Connect with us

Zabawa

„Wiedźmin:” Krótka historia nowego zjawiska popkultury

Published

on

„Wiedźmin:” Krótka historia nowego zjawiska popkultury

„Wiedźmin…” Ten dawny zbiór opowiadań i powieści fantasy z Polski podbija teraz świat i to nie przypadek.

Laptop Wiedźmina

(Zdjęcie: Artur Widak / NurPhoto via Getty Images)
Ktoś zaczyna oglądać „Wiedźmin” – amerykański serial telewizyjny fantasy, stworzony przez Lauren Schmidt Hissrich dla Netflix, a teraz dostępny na całym świecie w serwisie Netflix. Opiera się na serii książek o tym samym tytule autorstwa polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego. W piątek 20 grudnia 2019 r. w Dublinie w Irlandii.

Oprócz nagradzanych gier i popularnego programu telewizyjnego Netflix, „Wiedźmin” zainspirował entuzjastycznych fanów do tworzenia imponujących dzieł sztuki. Wystarczy wziąć ten utwór polskiego artysty Pawła Hudeczka, GameRant zgłosił się za przedstawienie dwóch wersji serii fantasy: wersji Netflix i gier wideo.

W okładce Hudeczek zaczerpnął wizerunek tytułowego bohatera Geralta von Rivii z wersji Netflix (w tej roli Henry Cavill) oraz wersję fortecy Kaer Morhen (twierdza Wiedźmina) z wielokrotnie nagradzanej gry fabularnej „The Wiedźmin 3: Dziki Gon”, a następnie oba elementy namalował w stylu, który w oczywisty sposób przypomina „Gwiaździstą noc” Vincenta Van Gogha. To co najmniej niesamowite dzieło sztuki i więcej niż wystarczający dowód na to, jak „Wiedźmin” przejął popkulturę jako całość w ostatnich latach.

Ale skąd dokładnie wzięła się ta seria fantasy i jak stała się tak popularna, jak jest?

„Wiedźmin: skromne początki”

Zanim Wiedźmin stał się molochem popkultury, jakim jest dzisiaj, Wiedźmin rozpoczął się jako seria opowiadań polskiego autora Andrzeja Sapkowskiego. Można by pomyśleć, że oryginalne historie były hitem zaraz po ich wydaniu, prawda? Nie całkiem.

Sapkowski po raz pierwszy napisał historię tytułowego zabójcy potworów Geralta von Rivii w 1986 roku. To było wzięcie udziału w konkursie pisarskim, który nie zdobył nawet głównej nagrody. Oryginalne opowiadanie zajęło trzecie miejsce i ostatecznie zostało opublikowane w magazynie Fantastyka, Writes zderzak.

Przeczytaj także: Netflix był dobry dla Wiedźmina 3: Dziki Gon

„Polski Tolkien”

Kolejne historie rozgrywające się w uniwersum „Wiedźmina” miały nastąpić. W 1990 roku do oryginalnej narracji dodano trzy kolejne historie, a wszystkie cztery zostały umieszczone w jednym zbiorze. Dwa lata później, w 1992 roku, ukazał się w Polsce nowy zbiór opowiadań zatytułowany „Sword of Destiny”. Niedługo potem „Ostatnie życzenie” dopełnia trzy zbiory opowiadań.

Ostatecznie Sapkowski zaczął tworzyć sześciotomową sagę „Wiedźmin”, która rozpoczęła się jego pierwszą powieścią „Krew elfów” i kanonicznie zakończyła piątą książką „Pani Jeziora”. Szósta powieść, zatytułowana „Sezon burz” (wydana w 2013 r.), opowiadała osobną historię, która wydarzyła się tuż po zakończeniu „Ostatniego życzenia”, pisze autor. Instrukcje Toma.

Ogólnie rzecz biorąc, sześć głównych powieści stało się niezwykle popularne w Polsce, gdzie lokalni krytycy nawet nazwali Sapkowskiego „polskim Tolkienem”. Na całym świecie historia zmutowanego pogromcy potworów Geralta von Rivii i jego podróży po kontynencie zostałaby nagrana za pomocą innego, bardziej interaktywnego medium.

Narodziny gier „Wiedźmin”

Historie Sapkowskiego wzbudziły entuzjazm fanów polskich twórców gier. Ale seria „Wiedźmin” CD Projekt Red nie była pierwsza.

Gry „Wiedźmin” rozpoczęły się w 1996 roku, kiedy koncepcja została po raz pierwszy stworzona przez Metropolis Software. Została jednak anulowana i żaden deweloper nie przejmie praw, dopóki CDPR nie wynegocjuje umowy z Sapkowskim w 2003 roku. Cztery lata później narodziła się pierwsza gra mainstreamowa „Wiedźmin”.

Pomimo początkowo powolnego startu, pierwsza gra odniosła krytyczny i komercyjny sukces i przyniosła dwie główne kontynuacje. W 2009 roku ukazał się „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”, a w 2015 roku pokoleniowa gra fabularna „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. samodzielna konkurencyjna gra karciana „Gwint” w 2018 roku i nowo wydany tytuł podobny do Pokémon GO „The Witcher: Monster Slayer”.

READ  Królowe piękności PH zdominują międzynarodowe konkursy w 2021 r.

Cała seria gier „Wiedźmin” przez lata przyniosłaby setki milionów dolarów przychodów.

Ekran Wiedźmina 3

(Zdjęcie: Steam)

Spin-offy seriali (i zapomniany film)

Ponieważ zarówno gry, jak i książki rosły na popularności (w dużej mierze ze względu na bezprecedensowy sukces samych gier), Netflix postanowił przekształcić książki w serial telewizyjny i w 2019 r. uruchomił drugą wyprawę Geralta z Rivii na mały ekran. z sezonem 2 już w grudniu.

Ale oczywiście wielu entuzjastycznych fanów wciąż pamięta serial telewizyjny z 2002 roku zatytułowany „Wiedźmin”, który był faktyczną premierą. Rok wcześniej ukazał się także pełnometrażowy film fabularny o tym samym tytule. Jednak wielu fanów traktuje je z pogardą i postrzega je jako złe adaptacje.

Nowy wszechświat, który szturmem podbija świat

Cokolwiek się stanie, Wiedźmin stale zajmuje swoje miejsce na szczycie drabiny popkultury. To nie jest jeszcze „Władca Pierścieni”, ale może w dającej się przewidzieć przyszłości.

Związane z: Najlepsze prognozy, spoilery i wszystko, co musisz wiedzieć o 2 sezonie Wiedźmina

Ten artykuł jest własnością Tech Times

Napisane przez RJ Pierce

Ⓒ 2021 TECHTIMES.com Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie powielaj bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *