Nauka
„Złoty gwóźdź”: kamieniołom w pobliżu Salzgitter staje się globalnym geologicznym punktem orientacyjnym
FRANKFURT / HANOWER. Międzynarodowy zespół geologów kierowany przez prof. Silke Voigt z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, prof. Ireneusz Walaszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego i dr André Bornemann z LBEG wyczerpująco zbadali 40 metrów sekwencji warstw geologicznych w dawnym kamieniołomie wapienia w Hasselbergu. Naukowcy ustalili, że jest to jedyna sekwencja w przejściu między turonem a koniakiem bez przerw, a zatem stanowi idealną sekwencję skał, która służy geologom na całym świecie jako punkt odniesienia dla ich badań – „Sekcja i punkt globalnego stratotypu (GSSP) „lub, w żargonie nauk o Ziemi, »złoty gwóźdź«”.
Pewne grupy małży dwuskorupowych z rodziny Inoceramidae pojawiły się po raz pierwszy w koniaku, a licznie występują w Salder. W łóżku 46 kamieniołomu polsko-niemiecki zespół naukowy znalazł najstarsze pojawienie się gatunku Inoceramide Cremnoceramus deformis erectus, który wyznacza granicę czasu. Dokładne badania ujawniły również inne mikroskamieniałości i charakterystyczne przesunięcie w stosunku izotopów węgla 12C i 13C, tak zwaną ujemną anomalię w obiegu węgla.
„Oznacza to, że zmienne sekwencje geologiczne, takie jak osady z szelfu morskiego w Meksyku czy głębin morskich w tropikalnym Atlantyku, można teraz porównywać i klasyfikować w czasie”, wyjaśnia prof. Silke Voigt. „Jest to ważne, aby móc dokonać dokładnej klasyfikacji chronologicznej nawet w przypadku niepełnej sukcesji i ostatecznie zobaczyć, na przykład, jaka była pogoda w określonym czasie w przeszłości w różnych miejscach na świecie”.
Profesor Ireneusz Walaszczyk mówi: „Sekwencja Salzgitter-Salder przeważa nad innymi kandydatami, np. z USA, Indii, Madagaskaru, Nowej Zelandii i Polski, ponieważ mamy tu idealną sekwencję skalną graniczną ponad 40 metrów z logiem zdarzeń, które miało miejsce w tym geologicznym przedziale czasowym”.
„Morze Cechsztyńskie pozostawiło ogromne pokłady soli w basenie północnoniemieckim ponad 250 milionów lat temu”, wyjaśnia André Bornemann. „Warstwy skał osadzone później wywierają nacisk na te warstwy soli, z których niektóre wystawały w duże kopuły solne, deformując przy tym młodsze warstwy. Salder znajduje się w pobliżu kopuły solnej, więc tutaj warstwy skalne bogate w skamieniałości z okresu kredowego są wyraźnie pionowe, co skutkuje wspaniałym profilem i bardzo dostępnym dla badań naukowych. Dlatego w LBEG określamy to miejsce jako geotop i jest to jeden z najważniejszych geopunktów na Ziemi Światowego Geoparku UNESCO Harz-Braunschweiger-Ostfalen.”
Tło:
W kamieniołomie wapienia w Hasselberg koło Salder w północno-wschodniej części pasma górskiego Salzgitter wydobywano wapień i margiel dla przemysłu cementowego, a później do przeróbki rudy. Dziś jest to miejsce znanego biotopu i geotopu, który jest własnością Stiftung Naturlandschaft (Fundacja Krajobrazu Naturalnego) i został założony przez regionalne stowarzyszenie Dolnej Saksonii BUND. Podczas gdy opieka nad kamieniołomem została powierzona grupie dystryktu Salzgitter BUND, Globalny Geopark Harz-Braunschweiger Land-Ostfalen zajmuje się pod względem geologicznym częścią kamieniołomu. Kamieniołom nie jest otwarty ze względu na ochronę przyrody, ale od czasu do czasu oferowane są spacery z przewodnikiem.
90 milionów lat temu, w drugiej połowie kredy, na Ziemi panował tropikalny upał: wolne od lodu bieguny gwarantowały wysoki poziom mórz, a Europa Środkowa składała się z grupy wysp. Na morzu amonity wykształciły ogromną różnorodność form, podczas gdy na lądzie panowały dinozaury. Pierwsze rośliny kwitnące zaczęły konkurować ze skrzypami i paprociami. Około 89,39 mln lat temu klimat zaczął się nieco ochładzać, poziom mórz zaczął się obniżać, a turoński zastąpił nowy okres w historii Ziemi, czyli koniak.
###
Publikacje:
Voigt S, Püttmann T, Mutterlose J, Bornemann A, Jarvis I, Pearce M, Walaszczyk, I (2021) Ponowna ocena sekcji Salzgitter-Salder jako potencjalnego stratotypu dla granicy turońsko-koniackiej: stabilne izotopy węgla i ograniczona cyklostratygrafia przez nanoskamieniałości i palinologia. Newsl Stratigr, 54/2, 209-228, https: /
Walaszczyk, I., Cech, S., Crampton, JS, Dubicka, Z., Ifrim, C., Jarvis, I., Kennedy, WJ, Lees, JA, Lodowski, D., Pearce, M. Peryt, D. , Sageman, B., Schiøler, P., Todes, J., Uličný, D., Voigt, S., Wiese, F., Z wkładami od: Linnert, C., Püttmann, T. i Toshimitsu, S. (2021) Sekcja i punkt globalnego stratotypu granicznego (GSSP) dla podstawy stopnia koniackiego (Salzgitter-Salder, Niemcy) i jego odcinków pomocniczych (S?Upia Nadbrze?na, centralna Polska; St?Eleč, Czechy) oraz El Rosario, NE Meksyk). Odcinki 2021; 44(2): 129-150l. https: /
Zrzeczenie się: AAAS i EurekAlert! nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność informacji prasowych publikowanych na EurekAlert! przez współpracujące instytucje lub do wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”