie, ale na całym świecie. W Środzie Śląskiej na nowo myślimy o przyszłości produkcji żywności. Chcemy stworzyć modelowy obiekt dla zrównoważonego rozwoju w Europie.”
Zbudowany z „zrównoważonym rozwojem”
Nowy „najnowocześniejszy” system oparty jest na zasadach ekologicznego projektowania i jest budowany z naciskiem na zrównoważony rozwój.
Produkcja PepsiCo w Polsce już teraz wykorzystuje w 100% odnawialną energię elektryczną, ale ten obiekt „pójdzie dalej” – będzie charakteryzował się niskim zużyciem energii i będzie generował całkowicie samowystarczalną energię z paneli słonecznych, z planami w przyszłości mieć na miejscu park słoneczny.
Ogrzewanie, chłodzenie i woda na miejscu są również ponownie wykorzystywane, a woda deszczowa jest zbierana do wykorzystania na miejscu.
Odpady ziemniaczane z produkcji są wykorzystywane w specjalnym generatorze biomasy do zasilania zakładu. Odpady są następnie przekształcane w niskoemisyjny nawóz, który jest udostępniany rolnikom, aby pomóc w uprawie następnej uprawy firmy.
„Jesteśmy dumni, że w nowym projekcie zastosowano najnowsze zielone technologie. Już teraz w 100% wykorzystujemy energię wiatru do zasilania wszystkich czterech istniejących elektrowni i centrali w Warszawie, w dodatkowe moduły słoneczne w wybranych zakładach produkcyjnych, np. w Michrowie i magazynie centralnym w Mszczonowie. Te innowacje sprawią, że do 2035 r. Środa Śląska będzie neutralna dla klimatu”, cpochwalił Michał Jaszczyk, prezes PepsiCo Poland.
Zbiory dla nowego zakładu produkcyjnego będą dostarczane przez polskich rolników pracujących w ramach Polskiego Programu Zrównoważonego Rolnictwa. Program został uruchomiony 28 lat temu, a obecnie PepsiCo pozyskuje rocznie ponad 230 000 ton ziemniaków uprawianych w sposób zrównoważony. Oczekuje się, że do 2023 r. ilość ta wzrośnie o 60 000 ton rocznie.
Ponadto firma ogłosiła, że nawiąże nowe relacje w zakresie dostaw kukurydzy, aby do 2027 r. pozyskać do 30 000 ton kukurydzy do produkcji chipsów Doritos.
Dzięki budowie nowego obiektu PepsiCo znacznie rozszerzy polski program rolny w nadchodzących latach do 7500 hektarów i ponad 100 gospodarstw.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”