technologia
Archeolodzy zaskoczeni odkryciem chrześcijańskiego miasta z VI wieku w Egipcie
KAIR – Zespół polskich badaczy ma odkrył dowody dobrze zaplanowana osada chrześcijańska z VI wieku w starożytnym egipskim mieście portowym Marea.
Odkrycia dokonano wzdłuż jeziora Mariout, około 40 kilometrów na południowy zachód od Aleksandrii, zaledwie kilka kilometrów na południe od Morza Śródziemnego w pobliżu dzisiejszej wioski Hawwariya.
Archeolodzy twierdzą, że w osadzie znajduje się również budynek używany przez chrześcijan podczas pielgrzymek do Abu Mena oraz grób św. Meny, koptyjskiego męczennika związanego z uzdrowieniem, który zmarł pod koniec trzeciego lub na początku czwartego wieku, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. To Abu Mena Światowe dziedzictwo kulturowe znajduje się około 17 kilometrów na południe od osady chrześcijańskiej i posiada nowoczesny klasztor. W przeszłości pielgrzymi przybywali do Aleksandrii i przeprawiali się przez jezioro do Marei, zanim udali się do Abu Mena.
Badana osada chrześcijańska zajmuje powierzchnię około 13 hektarów.
Polski archeolog Mariusz Gwiazda cytowany przez portal Ancient Origins powiedział, że odkrycie „zrewolucjonizowało” „nasze rozumienie” starożytnego miasta Marea. został założony po podboju Egiptu w 332 pne Aleksandra Wielkiego.
Wydaje się, że osada chrześcijańska była dobrze zaplanowanym „gęstym obszarem miejskim bez murów obronnych”, który powstał dopiero w drugiej połowie VI wieku (Fet x 33 feet) nie był typowy dla tego okresu. Sąsiednie prostokątne moduły osiągnęły długość 260 metrów (850 stóp) i mieściły domy i firmy.
Planowane miasto posiadało także bazylikę, dwa obiekty kąpielowe oraz pięć publicznych latryn z kanałami odprowadzającymi do jeziora. Starożytność mówiła również, że słowa napisane na ceramice wskazują na „obecność nosokomeionu, czyli szpitala, budynku, który stał się powszechny w czasach bizantyjskich”. Badania wykazały, że gmina posiadała „złożony układ prostych ulic z przylegającymi do nich budynkami o różnych funkcjach oraz sztucznym nabrzeżem z rozbudowaną infrastrukturą portową”.
Marea była Centrum przemysłowe i porti był zamieszkany w epoce hellenistycznej (która rozpoczęła się po śmierci Aleksandra Wielkiego), rzymskiej, bizantyjskiej i wczesnego islamu. Miejsce pielgrzymek Abu Mena zostało zasadniczo zniszczone podczas podboju muzułmańskiego w drugiej ćwierci VII wieku.
Odkrycie planowanego miasta otworzyło archeologom oczy, ponieważ Rzymianie zbudowali tak wiele, że praktycznie nie było potrzeby większych prac budowlanych. Gazeta Express zacytowała słowa Gwiazdy: „To była dla nas wielka niespodzianka, ponieważ w tym czasie w Egipcie nie budowano żadnych nowych miast”.
Polski archeolog powiedział, że miasto prawdopodobnie znajdowało się na dawnym rzymska winnica. Bazylika parafialna została zbudowana na miejscu wcześniejszego kościoła, który z kolei został zbudowany na miejscu, w którym po starożytności był warsztat do wyrobu naczyń do wyrobu wina.
Archeolodzy pracują pod auspicjami Centrum Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego archeologia śródziemnomorska. Korzystając z nowoczesnych technologii, przeprowadzili kompleksowe przeszukanie stanowiska przy użyciu metod nieinwazyjnych, innowacyjnych technik sondowania i bardziej tradycyjnych wykopalisk o starożytnym i starożytnym pochodzeniu.
Egiptolog i dyrektor Muzeum Starożytności Bibliotheca Alexandrina Hussein Abdel Basir powiedział Al-Monitorowi telefonicznie, że znaczenie nowo odkrytej osady polega na tym, że jest ona zbiegiem cywilizacji greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej.
Dodał, że produkcja wina na tym terenie „umożliwiła wymianę handlową i kulturową oraz zaowocowała powstaniem dużej osady i budynków świadczących o dawnej wielkości tego miejsca”.
Bassam al-Shamaa, historyk i egiptolog, powiedział Al-Monitorowi telefonicznie: „Znaczenie odkrycia wynika z faktu, że uzupełnia ono wykres historii miast, zaczynając od najstarszych miejsc, w których żyli ludzie, takich jak Teby w czasach faraonów do Aleksandrii, którą zbudował Aleksander Wielki Macedoński.”
Powiedział, że odkrycia są ważne, ponieważ pomagają poszerzyć wiedzę o Egipcie. Powiedział również: „Toalety były również umieszczone z dala od domów, co dowodzi, że miasto zostało zaprojektowane na swoje czasy”.
Shamaa dodał, że chociaż odkrycia mumii i zwłok królów są szeroko badane, „wciąż niewiele wiemy o codziennym życiu i zwyczajach ludzi w tych starożytnych czasach w starożytnym Egipcie, a wielu z nich pragnie dowiedzieć się więcej na ich temat. ”
Abdel Basir powiedział, że ważne jest, aby promować odkrycia w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz krajach wyznających chrześcijańskie, „co pomogłoby przyciągnąć turystów z tych krajów, aby dowiedzieć się więcej o żyjących chrześcijanach żyjących w Egipcie”.
Shamaa powiedział również, że uważa, iż ważne jest włączenie osiedla miejskiego do programu turystycznego kraju, ponieważ turyści byliby zainteresowani odwiedzeniem tego miejsca.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”