Connect with us

technologia

Zapomniani pionierzy kosmiczni Europy Środkowo-Wschodniej

Published

on

Zapomniani pionierzy kosmiczni Europy Środkowo-Wschodniej

Praca naukowców, inżynierów i astronautów z wschodzącej Europy wniosła znaczący wkład w postęp eksploracji kosmosu, zwłaszcza w dobie wyścigu kosmicznego. Obecnie wiele krajów regionu prowadzi własne programy kosmiczne, większość z nich wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną.

W latach 70. i 80. kraje ówczesnego bloku wschodniego jako pierwsze na świecie wysłały w kosmos astronautów nieamerykańskich i niesowieckich.

Było to możliwe dzięki programowi kosmicznemu Interkosmos, uruchomionemu przez Związek Radziecki w 1967 r. i częściowo mającym na celu zademonstrowanie rzekomo silnej więzi między ZSRR a sowieckimi narodami.

Obecnie wszystkie sześć krajów jest częścią Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jako państwa członkowskie lub państwa współpracujące i nadal przyczynia się do eksploracji kosmosu.

Czechosłowacja

Jedną z najbardziej znanych osobistości wschodzącej Europy ery wyścigów kosmicznych jest Vladimír Remek, znany z tego, że opuścił planetę jako obywatel nieamerykański lub radziecki.

Pół-Czech, pół-słowacki astronauta latał na pokładzie radzieckiej misji Sojuz-28 od 2 do 10 marca 1978 roku. Chociaż lot jest pamiętany przede wszystkim ze względu na jego polityczne implikacje, załoga przeprowadziła również kilka eksperymentów naukowych, takich jak obserwowanie wzrostu alg Chlorella i pomiar zawartości tlenu w tkankach ludzkich w stanie nieważkości.

Podczas gdy Remek przyznaje, że projekt, który zbiegł się z rocznicą przejęcia kraju przez komunistów, był narzędziem propagandowym ZSRR, dziś Unia Europejska celebruje Remka jako pierwszą osobę w obecnych granicach UE, która podjęła historyczną podróż w kosmos.

Obecny program kosmiczny Republiki Czeskiej – Czeskie Biuro Kosmiczne – został założony w 2003 roku i jest jednym z najbardziej ambitnych i odnoszących sukcesy w wschodzącej Europie, a od 2008 roku kraj ten jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Słowacja nie zrezygnowała również ze swojego zaangażowania w badania przestrzeni kosmicznej, a od 2009 r. pozarządowa organizacja Słowacka Organizacja Działań Kosmicznych (SOSA) jest zaangażowana na Słowacji w działania takie jak polityka i prawo kosmiczne oraz promowanie europejskiej integracji przestrzeni kosmicznej. Kraj uczestniczy również w Europejskiej Agencji Kosmicznej jako państwo współpracujące.

READ  Pierwsze kable USB-C o mocy 240 W właśnie przełamywały osłonę
Polska

Niedługo po Remku, 27. miejsce wziął udział Mirosław Hermaszewski.

Pilot myśliwca był ważnym dodatkiem do misji Sojuz 30. W ciągu ośmiu dni spędzonych na pokładzie Hermaszewski wraz z resztą załogi prowadzili badania geologiczne, robili zdjęcia Ziemi i przeprowadzali eksperymenty medyczne i metalurgiczne.

Dzisiejsza Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) została założona w 2014 roku w celu ułatwienia rozwoju technologii satelitarnej o praktycznych zastosowaniach w takich obszarach jak komunikacja, nawigacja, monitoring środowiska i prognozowanie pogody.

Agencja chce być „w pełni konkurencyjna w skali globalnej” w kilku z tych obszarów zainteresowania do 2030 r.

Polska jest także jednym z 22 pełnoprawnych członków Europejskiej Agencji Kosmicznej, do której dołączyła w 2012 roku.

Radziecki znaczek pocztowy upamiętniający wspólną misję ZSRR-Polska

Bułgaria

Po ZSRR, USA, Czechosłowacji, Polsce i NRD Bułgaria była szóstym krajem na świecie, który wysłał jednego ze swoich obywateli w kosmos. Georgi Iwanow wszedł na pokład misji Sojuz 33 10 kwietnia 1979 r.

Misja jest najbardziej znana ze swojego niefortunnego zakończenia, ponieważ pomimo cichego trzasku głównego silnika i innych dodatkowych elementów zapadających się podczas wypożyczenia, powodując, że statek kosmiczny spada na Ziemię z prędkością 230 metrów na sekundę, zanim spadnie w stepy zawalonego Azja centralna. Mimo dramatycznego upadku okupacja przetrwała, a Bułgaria i Związek Radziecki uznały misję za udaną.

W 1988 roku Aleksandr Aleksandrov został drugim Bułgarem w kosmosie, kiedy otrzymał rolę „kosmonauta badawczego” na Sojuz TM-5, tym razem z innym silnikiem.

Własny bułgarski instytut badań i technologii kosmicznych został założony w 1987 roku i od 2015 roku współpracuje jako członek współpracujący z Europejską Agencją Kosmiczną i koncentruje się między innymi na badaniach i produkcji optycznych i radarowych instrumentów teledetekcyjnych oraz mikroelektroniki.

Węgry

W maju 1980 roku Węgier Bertalan Farkas dołączył do swoich sowieckich towarzyszy na Sojuz 36 i przeprowadził serię eksperymentów, w tym pomiary narażenia załogi na promieniowanie podczas statku kosmicznego oraz powstawanie białek w komórkach ludzkich w stanie nieważkości.

READ  Nintendo zmusza mod Garry'ego do usunięcia zawartości z 20 lat

Drugim Węgrem, który znalazł się w kosmosie i jednym z nielicznych w epoce postkomunistycznej, jest Károly Simonyi, lepiej znany na całym świecie jako Charles Simonyi – twórca pakietu Microsoft Office.

Mówi się, że węgiersko-amerykański multimiliarder był pionierem turystyki kosmicznej na długo przed Jeffem Bezosem. Simonyi swobodnie podróżował na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS w 2007 i 2009 roku i jako pierwszy na świecie odbył dwie wycieczki turystyczne w kosmos.

Dziś Węgry mają własne węgierskie biuro kosmiczne, które zostało założone w 1992 roku. Od 2015 roku kraj jest również pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jednak w 2020 roku węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó ogłosił plany, które mogą przywrócić wspomnienia z misji Sojuz 36, kiedy Węgry obiecały wysłać w kosmos kolejną osobę we wspólnym rosyjsko-węgierskim projekcie kosmicznym do 2025 roku.

Rumunia

Pierwszym Rumunem w kosmosie był Dumitru Prunariu, który wszedł na pokład misji Sojuz 40 w maju 1981 r., ostatniego lotu początkowej fazy programu Interkosmos i ostatniego lotu kapsuły Sojuz 7K-T, która jest w misjach Sojuz od 1972 r. użyto.

Na pokładzie załoga przeprowadziła 22 eksperymenty naukowe, w tym zbadanie zmian w przepływie krwi członków załogi oraz wpływu pól geomagnetycznych i promieniowania kosmicznego na istoty żywe.

Historyczny lot Prunariu poprzedził lot kosmiczny Jean-Loup Chrétien w czerwcu 1982 roku, który również brał udział w misji Sojuz T-6, aby stać się pierwszym Francuzem i pierwszym Europejczykiem, który odbył podróż w kosmos.

Rumuńska agencja kosmiczna ROSA została założona w 1991 roku, a jej honorowym prezesem został Prunariu. Reprezentowana przez ROSA Rumunia jest również od 2011 roku pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji korporacyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam dalej rozprzestrzeniać ten niesamowity region.

READ  Ropa spada, kontrakty na akcje rosną, ponieważ inwestorzy śledzą negocjacje z Ukrainą

Możesz pomóc tutaj. Dziękuję Ci.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *